Türk Lirası'ndan 6 Sıfır Atılalı 15 Yıl Oldu

Yüksek enflasyon, para birimlerine güveni azaltmanın yanı sıra yatırımları, para politikalarına güveni ve gelir dağılımını olumsuz yönden etkiliyor.

Türk Lirası'ndan 6 Sıfır Atılalı 15 Yıl Oldu

Uzun seneler yüksek enflasyona maruz kalan ülkeler, paralarından sıfır atarak, ulusal para birimlerine güveni tekrardan tesis etmeyi önemli bir seçenek olarak görüyor.

Paradan sıfır atılmasının başarılı olabilmesi için siyasi, ekonomik ve psikolojik birtakım ön şartların gerçekleşmesi önem taşımakta.

Türkiye'yi parasından 6 sıfır atmaya götüren süreç

Türkiye'de 1970'senelerinden sonra yaşanan yüksek ve kronik enflasyonist zaman, bazı ekonomik değerlerin milyarlar, trilyonlar, hatta katrilyonlarla ifade edilmesine yol açmıştı.

Halk, 1981 senesinden itibaren ortalama 2 senede bir, daha büyük değerlerdeki yeni banknotlarla tanışmak zorunda kaldı. Cumhuriyet'in ilanından 1991 senesine kadar en büyük banknot 50 bin lira iken, 10 sene içinde 400 katlık bir artışla 20 milyon liraya kadar yükseldi.

2001 senesinde krizinden sonraki dönemde uygulanan sıkı maliye ve istikrar politikaları sonucu enflasyon düşme eğilimine girerken, ekonomiye de güven geldi.

31 Ocak 2004'senesinde, Türk lirasından 6 sıfır atılması ve 1 milyon liranın 1 Yeni Türk Lirasına (YTL) eşitlenmesini öngören ilgili kanun çıkarıldı.

1 Ocak 2005'yılında paradan 6 sıfır atılarak, Yeni Türk Lirası banknotlar tedavüle girdi.

6 sıfır atılması devrim niteliğinde

O tarihte Başbakan olan Cumhurbaşkanı Erdoğan, Türk lirasından 6 sıfır atılmasındaki temel amacın, milli para birimine tekrardan güven ve itibar kazandırmak olduğunu belirtmişti.

Paradan sıfır atılmasının, enflasyonla mücadelede elde edilen tarihi başarının bir sonucu olduğunu söyleyen Erdoğan, şu değerlendirmede bulunmuştu:

Yeni Türk Lirasına geçişle vatandaşlarımız ceplerinde Türk lirası taşımaktan gurur duyacak. Türkiye Cumhuriyeti tarihinde ilk defa gerçekleşen bu uygulama bir devrim niteliği taşımaktadır. Bu uygulamayla öncelikle günlük yaşam ve ekonomik aktiviteler çok büyük oranda kolaylaşacak.

Türk lirası simgesine kavuştu

Türk lirasına kazandırılan itibarın perçinlenmesi ve dünyada bilinirliğinin artırılması amaçlarıyla Türk lirasına bir simge kazandırmak üzere Merkez Bankası tarafından bir "TL Simge Yarışması" yapıldı.

Türk lirası simgesi 1 Mart 2012'senesinde kabul edilerek, bugün de kullanılan halini aldı. Simgede, Türk lirasının ve Türkiye ekonomisinin iki belirgin özelliği olan "güven" ve "istikrar içinde yükselen değer" kavramları ön plana çıkartıldı.

Türk lirasının kıymet saklama aracı olarak "güvenli bir liman haline geldiği" söylendi.

Türk lirasına itibarını kazandırmak için paradan 6 sıfır atılmasının üzerinden 15 sene geçti. O dönem yapılamaz olarak düşünülen bu başarılı hamle, yakın tarihin en popüler ekonomik atılımları arasında gösteriliyor.

Merkez Bankası danışmanlık yaptı

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası, ülkenin bu konuda edindiği tecrübeyi bazı ülkelerle de paylaştı. Merkez Bankası, benzer adımları uygulamak isteyen Romanya, Azerbaycan, Zimbabve, Afganistan ve Gana'nın da aralarında olduğu ülkelere danışmanlık sağlandı.

Dünya örnekleri

Dünya genelinde paradan sıfır atılmasının birçok örneği bulunuyor. 100 senede 50'den çok ülke paradan sıfır attı. Parasından çok sıfırları atan ilk ülke 1923'senesinde Almanya oldu.

Bugün AB üyesi olan pek çok ülke de geçmişte benzer yöntemi izledi. Almanya, Fransa, Finlandiya, Macaristan ve Yunanistan bunlardan birkaçı olarak öne çıktı. Ülkeler, ulusal paralarından geçmişte 4, 5, 6, 9 hatta 12 sıfır bile attı.

Bu konuda en ilginç ülke olan Brezilya, 1930'senesinde bugüne parasından 6 seferde toplam 18 sıfır attı ve parasının adını 8 defa değiştirdi.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER