Türk Telekom 2018'in İlk 6 Aylık Sonuçlarını Açıkladı

Türk Telekom’un, 2018 sene ilk 6 ay finansal ve operasyon el neticelerini açıkladı. Buna göre şirket, 2018’in ilk yarısında, son 10 senenin en iyi ilk 6 ay abone kazanımı sağlayarak 30 Haziran 2018 tarihi itibariyle toplam abone sayısı 1,9 milyon artışla 43,5 milyona yükseldi. 

Türk Telekom 2018'in İlk 6 Aylık Sonuçlarını Açıkladı

2018’in ilk 6 ayında senelik yüzde 9,4 büyüme ile 9,6 milyar TL gelir elde eden şirketin bu dönemde faiz, amortisman ve vergi öncesi kârı da (FAVÖK) senelik bazda yüzde 21,6 artarak 3,9 milyar TL olarak gerçekleşti.

Yapılan açıklamada; etkin maliyet ve gider yönetimi ile geçen sene ilk 6 ayına göre senelik 4,1 puanlık iyileşme sağlanan FAVÖK marjı ise son 10 senenin ilk yarı dönemlerine kıyasla rekor artışla yüzde 41’e ulaştı. 

Senenin ilk yarısında elde edilen rekor yeni abone kazanımı, FAVÖK’teki güçlü büyüme ve FAVÖK marjındaki rekor senelik artış, Türk Telekom’un operasyonel olarak çok başarılı bir yarıyılı daha geride bıraktığını ortaya koydu. 

Türk Lirası’nın dolar ve euro karşısında senenin ilk yarısında yaşadığı değer kaybı finansal neticelere etki ederek şirketin güçlü gelir büyümesi ve faaliyet karı artışlarına karşın senenin ilk 6 ayında 832 milyon TL zarar açıklamasına sebep oldu. 

Fakat, döviz kurlarındaki değişimin etkisi arındırıldığında Türk Telekom’un net karı senenin ilk 6 ayında geçen senenin aynı dönemine göre çok güçlü bir şekilde yüzde 25 artışla 1.4 milyar TL olarak gerçekleşti.

6 ayda 1.4 milyar TL yatırım gerçekleştirdi

Şirket, 2018 ilk 6 ayında geçen sene aynı dönemine göre yatırım harcamalarını yüzde 50 arttırarak 1.4 milyar TL yatırım yapıldı. Ayrıca; 2018’in ilk yarısı, şirketin güçlü operasyonel neticeler kaydettiği bir dönem olduğu belirtildi. 

Senenin ilk yarısında abone kazanımında son 10 senenin en iyi performansını gösteren şirket, 1,9 milyon net yeni abone kazandı. Bu rekor abone büyümesi ile Türk Telekom’un toplam abone sayısı 30 Haziran 2018 itibariyle 43,5 milyona yükseldi. Bu dönemde sabit internet abone sayısı da, 2008’senesinde halka arzdan bu zamana kadar en iyi ilk 6 ay performansı olan 438 bin net artış ile 10,3 milyona çıktı.

Sabit ses abone sayısı, daha önceki 3 çeyrekte olduğu gibi yükseliş eğilimini sürdürdü. Yalın DSL hatları dahil toplam sabit erişim hatları, halka arzdan bu yana, son 10 senenin en iyi ilk altı ay abone artışı olan toplam 370 bin net abone kazanımıyla 14,1 milyona ulaştığı açıklandı.

Tivibu, rekor abone artışıyla 2. sıradaki konumunu güçlendirdi

Ev TV abonelerindeki artış, ivmesini devam ettirerek halka arzdan bu yana en yüksek ikinci çeyrek ve en yüksek ilk altı aylık artış değerine ulaştı. 

Sayıları 1,5 milyona ulaşan Ev TV aboneleri ile Tivibu ev, pazardaki 2 numaralı oyuncu konumunu güçlendirdi. Toplam ödemeli TV abone sayısı ise ilk 6 ay toplamında son 10 senenin en yüksek kazanımı ile 519 bin artarak 3,3 milyona yükseldi. 

Türk Telekom’un mobil abone sayısı ise yılın ilk altı ayında 626 bin artışla 20,2 milyona yükseldi. Bir sene evvel yüzde 77 olan LTE nüfus kapsama alanı ise Haziran sonunda yüzde 88'e ulaştı. 

LTE kullanıcılarının toplam mobil aboneler içindeki payı, geçen sene aynı dönemine göre yüzde 28’den yüzde 41’e yükselirken, LTE kullanıcılarının ortalama aylık veri tüketimi de senelik bazda yüzde 30 artışla 5,7 GB'a çıktı.

Senenin ilk yarısına rekor abone kazanımları damga vurdu

2018’senenin ilk altı aylık finansal ve operasyonel neticelerini değerlendiren Türk Telekom CEO’su Dr. Paul Doany, şunları söyledi: 

Uzun vadede Türk Telekom’a değer katacak istikrarlı ve kârlı bir büyüme için öngördüğümüz stratejilerimizi başarıyla uygulamayı sürdürüyoruz. Senenin ilk yarısını, toplam abone sayımızdaki rekor artışın yanı sıra pek çok faaliyet alanımızda da rekor abone kazanımları ile kapattık. 

2018’senenin ilk 6 ayında kazandığımız 1,9 milyon net yeni abonemizle birlikte toplam abone sayımızın 43,5 milyona yükselmesinin haklı gururunu yaşıyoruz. 2018’senenin ilk 6 ayında yüzde 9,4 senelik büyüme ile 10 milyar TL’ye yakın gelir elde ettik. 

Bu dönemde FAVÖK geçen senenin ilk 6 ayına göre yüzde 21,6 artış sağlayarak 3,9 milyar TL oldu. FAVÖK marjı yüzde 41’e ulaştı. İkinci çeyrekte gösterdiğimiz güçlü performans ve tüm iş kollarındaki operasyonlarımızın başarısı ile tüm paydaşlarımız için daha çok değer oluşturmayı başardık.

Tüm bu neticeler, Türkiye’nin lider bilgi ve iletişim teknolojileri şirketi olarak, stratejik girişimlerimizi uygulamaya geçirdiğimizde ne denli güçlü olduğumuzu gösteriyor. Güçlü bir ilk yarıyla ve işimizdeki fevkalade ivme ile senenin kalan yarısı için de iyimseriz.

Türkiye’nin en büyük veri merkezini Esenyurt’ta açtık

Türk Telekom’un, Türkiye’nin teknolojik gelişimini gerçekleştirmek adına yatırımlarını hız kesmeden sürdürdüğünü kaydeden Doany: "Senenin ilk altı ayında geçen sene aynı dönemine göre yüzde 50 artışla 1,4 milyar TL yatırım harcaması gerçekleştirdik. 

İstanbul Esenyurt’ta Türkiye’nin en büyük veri merkezini açarak hem Türkiye’nin hem de bölgenin veri merkezi üssü olma hedefiyle veri merkezi sayımızı yediye çıkardık.

Sabit altyapıda geliştirdiğimiz paylaşım modeli ile Türkiye kazanacak

2018 ikinci çeyreğinde sektör adına yaşanan en önemli gelişmenin, sabit elektronik iletişim altyapısının paylaşımına dair diğer operatörlerle imzaladıkları işbirliği protokolü olduğunu söyleyen Doany, şöyle konuştu: 

Bu protokol, herkes için eşit ticari sözleşme şartları altında ve bir zaman taahhüdü karşılığında tüm operatörler için uygun koşullar ile altyapının daha etkin kullanımının ve yeni yatırımların hızlandırılmasının önünü açacak. 

Diğer taraftan, senenin ilk yarısında başlattığımız aktif mobil paylaşım pilot projesinden de etkileyici neticeler almaya devam ediyoruz. Kapasite, kapsama, şebeke memnuniyeti ve bağlantı kalitesi gibi birçok göstergede tanık olduğumuz gelişmeler umut vaat ediyor. 

Aktif paylaşım modelini özellikle düşük nüfus yoğunluğuna sahip şehirlerde yaygınlaştırmak için seçenekleri değerlendiriyoruz. Yüksek nüfus yoğunluğuna sahip bölgeler için ise mevcut pasif paylaşım modelini diğer oyuncularla maliyet paylaşım usulüne göre uygulamayı değerlendiriyoruz. 

Sektör ve ülke menfaatleri doğrultusunda geliştirdiğimiz sabit ve mobil altyapı paylaşım modelleri ile uzun vadede kazanan Türkiye olacak.

Türkiye Basketbol Süper Ligi üç sezon boyunca Tivibu’da

Ödemeli TV pazarında ikinci sıradaki konumunu güçlendiren Tivibu’nun içerik çeşitliliğini zenginleştirmeye devam ettiklerini belirten Doany, dönem içinde Türkiye Basketbol Federasyonu ile imzaladıkları yayın hakları sözleşmesi kapsamında, Avrupa'nın en değerli 3 ligi arasında yerini aldı.

Türkiye Basketbol Süper Ligi ve All Star maçları ile Bayanlar Basketbol Süper Ligi, Bayanlar ve Erkekler Türkiye Kupası maçların tamamı önümüzdeki üç sezon boyunca münhasır olarak TİVİBU’dan yayınlanacağını açıkladı.

Türkiye’nin ilk dijital klavyesi TAMBU 6,6 milyon defa indirildi

Operatör bağımsız bir platform olan Türkiye'nin ilk milli dijital klavyesi Tambu’nun, benzersiz Türkçe içeriği ile mobil kullanıcıların ilgisini her geçen gün daha çok çektiğini dile getiren Doany, Tambu’nun ilk bir senesinde 6,6 milyon indirme sayısına ulaştığını ve en yakın rakibinden 2 kat daha çok indirildiğini de sözlerine ekledi. 

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER