Vergi zammından akaryakıt da nasibini aldı! Benzin, motorin ve oto gaza zam

Seçim sonrası dolar kurundaki artışla birlikte zam üstüne zam gelen akaryakıta bir de KDV zammı geliyor. Bu gece yarısından itibaren geçerli olmak üzere litre fiyatı benzinde 40 kuruş, motorinde 38 kuruş, oto gazda 15 kuruş zamlanacak. Öte yandan önümüzdeki günlerde ÖTV zammı da devreye girecek.

Vergi zammından akaryakıt da nasibini aldı! Benzin, motorin ve oto gaza zam

Cumhurbaşkanı kararı ile akaryakıt ürünlerinde Katma Değer Vergisi'nin (KDV) yüzde 18’den yüzde 20’ye yükseltilmesine ilişkin karar bu gece yürürlüğe giriyor.

Sektör kaynaklarının verdiği bilgiye göre, bu gece yarısından itibaren geçerli olmak üzere litre fiyatı benzinde 40 kuruş, motorinde 38 kuruş, oto gazda (LPG) 15 kuruş zamlanacak.

AKARYAKITA ÖTV ZAMMI DA GELECEK

Akaryakıt ürünlerinden alınan Özel Tüketim Vergisi’ne (ÖTV) 6 ayda bir üretici enflasyonu oranında zam gelmesini öngören teklifi bu hafta başında Meclis'e sunulmuştu. Teklifin yasalaşmasının ardından akaryakıt ürünlerine bir de ÖTV zammı gelecek.

2023’ün ilk altı ayında üretici enflasyonu yüzde 14,82 oldu.

Şu an litrede benzinde 2,5 TL, motorinde ise 2,06 TL maktu ÖTV alınıyor. Bu ÖTV’ye bir de yüzde 18’lik KDV uygulanıyor.

Teklifin önümüzdeki günlerde yasalaşmasının ardından bir litre benzinde maktu ÖTV 2,9 TL’ye yükselecek. KDV de eklendiğinde benzinde litre başına yaklaşık 43 kuruş zam olacak. Motorinde ise 37 kuruşluk zam gündeme gelecek.

Karar Gazetesi

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER