Yabancıya Konut Satışında Rekor Kırıldı

Reagroups Gayrimenkul Pazarlama Yönetim Kurulu Üyesi Soner Keleş, yabancıya konut satışı 2020 senesinde daha çok artarak devam edeceğini söyledi.

Yabancıya Konut Satışında Rekor Kırıldı

Beyttürk iştiraki Reagroups'tan yapılan açıklamaya göre, konut satışlarında yabancı yatırımcı oranındaki artış devam ediyor.

Yapılan açıklamada görüşlerine yer verilen Reagroups Gayrimenkul Pazarlama Yönetim Kurulu Üyesi Soner Keleş, yabancıların 2019 senesinde satın aldığı 45 bin 483 adet konutun yabancıya konut satışında tarihin en yüksek sene olarak kayıtlara geçtiğini belirtti.

Geçen sene gerçekleşen konut satışı göz önüne alındığında yüzde 15’lik artışın yabancıların konuta ilgisinin artarak devam ettiğini söyleyen Keleş, bu hareketliliğin 2020 senesinde devam edeceği sinyalini verdi.

Ülkemizde gayrimenkul sektöründe yabancıya konut satışın, gerçekleşen toplam satış içerisindeki payın halen yüzde 3,5 seviyelerinde olduğunu söyleyen Keleş, yabancıya konut satışında dünyanın en büyük pazarlarından biri olan İspanya’da, senelik 100 bin konutun yabancıya satıldığını, Türkiye’de ise bu sene yabancıya konut satış adedi 60 bine yaklaşmasının beklendiğini söyledi.

Keleş, Bu açıdan bakıldığında Türkiye’de henüz kat edilmesi gereken daha çok yol var. Hükümetin yabancının konut edinimindeki teşviklerinin genişletmesi ve yabancıya ev satan şirketlere ihracatçılar gibi fuar, tanıtım ve pazarlama desteği verilmesi ile birlikte sektör daha da hızlı büyüyecek.

Türkiye ekonomisi de kazanıyor

Türkiye’de ihracat dışında döviz getirisinde potansiyeli en yüksek ürünlerinden birisin de gayrimenkul olduğunu belirten Keleş, Türkiye’den konut alan yabancıların diğer sektörlere de sağlayacağı faydalar ile bu sektör geniş bir alana hitap etmektedir.

Gayrimenkul satın alan yabancının çocuğunu Türkiye’de okutacak olmasının yanı sıra tedavisini de Türkiye’de alacak, ticaretini Türkiye ile yapacak, turistik amaçlı Türkiye’ye gelmeye devam edecek.

Özellikle İstanbul’da markalı konut projeleri, yabancı yatırımcıların beklentilerine uygun olarak yüksek katma değer ve prestij arayışlarını karşılayarak büyük talep görmekte.

Yatırımcıların ülkemize yatırım yapmalarını kolaylaştıran yeni düzenlemelerin etkisiyle sadece gayrimenkul sektörü değil, Türkiye ekonomisi de kazanıyor.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER