Yeni bakanın eski tweeti: Fethullah Gülen'i seviyorum

Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı'na getirilen Mehmet Fatih Kacır'ın 2013 yılında yaptığı bir paylaşım yeniden gündem oldu.

Yeni bakanın eski tweeti: Fethullah Gülen'i seviyorum

Merakla beklenen yeni kabine belli oldu, Cumhurbaşkanı ve AKP Genel Başkanı Recep Tayyip Erdoğan, kabinede bulunan isimleri açıkladı.

Sanayii ve Teknoloji Bakanlığı'na Mehmet Fatih Kacır getirildi.

Kacır'ın 17-25 Aralık operasyonlarından önce FETÖ elebaşı Fetullah Gülen ile ilgili yaptığı paylaşım sosyal medyada yeniden gündem oldu.

Fatih Kacır'ın Twitter'dan 2013 yılı Temmuz ayında yaptığı paylaşımda kullandığı, "Fetullah Gülen'i seviyorum" cümlesi, sosyal medyada büyük tepki çekti.

MEHMET FATİH KACIR KİMDİR?

Mehmet Fatih Kacır, 1984 yılında İstanbul’da doğdu. Ortaokul ve lise eğitimini İstanbul Erkek Lisesi’nde tamamlayan Kacır, Boğaziçi Üniversitesi Endüstri Mühendisliği bölümünden 2008 yılında mezun oldu.

Kurucuları arasında yer aldığı Türkiye Teknoloji Takımı Vakfı (T3 Vakfı) Yönetim Kurulu Başkanlığı görevini sürdürdü. Kaçır, 2018 yılında TÜBİTAK Bilim Kurulu üyesi oldu.

31 Temmuz 2018’de Cumhurbaşkanı Kararıyla Sanayi ve Teknoloji Bakan Yardımcılığına atandı. Bakanlıkta, Milli Teknoloji Hamlesi ve stratejik dönüşüm politikalarından sorumlu olarak görevini sürdüren Kacır, Milli Teknoloji Genel Müdürlüğü, Stratejik Araştırmalar ve Verimlilik Genel Müdürlüğü, TÜBİTAK, Türk Patent ve Marka Kurumu, Türkiye Bilimler Akademisi ve Türkiye Uzay Ajansı çalışmalarının koordinasyonunu yürüttü.

Bakan yardımcılığı sırasında TEKNOFEST’in İcra Kurulu Başkanlığı, DENEYAP Türkiye adlı teknoloji atölyeleri projesi yönlendirme kurulunun, Ar-Ge ve Yatırım Teşvik Programı olan Teknoloji Odaklı Sanayi Hamlesi Program Komitesi’nin, Araştırma Altyapıları İzleme ve Yeterlik Değerlendirme Komitesi’nin ve Ulusal Teknoloji Girişimciliği Konseyi’nin başkanlıklarını yürüttü.

Kacır ayrıca  Türkiye merkezli otomobil üreticisi TOGG için bir teknoloji yol haritasının oluşturulup hayata geçmesi süreçlerinde çalıştı.

26 Nisan 2019’da ASELSAN‘a Yönetim Kurulu Üyesi olarak atanan Kacır, ayrıca İslam kültür ve medeniyetinin bilimsel ve teknolojik mirasının yaşatılmasını amaçlayan Prof. Dr. Fuat Sezgin İslam Bilim Tarihi Araştırmaları Vakfı’nın yönetim kurulu üyesidir.

CUMHURİYET GAZETESİ 

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER