Yeni düzenleme iddialarına tepkiler büyüyor: EYT sorunu zaten yaş şartının sonucu

"EYT'de yaş sınırı düzenlemesine gidilebilir" yönündeki iddialara, "Zaten adımız 'Emeklilikte Yaşa Takılanlar', yeniden bir yaşa takılmak yeni mağduriyetler doğuracak" sözleriyle tepki gösteren EYT Federasyonu Başkanı Özüpak'ın ardından bir tepki de TÜED Genel Başkanı Ergün'den geldi: EYT zaten çalışanların yaş şartı sebebiyle emekli olamaması sonucu ortaya çıkan bir sorun.

Yeni düzenleme iddialarına tepkiler büyüyor: EYT sorunu zaten yaş şartının sonucu

Cumhurbaşkanı Yardımcısı Fuat Oktay başkanlığında, emeklilikte yaşa takılanlara (EYT) yönelik yapılması beklenen düzenlemeye ilişkin hafta başı Beştepe'de toplantı gerçekleştirildi.

NTV'den Özgür Akbaş'ın haberine göre, toplantıda "EYT'de yaş sınırı düzenlemesine gidilebilir" görüşü çıktı. Buna göre kadınlarda 48, erkeklerde 50 yaş sınırı gündeme geldi. Yaş sınır gelip gelmeyeceği konusunda net bir karar alınmadı. Yeni bir toplantı yapılabileceği kaydedildi. Son kararın ilk kabine toplantısında verileceği ifade ediliyor.

'EYT SORUNU ZATEN YAŞ ŞARTININ SONUCU'

Türkiye Emekliler Derneği (TÜED) Genel Başkanı Kazım Ergün, emeklilikte yaşa takılanlara (EYT) ilişkin düzenlemede 50 yaş sınırı olacağı şeklindeki haberlere tepki gösterdi. Ergün, milyonlarca kişinin EYT kapsamında olduğunu ve bu insanların bir an evvel emekli olmayı beklediğini söyledi.

Emekliyi temsil eden en büyük sivil toplum kuruluşu olarak, hükümetin EYT düzenlemesi konusundaki çalışmasını memnuniyet karşıladıklarını ifade eden Ergün, şöyle konuştu:

"EYT düzenlemesinin kapsamına dair en net açıklamayı, Sayın Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanımız Vedat Bilgin'den duyduk. Bakan Bey'in, 'Yaptığımız düzenleme herkesi kapsayan bir düzenleme, sınır koyan bir düzenleme değil' şeklindeki açıklamalarını önemsiyoruz. Bu açıklamaya rağmen son günlerde EYT düzenlemesinde 50 yaş sınırının getirileceği yönündeki haberleri şaşkınlıkla takip ediyoruz. Yetkililerden bu haberleri bir an önce yalanlamalarını bekliyoruz. Çünkü EYT zaten çalışanların yaş şartı sebebiyle emekli olamaması sonucu ortaya çıkan bir sorun. Bu sorunun tek ve kalıcı çözümü, yaş şartının tamamen kaldırılmasından geçer."

Karar Gazetesi 

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER