2.Tur seçim anketinde dikkat çeken sonuç

Metropoll Araştırma: Kılıçdaroğlu yükselişte, Erdoğan dört isme karşı kaybediyor

2.Tur seçim anketinde dikkat çeken sonuç

Metropoll Araştırma Şirketi tarafından Ağustos ayı içerisinde Cumhurbaşkanlığı ikinci tur seçimleriyle ilgili kamuoyu araştırması yapıldı. Ankette, ismi geçen dört aday da Recep Tayyip Erdoğan’dan daha fazla oy alıyor. Metropoll Genel Müdürü Özer Sencar, anket sonuçlarıyla ilgili, “Bu ay bir ilk gerçekleşti ve Kılıçdaroğlu Erdoğan karşısında Meral Akşener’den daha güçlü bir performans gösterdi” yorumunda bulundu.

Ankete katılanlara “Cumhurbaşkanlığı seçiminde İkinci Tura aşağıdaki yer alan adaylar kalırsa hangi adaya oy verirsizin?” sorusu yöneltildi. Cumhurbaşkanlığı seçiminde ikinci tura Recep Tayyip Erdoğan ve Mansur Yavaş kalırsa, halkın yüzde 38’i Erdoğan’a yüzde 54’ü Yavaş’a oy vereceğini belirtti.

Erdoğan’ın karşısında Ekrem İmamoğlu’nun yer alması durumunda, halkın yüzde 41’i Erdoğan’ı yüzde 49’u İmamoğlu’na oy vereceğini söyledi.

Kılıçdaroğlu ile Erdoğan’ın ikinci tura kalması durumunda, halkın yüzde 41’i Erdoğan’ı, yüzde 48’i Kılıçdaroğlu’nu tercih edeceğini belirtti.

İYİ Parti lideri Meral Akşener ile Erdoğan’ın kalması durumunda ise yüzde 42’si Erdoğan’a, yüzde 45’i Akşener’e oyu vereceğini söyledi.

AKŞENER DÜŞTÜ, KILIÇDAROĞLU YÜKSELDİ

Metropoll Genel Müdürü Özer Sencar, anket sonuçlarıyla ilgili, “Bu ay bir ilk gerçekleşti ve Kılıçdaroğlu Erdoğan karşısında Meral Akşener’den daha güçlü bir performans gösterdi” yorumunda bulundu.

Akşener’deki performans düşüklüğünü ise Sencar, “Siyasette oyun kurucu-yön verici rolünü Kılıçdaroğ’lu ve yeni kurulan Zafer partisine terketmenin Akşener’e bedeli” şeklinde değerlendirdi.

KARARSIZ SEÇMEN KILIÇDAROĞLU’NA YÖNELMİŞTİ

Metropoll tarafından cuma günü açıklanan başka bir araştırmada, kararsız seçmenin Kemal Kılıçdaroğlu’na yöneldiği ortaya çıkmıştı. Siyaset gözlemcileri Kılıçdaroğlu’nun son dönemde toplum karşısında net vaatlerle çıkmasının oy oranının yükselmesini sağladığını belirtiyor.

Ocak ayında “Kılıçdaroğlu’na oy veririm” diyen kararsız seçmenin yüzdesi 15,4 iken, “Erdoğan’a oy veririm” diyen seçmenin oranı ise yüzde 44,4 olarak ölçüldü. ‘Oy vermem’ diyenlerin oranı yüzde 26,3 olarak belirlendi. Bu oranın sekiz aylık ortalaması ise Erdoğan yüzde 36,9, Kılıçdaroğlu yüzde 26,5, oy vermem diyenler ise yüzde 22,15 olarak çıktı.

KARAR GAZETESİ

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER