Adalet Bakanlığı'ndan defin ve 'hırsızlık' hakkında genelge: Adli süreçler daha hızlı yürütülsün

Adalet Bakanlığı, merkez üssü Kahramanmaraş'ın Pazarcık ilçesi olan depremden etkilenen illerde ‘hırsızlık’ iddialarına ilişkin soruşturmanın fiziki ortamda derhal yapılması ve defin işlemleri için Cumhuriyet Başsavcılıklarına yazı gönderdi.

Adalet Bakanlığı'ndan defin ve 'hırsızlık' hakkında genelge: Adli süreçler daha hızlı yürütülsün

Adalet Bakanlığı, Kahramanmaraş merkezli depremlerden etkilenen kentlerde defin ve ‘hırsızlık' işlemleri için adli süreçlerin daha hızlı ve etkin yürütülmesi için Cumhuriyet Başsavcılıklarına yazı gönderdi.

 Bakanlık, depremden etkilenen illerde yaşanan ‘hırsızlık’ olaylarıyla ilgili soruşturmaların derhal fiziki ortamda başlatılması için Cumhuriyet Başsavcılıklarına gönderdiği yazıda, deprem bölgesinde bulunan adliyelerdeki fiziki yapının ve UYAP sisteminin zarar görmesi nedeniyle soruşturmaların gecikmeksizin fiziki ortamda yapılmasını istedi.

Adalet Bakanı Bekir Bozdağ’ın talimatıyla Ceza İşleri Genel Müdürlüğü’nce, deprem nedeniyle Olağanüstü Hal (OHAL) ilan edilen illerde ölü muayene ve defin işlemleriyle ilgili Cumhuriyet Başsavcılıklarına gönderilen resmi yazıda, köylerde yeterli sağlık mensubunun bulunmaması, cenazelerin bir an evvel durum tespitlerinin yapılıp defin işlemlerinin yapılmasında zorunluluk bulunması ve olağanüstü hal koşulları nedeniyle alınması gereken önlemlere yer verildi.

Yazıda ölü muayene ve defin işlemleri ile ilgili şu önlemler alındı:

Köylerde muhtarlar tarafından, muhtar bulunamıyor ya da muhtarlara ulaşılamıyorsa mülki amir tarafından görevlendirilecek memurlarca deprem sonucu hayatını kaybeden kişilerin kimliklerinin ve durumlarının tespit edilerek bu kişiler tarafından düzenlenecek defin ruhsatı ile defin işlemleri gerçekleştirilecek.

İl ve ilçe merkezlerinde; vefat eden kişinin ölü muayene işleminin bir hekim tarafından en seri şekilde yapılması sağlanacak. Ölü muayene tutanaklarına Cumhuriyet savcısı tarafından görüldü yapılacak, defin ruhsatının düzenlenecek. Vefat eden kişinin kimliğinin tespit edilememesi halinde teşhise elverişli fotoğrafı çekilecek, parmak izi ve DNA örneği alınacak, cenaze kayıt altına alınmak suretiyle defin ruhsatı düzenlenecek. Cenazenin defnedildiği yer ve mezarlık kayıt altına alınacak.

Kaynak: BirGün Gazetesi 

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER