Almanya işçi alımı için kapıları açıyor: İş deneyimi ve diploma kabul için yeterli

Almanya büyüyen iş gücü açığını kapatmak için göç yasasında değişikliğe gidiyor. Reformla Almanya'ya gelebilmek için iş sözleşmesinin yanında, ilgili alanda bir diploma ve iş deneyiminin belgelenmesi yeterli olacak.

Almanya işçi alımı için kapıları açıyor: İş deneyimi ve diploma kabul için yeterli

Almanya büyüyen iş gücü açığını kapatmak için göç yasasında değişikliğe gidiyor. Reformla Almanya'ya gelebilmek için iş sözleşmesinin yanında, ilgili alanda bir diploma ve iş deneyiminin belgelenmesi yeterli olacak. Diploma tanıma işlemleri işe başladıktan sonra Almanya'da tamamlanabilecek. Alman hükümeti iyi eğitimli gençler için de kapıları aralıyor. Mevcut düzenlemede yeni mezunlar ve iş deneyimi bulunanlar için aynı sınır geçerli.

Almanya'da hükümet, iş gücü açığını kapatabilmek için göç koşullarını kolaylaştıran yasal değişiklikler üzerinde çalışıyor. İçişleri Bakanı Nancy Faeser ile Çalışma ve Sosyal İşler Bakanı Hubertus Heil, ekonomi gazetesi Handelsblatt için kaleme aldıkları makalede sanayi, sağlık, zanaat ve bakım sektörlerinde giderek büyüyen personel eksikliğine işaret ederek “Yurt içi ve yurt dışındaki potansiyelden yararlanmak için elimizden gelen her şeyi yapmalıyız” dedi.

Uzun yıllar Hristiyan Birlik (CDU/CSU) partileri tarafından şekillendirilen göç politikalarını eleştiren ve Almanya’daki göç sisteminin fazla 'bürokratik, yavaş ve reddedici' olduğunu kaydeden Sosyal Demokrat Partili (SPD) bakanlar, mevcut koalisyon hükümetinin bunu değiştirmeyi hedeflediğini vurguladı.

ÖNCE KABUL SONRA DİPLOMA DENKLİĞİ

Bakanların makalede değindikleri planlanan kolaylıklar arasında diplomanın tanınması ve ücret alt sınırında değişiklikler yer alıyor. DW Türkçe'de yer alan habere göre Almanya'daki bir işverenle iş sözleşmesi bulunanlar, diplomaları henüz Almanya'da tanınıyor olmasa da ülkeye gelebilecek. Diploma tanıma işlemleri işe başladıktan sonra Almanya'da tamamlanabilecek. Almanya'ya gelebilmek için iş sözleşmesinin yanında, ilgili alanda bir diploma ve iş deneyiminin belgelenmesi yeterli olacak.

DÜZENLEME ÜNÜVERSİTELİLER İÇİN DE GEÇERLİ OLACAK

Alman hükümeti, genç üniversite mezunlarını ülkeye çekmek için de değişiklikler planlıyor. Bakanlar, nitelikli iş gücüne tanınan Mavi Kart imkanından yararlanabilmek için kazanılması gereken gelir alt sınırının genç mezunlar için düşürüleceği sinyali vererek "Gençler için maaş sınırını düşürüyoruz. Böylece iyi eğitimli genç insanların mesleğe Almanya'da adım atmasını kolaylaştırmak istyoruz" ifadelerine yer verdi. Mevcut düzenlemede yeni mezunlar ve iş deneyimi bulunanlar için aynı sınır geçerli.

KARAR GAZETESİ

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER