Ankara Garı'nın özelleştirmesine yargıdan veto

Cumhuriyet'in simge yapılarından ve Ankara'nın en önemli ulaşım merkezlerinden biri olan Ankara Garı'nın özelleştirilmesi planları mahkemece iptal edildi.

Ankara Garı'nın özelleştirmesine yargıdan veto

Cumhuriyet'in simge yapılarından ve Ankara'nın en önemli ulaşım merkezlerinden biri olan Ankara Garı'nın özelleştirilmesi planları mahkemece iptal edildi. Tarih gar yerleşkesi önce ikiyi bölünmüş, Ankara Medipol Üniversitesine tahsis edilmiş ve plan değişikliği ile alan 'özel üniversite' alanı ilan edilmişti.

Ankara Medipol Üniversitesi için Çevre Şehircilik Bakanlığı tarafından onaylanan imar plan değişikliği ve plan değişikliğini Mimarlar Odası Ankara Şubesi yargıya taşımış, Ankara 9’uncu İdare Mahkemesi davayı reddetmişti. Mimarlar mahkemenin verdiği ret kararını Ankara Bölge İdare Mahkemesi'ne taşıdı. Ankara Bölge İdare Mahkemesi 9’uncu İdare Mahkemesi'nin ret kararını kaldırdı ve davayı esastan görüşerek planları iptal etti.

YARGI PLANLARI DURDURDU

Kararı değerlendiren Mimarlar Odası Ankara Şube Başkanı Tezcan Karakuş Candan, “Çevre Şehircilik Bakanlığı’nın Ankara Tarihi Tren Garı’nı ikiye bölerek özel üniversite ile birlikte özel hastane yapmak isteyen Sağlık Bakanının kurucu olduğu vakıfın planlarına yargı dur dedi. Kamusal alanı özelleştiren, tarihi dokuyu korumayan, ulaşım sorunu yaratacak plan değişikliğinde yargı bir kez daha, Ankara Garında yapılacak tek şey onun korunmasıdır diyerek planları iptal etti” diye konuştu.

GAR SAHASI PLANLARI 2018'DE DEĞİŞTİRİLDİ

Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığı’nın 06 Ağustos 2018’deki imar planı değişikliği ile TCDD Gar Sahası olarak bilinen alan, "Özel Üniversite Alanı"na dönüştürüldü. Alan, Ankara Medipol Üniversitesi'ne tahsis edildi.

KARAR GAZETESİ

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER