Bayramda araç kiralama da hayal oldu: En ucuzu 600 lira

Bayramda şehirden uzaklaşmak isteyenlere kötü haber geldi. Araba kiralamanın günlük fiyatı 600 liradan başlıyor

Bayramda araç kiralama da hayal oldu: En ucuzu 600 lira

Bayramda şehirden uzaklaşmak isteyenlere kötü haber geldi. Araba kiralamanın günlük fiyatı 600 liradan başlıyor, aracın sınıfına göre 2 bin liraya kadar çıkıyor. Bir haftalık kiralama bedeli ise 2 bin 800- 9 bin lira skalasında. Öte yandan otel fiyatları nedeniyle kiralık karavanlara da ilgi arttı. Bayramda bir haftalık karavan kiralamanın bedeli ise 14 bin lira...

Koronavirüs salgınıyla birlikte talebin arttığı yazlık evlerin fiyatlarında olağanüstü artış yaşanırken bayrama günler kala bir kötü haber de araç kiralayacaklara geldi.

Ramazan Bayramı tatili 2 Mayıs - 4 Mayıs günlerini kapsasa da birçok kişi 5 ve 6 Mayıs tarihlerini de dahil ederek 9 günlük planlar yaptı bile. Orta sınıfın tercih ettiği otobüs fiyatları da uçak biletlerinin fiyatını adeta solladı. Tatil dönemlerinin yerli ve yabancı turist için en büyük ihtiyaçlarından kiralık araçlarda ise bayram dönemi rezervasyonları yüzde 85’lere ulaştı.

Hürriyet'ten Taylan Özgür Dil'in haberine göre; kiralık araçların hem günlük hem de haftalık (30 Nisan-7 Mayıs) fiyatlarında geçtiğimiz yıla oranla ortalama yüzde 65 oranında artış gerçekleşti. Diğer yandan, otomotiv sektörünün yaşadığı “çip krizi” kiralık araçları da vurdu. Uzmanlar, şirketlerin yeterli sayıda araç satın alamamasından dolayı başta Ramazan Bayramı olmak üzere bu sezon Kiralık Araç bulmanın çok zor olabileceği konusunda uyardı.

HER SINIFTA VAR

Tatillerde talebin tavan yaptığı kiralık araçlarda ‘ekonomik’, ‘orta’ ve ‘lüks’ olmak üzere 3 temel kategori bulunuyor. Son dönemlere bunlara “SUV” ile “Karavan” kiralama da eklendi. Bu sezon, Ramazan Bayramı’nda ekonomik bir otomobil kiralamanın günlüğü ortalama 600 lira. Eğer bu aracı 30 Nisan-7 Mayıs tarihleri boyunca 7 gün kiralamak isterseniz ödeyeceğiniz toplam tutar 2 bin 800 lirayı buluyor.

Orta sınıfta kiralık otomobillerin günlüğü 550 liradan başlıyor. 3 bin 850 lira öderseniz bu otomobili bir hafta boyunca kiralayabiliyorsunuz. Lüks sınıfta günlüğü bin 250 liradan 2 bin liraya kadar uzanan geniş bir yelpaze bulunuyor. 1.250 lira dikkate alındığında Ramazan Bayramı’nda haftalık lüks otomobil kiralamanın maliyeti 8 bin 750 liraya ulaşıyor. Minibüs kiralamanın günlük ücreti de aracın donanımına göre bin liradan 3 bin liraya kadar değişiyor.

KARAVANA TALEP ÇOK

Türkiye yollarında sayıları hızla artan SUV gövde tipindeki araçların günlük kiralama bedelleri 900 lira olarak dikkat çekiyor. Buna göre, 7 günlük bir SUV otomobil kiralamak için 6 bin 300 lirayı gözden çıkarmak gerekiyor. Son dönemde özellikle kurumsal kiralama şirketleri tarafından filolara eklenen karavanlara ise talep oldukça büyük. Kiralık karavanların günlüğü ortalama 2 bin liradan başlıyor.

Yani bayram döneminde bir hafta boyunda kiralık karavanla tatil yapmak isteyenlerin ödeyeceği net tutar 14 bin lirayı buluyor. Bu tutarın, artan otel fiyatları da dikkatte alındığında vatandaşlara oldukça cazip gelmesi karavan kiralamaya olan talebi bir hayli arttırmış. Sorduğumuz birçok kurumsal kiralama şirketi 30 Nisan ila 7 Mayıs tarihleri arasında karavanların tümünün rezerve edildiğini aktardı.

KARAR GAZETESİ

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER