Çorlu tren kazası soruşturması genişletildi

Çorlu tren kazası soruşturması genişletildi: 9 kamu görevlisine daha hapis istemi

Çorlu tren kazası soruşturması genişletildi

Tekirdağ'ın Çorlu 2018 tarihinde meydana gelen ve 25 kişinin ölümüne neden olan tren faciasıyla ilgili soruşturma genişletildi. Yargılanması süren 4 kişinin haricinde TCDD 1. Bölge Müdürlüğünde görev yapan 9 kamu görevlisi hakkında 2 yıldan 15 yıla kadar hapis istemiyle dava açıldı.

Alınan bilgiye göre Çorlu Cumhuriyet Başsavcılığınca alınan bilirkişi raporları ve değerlendirme neticesinde soruşmanın genişletilmesine karar verildi.

Bu kapsamda "taksirle birden fazla kişinin ölümüne ve yaralanmasına neden olmak" suçundan olay tarihinde TCDD 1. Bölge Müdürü olarak görev yapan N.A, Bakım Servis Alanlarından Sorumlu Müdür Yardımcısı L.M, Bakım Servis Müdürü M.K, Üst Yapıdan Sorumlu 1. Bölge Bakım Servis Müdür Yardımcısı L.K, Altyapıdan Sorumlu 1. Bölge Bakım Servis Müdür Yardımcısı N.A, Yol kontrolörü B.O, mühendisler T.B.Ö, D.P, ve K.B. hakkında Çorlu Ağır Ceza Mahkemesine taksirle birden fazla kişinin ölümüne ve yaralanmasına neden olmak suçlarından dolayı kamu davası açıldı.

YENİ BİLİRKİŞİ RAPORU DAVA DOSYASINDA

Başsavcılık yeniden aldırılan bilirkişi raporu dava dosyasında yer alması sağlandı. Raporda "hava durumunun takip edilmemesi, demir yolu hattının özel muayene edilmediği, menfez bakımının yapılmadığı" tespitlerine yer verildi.

15 YILA KADAR HAPİS İSTEMİ

Dava kapsamında "kazanın meydana gelmesinde kusurlu" bulunduğu gerekçesiyle sanıklar Halkalı 14. Bölge Demiryolu Bakım Müdürü Turgut Kurt, Halkalı 14. Demiryolu Bakım Müdürlüğü Çerkezköy 143. Yol Bakım Şefliğinde Yol Bakım Onarım Şefi Özkan Polat, Köprüler Şefi Çetin Yıldırım ve Halkalı 14. demiryolu Bakım Müdürlüğü Çerkezköy 143. Yol Bakım Onarım Şefliğinde Hat Bakım ve Onarım Memuru Celaleddin Çabuk’un "taksirle ölüme ve yaralanmaya neden olmak" suçundan yargılanmaları devam ediyor.

İddianamede zanlılar için 2 ile 15 yıl arasında hapisle cezalandırılması isteniyor.

NE OLMUŞTU?

8 Temmuz 2018 tarihinde, Uzunköprü - Halkalı seferini yapan 12073 sefer numaralı tren, Çorlu ilçesi Sarılar köyü yakınındaki demir yoluna ait menfezin üzerinden geçtiği sırada, vagonların raydan çıkması neticesinde kaza meydana gelmiş, 25 kişi hayatını kaybetmiş ve 317 kişi de yaralanmıştı.

KARAR  GAZETESİ

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER