Ertelenen faturalar toplu kesiliyor, depremzedelere binlerce liralık fatura gönderiliyor

Elektrik dağıtım şirketleri, depremin ardından üç ay ertelenen elektrik faturalarını toplu şekilde göndermeye başladı. Depremzedeler 7 bin TL’yi bulan faturalara tepki gösteriyor.

Ertelenen faturalar toplu kesiliyor, depremzedelere binlerce liralık fatura gönderiliyor

Maraş merkezli depremlerin ardından üç ay boyunca ertelenen faturalar, bu sürenin dolmasıyla toplu bir şekilde kesilmeye başlandı. Depremzedeler, binlerce liralık elektrik faturalarına tepkili.

Haziran ayının gelmesiyle beraber Sabancı Holding ve Almanya merkezli E.ON iştiraki olan Toroslar EDAŞ Hatay’da yaşayan depremzedelere elektrik faturalarını göndermeye başladı. Evlerine 5 bin ila 7 bin lira elektrik faturaları gelen çok sayıda depremzede duruma tepki gösterdi.

Halk TV'nin haberine göre, toplu fatura gelen yurttaşlardan biri de Hatay’ın Defne ilçesi Dursunlu Mahallesi’nde yaşan Mahmut Günay. 7 bin 712 TL gelen elektrik faturasına isyan eden Günay, "Bizim mahallemizde deprem anında yıkım az oldu ama binalar çok hasar aldı. Depremden sonra ilk birkaç hafta evlere giremedik ve elektrik yoktu zaten. Elektriklerin olmadığı dönemde sayaçlar işledi mi bilmiyoruz" dedi.

"İTİRAZ EDECEĞİZ"

O dönemde jeneratör vasıtasıyla mahallede yaklaşık 30 ailenin hem ısınmasını sağladıklarını hem de telefonlarını şarj ettiklerini anlatan Günay, "Mahalleye elektrik geldikten sonra evlerine giremeyen kişilere yardımcı olmak için elektrik ilettik. Şu anda evlerimize elektrik faturaları geldi. 3 Şubat ile 5 Haziran arasında gelen elektrik faturam 7 bin 712 TL bedelinde. Depremden önce zaten aylık 500 veya 600 TL fatura ödüyordum. En fazla 700 TL civarında ödedim. 3 ayı toplasanız bile o kadar etmiyor. Mahallede herkes şu anda tepkili ve bu faturalara itiraz edeceğiz" diye konuştu.

Hatay’da başka depremzedelere de 7 bin 315 TL, 5 bin 458 TL ve 6 bin 629 TL’lik elektrik faturalarının gönderildiği öğrenildi. 

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER