WhatsApp yazışmaları, konuşulan kişiler, konum verileri de var: Tüm bilgiler BTK'ya akıyor

Bilgi ve İletişim Kurumu'nun internet verilerini bir buçuk yıldan beri kaydettiği ortaya çıktı. Türkiye’deki tüm internet kullanıcılarının sanal faaliyetleri, kimlikleri ve kişisel verileri saat başı BTK'ya aktarılıyor.

WhatsApp yazışmaları, konuşulan kişiler, konum verileri de var: Tüm bilgiler BTK'ya akıyor

Bilgi ve İletişim Kurumu'nun internet verilerini bir buçuk yıldan beri kaydettiği ortaya çıktı. Türkiye’deki tüm internet kullanıcılarının sanal faaliyetleri, kimlikleri ve kişisel verileri saat başı BTK'ya aktarılıyor. Aktarılan veriler arasında WhatsApp’ta yazışma yapılan ya da telefon araması gerçekleştirilen kişiler, konum verileri ve daha fazlası da yer alıyor.

Bilgi ve İletişim Kurumu’nun (BTK) internet servisi sağlayıcılarından mahkeme kararı olmadan abone bilgilerini talep ettiği ve bunları profillediği iddiası geçtiğimiz ay muhalefet tarafından gündeme getirilmişti.

BTK’nın kullanıcı trafik verilerini düzenli olarak internet servis sağlayıcılardan istediğini daha önce CHP Genel Başkan Yardımcısı Onursal Adıgüzel açıklamış, BTK herhangi bir yalanlamada bulunmamıştı. Bu iddianın doğru olduğu ortaya çıktı.

Gezilen internet siteleri, WhatsApp’ta yazışılan ya da telefonlaşılan kişiler, konum verileri ve daha fazlası her saat başı Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığı’na bağlı BTK'ya gönderiliyor. Medyascope'tan Doğu Eroğlu'nun ulaştığı belgelere göre 'Adli ve önleyici tedbirler' gerekçesiyle internet trafiğini isteyen BTK’nın, tüm vatandaşların verilerini nasıl kullanacağı soru işareti yaratırken bu durumun kişisel verilerin gizliliği noktasında temel haklar açısından hukuki sorun teşkil ettiği düşünülüyor.

UYMAYANLARA CEZA VERİLECEĞİ BELİRTİLİYOR

15 Aralık 2020 tarihli, 15 sayfadan oluşan belgelere göre BTK milyonlarca kullanıcının verilerinin hangi formatta kayıt altına alınacağı ve kendisine nasıl gönderileceğini, kurum yazısıyla birlikte gönderdiği teknik detay dokümanında internet servis sağlayıcılara ayrıntılarıyla anlattı. İSS Trafik Log Deseni başlıklı yazıda, kullanıcı verilerinin anonim olarak değil, kullanıcının adı soyadıyla birlikte kuruma gönderilmesi isteniyor.

Aralık 2020 tarihli belgede, kullanıcıların internet trafik verilerini BTK’ya yollamayan internet servis sağlayıcılara ceza kesileceği uyarısı da yer alıyor.

KURUL KARARI YOK, BAŞKAN YARDIMCISI İMZASI VAR

BTK’dan internet servis sağlayıcılara gönderilen yazı, BTK Başkanı adına, Kurum Başkan Yrd. titrine sahip Fethi Azaklı imzası taşıyor. Ancak İSS Trafik Log Deseni başlıklı yazıda, herhangi bir kurul kararına atıfta bulunulmuyor.

BTK’nın internet sitesinde, kurul kararlarının yer aldığı bölümde de, kurul tarafından alınmış benzer bir karara rastlanmıyor. Yani internet trafiğini gözetlemek için internet servis sağlayıcılara yollanan yazı, kurul tarafından alınmış herhangi bir karara dayanmıyor.

BTK’YA İLETİLEN LOG’LARDA, HER BİR SATIR ABONENİN ADIYLA BAŞLIYOR

Gizli ibareli ve İSS Trafik Log Deseni başlıklı belgenin Aralık 2020’de, farklı tarihlerde yüzlerce internet servis sağlayıcısı şirkete gönderildiği tahmin ediliyor. İnternet servis sağlayıcılar tarafından BTK’ya iletilen log’larda, yani trafik kayıtlarında, her bir satır abonenin adıyla başlıyor.

BTK’ya giden trafik kayıtlarının her bir satırında; Abonenin adı ve soyadı (Tüzel kişiyse resmi adı),
Abonenin o sırada kullanmakta olduğu IP numarası, hangi uygulamayla ya da internet sitesiyle veri alışverişi yaptığı, ilgili veri alışverişinin başlangıç tarihi ve saati, veri alışverişinin ne kadar sürdüğü ne büyüklükte veri alıp ne büyüklükte veri gönderdiği gibi bilgiler yer alıyor.

KARAR GAZETESİ

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER