Yunanistan’dan sınırda yeni hamle! 80 kilometre daha uzatılacak

Yunanistan’ın Batı Trakya’da Dedeağaç ili (Evros) içerisindeki Türkiye ile ülkeyi ayıran dev çelik beton çiti 80 kilometre daha uzatma kararı aldığı belirtildi.

Yunanistan’dan sınırda yeni hamle! 80 kilometre daha uzatılacak

Yunanistan'ın 2022-2027 döneminde Batı Trakya'daki Dedeağaç ili Meriç nehrindeki çelik çiti AB fonlarından yararlanarak göçmen geçişlerini engellemek amacıyla 80 kilometre daha uzatma kararı aldığı belirtildi.

Atina hükümeti tarafından Avrupa Göçmen Komisyonu'na gönderilen son raporda Meriç nehrindeki Türkiye sınırı boyunca bir çelik – beton duvar inşa etmek için AB fonlarını kullanmasına izin verilmesi gerektiği belirtildi.

AB VE ABD’DEN DESTEK İSTEDİLER

Yunanistan'un ulusal yayın organlarından Politico'da yayınlanan habere göre, Komisyon Başkanı Ursula Von Der Leyen, “Dikenli tel ve duvarlar” için AB fonlarının kullanılmasını kategorik olarak reddederken, Avrupa Konseyi Başkanı Charles Michel görüşün aksini savunmuş destek verilmesi gerektiğini belirtmişti.

Yunanistan Göçmenlik Bakanı Notis Mitarakis'inde bugün New York’ta konu ile ilgili görüşmeler yaptığı ve ABD hükümetinden destek istediği belirtildi.

Yunanistan hükümeti geçtiğimiz yıl Meriç Nehri kıyısında başlattığı çelik-beton çiti 28 kilometreye kadar uzatmıştı. Sınıra ayrıca ses dalgaları yayan ultra ses sistemleri yerleştirmiş, geçen ay bölgeye 250 yeni sınır muhafızı yerleştirilmesi kararı almıştı.

SÖZCÜ GAZETESİ

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER