23 NİSAN ULUSAL EGEMENLİK VE ÇOCUK BAYRAMIMIZ KUTLU OLSUN

Türkiye Kamu-Sen ve Türk Eğitim-Sen Genel Başkanı İsmail Koncuk’un, 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı ile ilgili yaptığı basın açıklamasıdır

23 NİSAN ULUSAL EGEMENLİK VE ÇOCUK BAYRAMIMIZ KUTLU OLSUN
TBMM’nin açılışının 91’inci yıldönümünü kutladığımız bu özel günde, her birimiz bağımsız, demokratik, çağdaş bir ülkede yaşamanın mutluluğunu paylaşıyoruz. Bu noktada Atamızın 23 Nisan’ı çocuklarımıza armağan etmesi çok anlamlıdır. 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı Atamızın bıraktığı en büyük miraslardan birisidir. Dünyada kutlanan tek çocuk bayramına sahip olan Türk çocuklarının, 23 Nisan’a sahip çıkması, 23 Nisan ruhunu yaşatması büyük önem taşımaktadır. Türkiye Cumhuriyeti Devletini koruyacak, yüceltecek ve Atamızın mirasına sahip çıkacak olanlar çocuklarımız ve gençlerimizdir.
 
23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramını coşku ve gururla kutladığımız bugünde, “çocuklarımıza gerçekten iyi bir gelecek vaat edebiliyor muyuz?” sorusunu sormamız gerekmektedir.
 
Okullaşma oranlarının düşük olduğu ülkemizde, özellikle kız çocuklarının eğitiminin önündeki engeller kaldırılamamıştır. 2010-2011 eğitim-öğretim yılında okullaşma oranları okul öncesinde 4-5 yaş grubunda yüzde 43,10; ilköğretimde yüzde 98,41, ortaöğretimde yüzde 69,33’tür. Okullaşma oranları okul öncesinde 4-5 yaş grubunda kızlarda yüzde 42,47, erkeklerde yüzde 43,70; ilköğretimde kızlarda yüzde 98,22, erkeklerde yüzde 98,59; ortaöğretimde de kızlarda yüzde 66,14, erkeklerde yüzde 72,35’tir. Görüldüğü üzere 2011 Türkiye’sinde tüm çocuklarımızın okullu olmasının sağlanamaması kanayan bir yaradır.
 
Açlık, yoksulluk, sefalet en çok çocukları vurmaktadır. Çocukluklarını yaşayamadan büyüyen, oyun nedir bilmeyen çocuklarımız vardır.  Eli kalem, silgi tutması gereken çocukların bir kısmı sokaklarda ekmek parası peşinde koşmaktadır. Gece yatağına aç giren, okuma hakkı elinden alınan, mutsuz çocuklarla müreffeh yarınlara yürümemiz mümkün değildir.
 
Çocuklara yönelik istismar, şiddet ve taciz alabildiğine artmıştır. Devlet ne yazık ki küçük bedenleri korumaktan acizdir. Geleceğe güvenle bakması gereken çocuklarımızın önüne korku duvarları örülmüştür. İstismar edilen, şiddete ve tacize maruz bırakılan savunmasız küçücük bedenler hepimizin yüreğini dağlamaktadır.
 
Terör örgütü, çocukları kandırmakta, onları maşa olarak kullanmaktadır. Okullarında olması ya da yaşıtlarıyla sokaklarda oyun oynaması gereken çocuklar, bölücü örgütün propagandasının yapıldığı eylemlerde ön saflarda yer almaktadır. Bu olumsuz tablo,  bölücü örgüt tarafından istismar edilen çocuklarımızın geleceğinden endişe duymamıza neden olmaktadır.
 
Çocuklar ülkemizin teminatı, Cumhuriyetimizin koruyucusu, Ulu Önder Atatürk’ün gösterdiği aydınlık yolda emin adımlarla ilerleyen meşalelerimizdir. Onlara açlığın, yoksulluğun olmadığı, herkesin barış ve kardeşlik içinde yaşadığı, şiddet, taciz ve istismardan uzak, tüm çocukların eğitim-öğretim hakkından yararlanabildiği, çocuk haklarının tam olarak uygulandığı bir dünya bırakmak hepimizin görevidir.
  
Bu vesileyle; TBMM’nin açılışının 91’inci yıldönümünü ve 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramını kutluyor; Ulu Önder Atatürk’ü bir kez daha saygı, rahmet ve minnetle anıyoruz.
 
Kamuoyuna saygıyla duyurulur.
 


Güncelleme Tarihi: 22 Nisan 2011, 00:00
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER