28 BİN ÖĞRETMEN İHRAÇ EDİLECEK

FETÖ/PDY mensuplarının 15 Temmuz’da gerçekleştirdiği kanlı darbe girişiminden sonra Milli Eğitim Bakanlığı’nda açığa alınan 43 bin öğretmene dönük geniş çaplı inceleme başlatıldı. Fethullahçı Terör Örgütü'yle bağlantısı tespit edilen 28 bin öğretmenin ihraç edilmesi bekleniyor.

28 BİN ÖĞRETMEN İHRAÇ EDİLECEK
 
Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı, FETÖ'cü öğretmenleri mercek altına aldı. Adli ve idari soruşturmalar ile Milli Eğitim kadrolarına sızan Fethullahçı Terör Örgütü mensuplarına yönelik tasfiye için düğmeye basıldı. Sözcü gazetesinden Kamil Elibol'un haberine göre Başsavcı Vekili Hüseyin Şahin, bu amaçla Milli Eğitim Bakanlığı'na resmi yazı gönderdi.
 
SUÇ DELİLLERİ
Başsavcılığın 2016/109387 soruşturma sayılı yazısında şu ifadeler kullanıldı:“15 Temmuz tarihinde FETÖ/PDY Silahlı Terör Örgütü mensupları başta Ankara'da olmak üzere ülkemizin tüm il ve ilçelerinde cebir ve şiddet kullanmak, Türkiye Cumhuriyeti Anayasası'nın öngördüğü düzeni ortadan kaldırmaya, bu düzen yerine başka bir düzen getirmeye, bu düzenin fiilen uygulanmasını önlemeye yönelik eylemlerle, 5237 sayılı Türk Ceza Kanunu'nun ikinci kitap, dördüncü kısım, dört, beş, altı ve yedinci bölümlerinde tanımlanan suçları işledikleri ve 3713 sayılı Terörle Mücadele Kanunu'nda tarif edilen terör faaliyetlerinde bulundukları anlaşılmış olup Ankara Cumhuriyet Başsavcılığımızca suçun failleri hakkında soruşturma başlatılmıştır”
 
İHBAR VE ŞİKAYETLER
Başsavcıvekili Şahin, Milli Eğitim Bakanlığı kadrolarında çalışan kişiler hakkında söz konusu suçlara dair eylemler nedeniyle herhangi bir soruşturma yapılıp-yapılmadığının bildirilmesini isteyerek, “Bu kişilere ait bilgi, belge, ihbar ve şikayetler ile suç delillerinin açık kimlik ve adres bilgilerini Savcılığa gönderin” dedi.
 
VERİ DEPOLARI
Başsavcılık, açığa alınan Milli Eğitim personelinin kullanımına tahsisli kuruma ait dijital veri depoları, dokümanlar ve belgeler ile bilgisayarlarının korunarak yapılacak işlemlere esas olmak üzere “gecikmeksizin” kendilerine bildirilmesi talimatı verdi.
 
ORGANİZE SUÇLAR
Hüseyin Şahin yazılı talimatın altına, “Konu ile ilgili Ankara Emniyet Müdürlüğü Organize Suçlarla Mücadele Şube Müdürlüğü'ne müzekkere yazılmış olup, Emniyetle irtibata geçilmesi rica olunur” notunu düştü.
 
BÜYÜK İNCELEME
FETÖ/PDY üyesi olmakla suçlanan ve açığa alınan 43 bin öğretmene ait dijital veri depoları, dokümanlar ile bilgisayarlar iki koldan incelemeye alındı. El konulan dijital verilerde FETÖ bağlantısı araştırılacak. FETÖ üyesi olan ya da örgüte yardım-yataklık eden öğretmenler devlet memurluğundan atılacak ve haklarında kamu davası açılacak.
 
“GEREĞİNİ YAPIN”
Başsavcılığın talimatından sonra Bakanlık Rehberlik ve Denetim Başkanı Arif Ala Bakan adına gönderdiği yazıda, “Başsavcılığın talep ettiği işlemlerle ilgili gereğini yapın” dedi.
 
28 BİN ÖĞRETMENİN İHRACI BEKLENİYOR 
İddiaya göre ilk etapta FETÖ bağlantısı tespit edilen yaklaşık 28 bin öğretmenin memuriyetten ihraç edilmesi bekleniyor. İhraçlar kanun hükmünde kararname ile yapılacak. Hazırlıklar tamamlandığında kararname Resmi Gazete'de yayınlanacak. Kamudan ihraç edilen öğretmenler, daha önce yayınlanan kanun hükmündeki kararnamelerdeki hükümler uyarınca bir daha kamu kurumlarında çalışamayacak.
 
İHRAÇ EDİLMEYENLERE DİSİPLİN CEZASI 
 
Bakanlığın yürüttüğü incelemeler sonunucunda haklarında ihraç kararı çıkmayan öğretmelere de disiplin cezaları verilebilir. Maaş kesme, kademe ilerlemesini durdurma gibi cezalar gündemde. Bu kişilerin müdür ya da yönetici olmalarına da izin verilmeyeceği belirtiliyor.
 
Bakanlık 15 Temmuz'dan sonra, FETÖ bağlantılı okul, kurs ya da diğer eğitim kurumlarında çalışan 27 bin öğretmenin de lisansı iptal edilmişti.Yapılan incelemeler sonucunda örgütler ilişkisi bulunmadığı belirlenenlere çalışma izinleri yeniden verilecek.
Güncelleme Tarihi: 29 Ağustos 2016, 00:00
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER