6 İLDE SOKAĞA ÇIKMA YASAĞI

KOBANİ’de IŞİD saldırılarını protesto etmek için dün başlayan şiddet eylemleri emniyeti en üst seviyede alarm durumuna geçirdi.

6 İLDE SOKAĞA ÇIKMA YASAĞI

Artan şiddet olayların ardından Diyarbakır’ın geneli, Batman ili, Mardin’in Dargeçit, Derik, Kızıltepe, Nusaybin, Mazıdağı, Ömerli, Savur ilçeleri ile Van’ın Erciş ve Siirt’in Kurtulan ilçesinde ikinci bir emre kadar sokağa çıkma yasağı ilan edildi.
İçişleri Bakanlığı ve Emniyet Genel Müdürlüğü’nde kriz ve bilgi akış masaları kuruldu. Sokağa çıkma yasağı ilan edilen illerde bunun nedeni olarak sokaklarda çok sayıda silahlı eylemci olması, silahlı karşıt gruplar arasında çıkan çatışmalar ve PKK’nın şehir yapılanması ile sözde asayiş ekiplerinin silahlanması gösterildi. Bu arada Emniyet Genel Müdürlüğü (EGM) İstihbarat Daire’ye gelen son bilgilerde Diyarbakır, Muş-Varto, Van-Erciş, Siirt ve Bingöl’de PKK’nın sözde asayiş ekiplerinin silahlanarak eylemlerine devam ettikleri, bu noktada güvenlik birimlerinin silahlı bir çatışma riskine karşı gerekli önlemleri almaları istendi.

Sokağa Çıkma Yasağının olduğu yerler

BATMAN il geneli... (Merkez dahil 6 ilçesi var)
Diyarbakır: Bağlar, Kayapınar, Sur, Yenişehir, Çınar, Eğil, Ergani, Dicle, Hani, Hazro, Kocaköy ve Kulp  ilçeleri ile dış ilçeler Bismil, Silvan ve Lice ilçeleri (9 Ekim perşembe günü saat 06.00’ya kadar)
Muş: Varto (2 gün)
Siirt: Kurtalan
Van: Erciş
Mardin: Kızıltepe Nusaybin, Dargeçit, Mazıdağı, Derik ve Savur

22 YIL ÖNCE UYGULANDI

Sokağa çıkma yasağı en son Olağanüstü Hal’in devam ettiği 22 yıl önce bu kadar geniş kapsamlı ilan edilmişti. 21 mart 1992’de Nevruz kutlamalarında çıkan olaylarda 38 kişinin hayatının kaybetmesinin ardından 4 ili kapsayan sokağa çıkma yasağı uygulanmıştı.

GÜNEYDOĞU VE DOĞU İLLERİ SAVAŞ ALANI

PKK yandaşları Doğu ve Güneydoğu illerini savaş alanına çevirdi. Şehir merkezlerinin kontrolünün sağlanması için sokağa çıkma yasağı ilan edilen yerler başta olmak üzere polislere takviye olarak asker de görevlendirildi. EGM Özel Harekat Dairesi’ne de talimat verilerek eldeki bütün personelin her an için görev alacak şekilde hazır olmaları istendi. İzinli tüm personel acil olarak çağrıldı. Olayların meydana geldiği illere birçok yerden takviye yapıldı.
Gelen Bilgiler doğrultusunda 27 il, 68 ilçede eylem gerçekleşti. Çoğu kamu binası, hastane, okul, yurt olmak üzere 343’e yakın yer kundaklandı ve yakıldı. Kızılay’a, belediyelere, polise ve vatandaşa ait 40’a yakın araç yakıldı. 1’i ağır 40’a yakın polis yaralandı.

“KARAKOL DÜŞTÜ” ANAONSU

Olayların en yoğun yaşandığı illerin başında Hakkari ve Van gelirken, Örgüt mensuplarının Siirt’in merkezinde bulunan Merkez Cumhuriyet Polis Merkezi’ne dayanması sonucu polis telsizlerinden “Cumhuriyet Karakolu düştü” anonsları yapıldı. Olaylar dakika dakika şöyle gelişti:

HAKKARİ

* Saat 12.37 itibariyle 80 kişilik grup BDP binasında toplanarak Anıt önüne geldi.
* Aynı saatlerde 15 kişilik grup Keklikpınar Mahallesi’nde polis ekiplerine ait araçları taşladı, Araçlarda maddi hasar oluştu, Gruba müdahale edildi, Grup gaz fişeklerini evlere ve işyerlerine atarak dağıldı.
* Hakkari Belediyesi önünde 100 kişilik grup toplandı.
* 13.50’de Hastane Kavşağı’nda ve Bayındırlık Kavşağındaki gruplara müdahale edildi.
* 14.30 sıralarında 3 adet minibüsle belediye önünden Suruç’taki eyleme katılmak için hareket edildi.
* Aynı saatlerde Öğretmen Evi civarındaki gruplara müdahale edildi.
* Adliye arkası ve Keklikpınar Mahallesi’nde zaman zaman yola çıkan gruplara müdahale edildi. Bu müdahalelerde 3 kişi yakalandı.
* Müdahaleler ara ara şehrin çeşitli yerlerinde devam etti.
* 16.30’da Hakkari Anadolu Lisesi’ndeki Atatürk büstü göstericiler tarafından sökülerek alındı. Olay yerine ekipler sevk edildi, Büstün yerinde olmadığı öğrenildi.
* 17.00’de Maraton Halı Saha civarında 60 kişilik grup toplandı.

hürriyet

Güncelleme Tarihi: 08 Ekim 2014, 00:00
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER