8 BİN ÇOCUK EVİNE DÖNDÜ

Devlet Aileye Dönüş projesi kapsamında 8 bin çocuğu eve gönderdi.

8 BİN ÇOCUK EVİNE DÖNDÜ


Devlet, 8 bin çocuğu eve gönderdi

'Aileye Dönüş Projesi', yetiştirme yurtlarında kalan çocuk sayısını düşürdü. Devlet, maddi durumunun kötü olması sebebiyle evladına bakamadığı için yuvaya bırakmak zorunda kalan ailelere, çocuk başına 463 TL destek verdi. Aileler de çocuklarına sahip çıktı. 7 yılda 8 bin 314 çocuk evine döndü.

Sosyal Politikalar Bakanlığı'nın çocukların öncelikli olarak aile ortamında yaşamasını sağlamayı amaçlayan Aileye Dönüş Projesi başarılı oldu. Projeyle, çocuklarının korunma altına alınması için başvuruda bulunan ailelerin talebinin sadece ekonomik yoksunluktan kaynaklandığı takdirde bu çocuklar için korunma kararı alınmadan maddi destekte bulunuluyor. Çocuğun eğitim ve ihtiyaç durumuna göre aileye ortalama aylık 463,47 TL destek veriliyor. Böylece çocuğun ailesi veya yakınlarının yanında kalması sağlanıyor.

2005 yılı itibarıyla Sosyal Hizmetler ve Çocuk Esirgeme Kurumu (SHÇEK) yurtlarında korunma ve bakım altında 20 bin 926 kayıtlı çocuk bulunuyordu. Bu destek sayesinde aileler çocuklarına sahip çıkmaya başladı. Yurtlarda kalan çocuk sayısında önemli ölçüde düşüş sağlandı. Uygulama kapsamında 7 yılda 8 bin 314 çocuk yuvadan aile yanına döndürüldü. Ülke genelinde halen 33 bin 393 çocuk korunma kararı alınmadan aile veya yakınları yanında destekleniyor.

Uygulamanın başarılı olduğu illerden Sakarya'da Sosyal Hizmetler İl Müdürü Kerem Toprak, 'Ekonomik yoksunluk nedeniyle ben çocuğuma bakamıyorum. Devlet baksın' devrinin kapandığını söylüyor. Toprak, "Ekonomik yoksunluk varsa biz aileye, çocuğuna bakması için ekonomik yardımda bulunuyoruz. İlimizde ekonomik destekle 145 çocuğu evine döndürdük. Kuruluşlarımızda halen 133 çocuk kalıyor. 3 çocuk evi daha açacağız. Bu yıl sonuna kadar yuvasız çocuk kalmayacak. Sadece ön kabul için bir yuvamız olacak." dedi.

Sakarya Üniversitesi (SAÜ) Öğretim Üyesi Sosyal Siyaset Uzmanı Prof. Dr. Ali Seyyar, korunmaya muhtaç çocukların, ailelerin yaşadığı mekânlarda ikamet etmesinin aile odaklı sosyal politikalar açısından son derecede önemli olduğunu söyledi. Seyyar, "Bununla birlikte ailelere maddî desteğin ötesinde çocukların huzurlu bir aile ortamında gelişimlerini sağlayabilmek için, özellikle sorunlu aileler, aile terapistleri veya danışmanları tarafından psikososyal ve pedagojik yönden desteklenmelidir. Alkolizm veya aile içi şiddet gibi olumsuzlukların yaşandığı ailelerde çocukların sağlıklı gelişimi mümkün değildir. "Aile Yanında Destek ve Aileye Dönüş Projesi" kapsamında sorunlu aile fertleri de sosyal rehabilitasyon kapsamına alınmalıdır. Mutlu çocuklar, mutlu anne ve babalardan oluşan ailelerde ancak olabilir." diye konuştu.

2012'nin Şubat ayı itibarıyla; ülke genelinde 0-18 yaş aralığındaki 7 bin 686 çocuk, halen çocuk yuvası ve yetiştirme yurdu hizmetinden yararlanıyor. 0-18 yaş grubunda korunmaya ve bakıma muhtaç çocuklar ile 18 yaşın üzerinde korunma ve bakım tedbiri kararının devamını gerektiren koşulları taşıyan gençlere çocuk evi, sevgi evi, çocuk yuvası ve yetiştirme yurtlarında bakım hizmeti veriliyor.
timeturk

Güncelleme Tarihi: 07 Mayıs 2012, 00:00
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER