9 BAKAN DEĞİŞEBİLİR İŞTE AYRINTILAR

Ankara'da günün sorusu: Üç bakan gidecek mi?

9 BAKAN DEĞİŞEBİLİR İŞTE AYRINTILAR
İstanbul Başsavcılığı'nın başlattığı soruşturma çerçevesinde üç bakanın oğlunun da gözaltına alınması, bütçe görüşmelerinin sona ermesinin ardından yapılacak kabine revizyonuna yeni bir boyut kazandırdı.

Milliyet'ten Aydın Hasan'ın haberine göre, kabine revizyonu çerçevesinde kulislerde konuşulan senaryolardan biri de, 3+3+3 formülü. Buna göre; belediye başkanı adayı olacak üç bakanın yerine yeni atama yapılırken, 3 bakanlıkta da değişiklik yapılacak. Operasyonun ardından oğlu gözaltına alınan üç bakanın da kabine dışı kalabilmesi ihtimali konuşulmaya başlandı. Kulislerde, 9 bakanın kabine dışında kalabileceği değerlendirmeleri yapılıyor. Oğlu gözaltına alınan üç bakanın kabinede kalması veya gitmesi konusundaki kararı, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın yapacağı istişarelerin vereceği yorumu öne çıkıyor.

Üç bakan aday

Aile ve Sosyal Politikalar Bakanı Fatma Şahin Gaziantep Büyükşehir Belediye Başkanı adayı, Adalet Bakanı Sadullah Ergin ise Hatay Belediye Başkanı adayı olarak ilan edildi. Ulaştırma Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Binali Yıldırım'ın da, Ak Parti'nin İzmir Büyükşehir Belediye Başkan adayı olduğu duyuruldu.
Yüksek Seçim Kurulu (YSK), yerel seçimlerde aday olacak bakanların görevlerinden istifa etmesine gerek olmadığı yönünde oy birliğiyle karar verdiğini duyurmuştu. Ancak hükümetin, YSK'nın bu kararına rağmen kabinede Aralık ayında içinde önemli bir revizyon yapacağı, en azından aday bakanları hükümet dışında bırakacağı ortaya çıktı. Erdoğan, kabine revizyonunu bütçe görüşmelerine endekslemişti. Bütçe görüşmeleri, cuma günü sona erecek. Böylece kabine revizyonu süreci başlayacak.

Üç bakan gidecek mi?

Kulislerde geçen hafta dile getirilen senaryolardan biri de, 3 artı 3 formülüydü. Buna göre; üç aday bakanın yerine atama yapılacaktı. Ayrıca üç bakanlıkta daha değişikliğe gidelecekti. İçişleri Bakanı Muammer Güler, Ekonomi Bakanı Zafer Çağlayan ve Çevre ve Şehircilik Bakanı Erdoğan Bayraktar'ın oğlunun İstanbul savcılığının başlattığı operasyonda gözaltına alınması, bu senoryonun 3+3+3 olarak güncellenmesine neden oldu. Bu senoryaya göre, 9 dolayında bakanın kabine dışında kalabileceği konuşuluyor. Erdoğan'ın Güler, Çağlayan ve Bayraktar'ı kabine dışında bırakıp bırakmayacağı konusundaki kararını, yapacağı istişarelerin ardından vereceği yorumları yapılıyor.

Köşk'e çıkıyor

Erdoğan, bugün Çankaya Köşkü'ne çıkacak. Erdoğan'ın, Cumhurbaşkanı Abdullah Gül ile revizyon taslağı üzerinde değerlendirmede bulunması bekleniyor. Kulislerde merak edilen konulardan biri de, Başbakan Yardımcısı Bülent Arınç'ın görevinin sürüp sürmeyeceği. Milli Savunma Bakanı İsmet Yılmaz'ın, Ulaştırma Denizcilik ve Haberleşme Bakanlığı'na kaydırılacağı konuşulurken, Fatma Şahin'in bırakacağı koltuk için Halide İncekara ile Fazilet Dağcı'nın isimleri geçiyor.

Bir yılda iki revizyon

61. Hükümet, 6 temmuz 2011'de kurulmuştu. Bakanlar Kurulu'nda, Ocak ayında değişiklik yapılmış ve bakanlar İdris Naim Şahin, Ertuğrul Günay, Ömer Dinçer ve Recep Akdağ kabine dışında kalmıştı. Böylece bir yıl içinde Bakanlar Kurulu'nda iki revizyon yapılmış olacak.
Güncelleme Tarihi: 18 Aralık 2013, 00:00
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER