Almanya'ya bir Türk kökenli bakan daha

Almanya'da ikinci kez Türk kökenli bir siyasetçi, bakanlık görevine getiriliyor. Bilkay Öney'in, Baden-Württemberg eyaletinde Yeşiller Partisi ve Sosyal Demokrat Parti'nin kuracağı kabinede Uyum Bakanı olması bekleniyor.

Almanya'ya bir Türk kökenli bakan daha
Almanya’da ilk kez bir eyalette Yeşiller’in büyük ortak konumunda olduğu bir hükümet işbaşı yapıyor. Uzun yıllar Hrıstiyan Demokrat Birlik Partisi’nin yönetimindeki Baden-Württemberg eyaletinde Yeşiller-Sosyal Demokratlar koalisyonu köklü değişikliklere hazırlanıyor.

“Her şeyi yapabiliriz: Türkçe de” sloganıyla eyalete yeni renkler katma iddiasındaki yeni koalisyon, Almanya’nın ikinci Türk kökenli bakanını da çıkaracak. Yeşiller partisinden 2009 yılında Sosyal Demokrat Parti’ye geçen Bilkay Öney, Baden Württemberg eyaletinin ilk göçmen kökenli bakanı olacak. Öney’in, kendisi de bir Türk ile evli olan Sosyal Demokrat Parti Eyalet Teşkilatı Başkanı Nils Schmid tarafından göreve önerildiği belirtiliyor.

Öney'in Uyum Bakanlığına getirileceği Baden-Württemberg eyaletindeki yeni kabine Çarşamba günü açıklanacak. Almanya’nın ilk ‘Yeşil’ eyalet başbakanı Winfried Kretschmann başkanlığındaki kabinenin 12 Mayıs'ta göreve başlaması planlanıyor.

40 yaşındaki Bilkay Öney, Almanya’nın ilk Türk kökenli bakanı olmayacak. Daha önce de Hrıstiyan Demokrat Birlik Partisi’nden Aygül Özkan, Aşağı Saksonya eyaleti Sosyal İşler Bakanlığı görevine getirilmişti.

Yeşiller’den Sosyal Demokratlar’a geçmişti

Türkiye’de doğan ve küçük yaşta ailesiyle Almanya’ya yerleşen Bilkay Öney, 2006 yılında Yeşiller Partisi’ne üye olarak, Berlin Eyalet Meclisi’ne girmişti. Öney, 2009 yılında Uyum Politikaları Sözcülüğü görevini yürüttüğü Yeşiller partisinden ayrılarak, Sosyal Demokrat Parti saflarına geçti. Bilkay Öney, o dönemki parti değişikliğini sosyal eşitlik konusunda daha fazla mücadele edebilmek adına yaptığını ifade etmişti. Öney, Berlin’de göçmenlerin topluma uyumu konusunda yaptığı çalışmalarla tanınıyor.

Yeşiller Partisi ve Sosyal Demokrat Parti, Baden Würtemberg eyaletini daha dünyaya açık bir hale getirmek istiyor. İki parti, koalisyon anlaşmasında, göçmenlerin topluma uyum sağlamalarında daha fazla iyi örneğe ihtiyaç olduğu görüşünde birleşiyor. Bu nedenle göçmenlere kamu görevlerinde daha fazla yer verilmesi, Alman vatandaşlığına geçişlerin kolaylaştırılması ve yabancı diplomaların tanınması da yeni koalisyonun vaatleri arasındaGüncelleme Tarihi: 04 Mayıs 2011, 00:00
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER