AVUKAT AYLA VARAN: "ŞİFRELEME TESADÜF DEĞİL"

YGS’de basına dağıtılan matematik testinde cevap şıklarının şifreli olduğu ortaya çıktı. Şifreyi bilenlerin 40 sorudan 38’ine doğru cevap verdiği iddia edildi. ÖSYM ise bunu yalanladı.

AVUKAT AYLA VARAN: "ŞİFRELEME TESADÜF DEĞİL"
Yükseköğretime Geçiş Sınavı’nda (YGS) skandal iddialarına bir yenisi daha eklendi.

1.5 milyon öğrencinin girdiği YGS’de basına dağıtılan kitapçıkta Temel Matematik testindeki cevap şıklarının şifrelendiği öne sürüldü.

Cevap şıkları sayısal olarak küçükten büyüğe doğru sıralanıp, soruyla eşleştirildikten sonra çakışan şık sorunun doğru cevabı çıkıyor.


Şıkların çakışmaması durumunda ise başka bir formül uygulanıyor. Cevap şıkları bu kez de küçüğe sıralanıyor. Çakışan şık doğru cevap oluyor. Kitapçıkta bu formüle uyan 5 sorunun bulunduğu tespit edildi.

Harf kullanılan (a, b, c gibi) 3 soruda alfabetik sıraya göre şıklar dizilirken; çakışan şık doğru cevabı veriyor.

“x, y, z”li 3 soruda ise “x” değişken yerine 1 yazılıp işlem yapılınca, küçükten büyüğe kuralı işliyor.

40 matematik sorusundan 38’inde formüllerin geçerli olduğu belirlendi.

Öte yandan, matematik dışındaki testlerde de formüllerle doğru cevabın bulunabileceği iddia edildi.

ÖRNEK SORULAR:
Matematik Testi 4’üncü soru:

2011-2010+2009-2008+...+3-2+1 işleminin sonucu kaçtır?
A) 1004 B)1008 C) 1000 D) 1006 E) 1002

Formüle göre rakamları küçükten büyüğe göre şıkların altına yeniden sıralıyoruz. Yeni sıralama:

A) 1000 B) 1002 C) 1004 D) 1006 E) 1008 şeklinde oluyor.

D şıkkında 1006 rakamı çakıştığı için doğru yanıt D şıkkı olarak işaretleniyor. Cevap anahtarında da 4’üncü sorunun yanıtı D şıkkı olarak veriliyor.

Matematik Testi 13’üncü soru:

Üç basamaklı bir doğal sayının sağına 3 yazılarak dört basamaklı A sayısı, aynı sayının soluna 2 yazılarak dört basamaklı B sayısı elde edilmiştir. A+B=9967 olduğuna göre üç basamaklı sayının rakamlarının toplamı kaçtır?
A) 12 B) 9 C) 15 D) 13 E) 11

A) 9 B) 11 C) 12 D) 13 E) 15

Rakamları bu şekilde küçükten büyüğe göre şıkların altına yeniden yerleştiriyoruz. Bu soruda da D şıkkında 13 rakamı çakışıyor. Doğru yanıt cevap anahtarında da D şıkkı olarak veriliyor.

Matematik Testi 22’inci Soru:

Bir işi 5 kadın işçi 20 günde, 5 erkek işçi ise 30 günde bitiriyor. Buna göre, 2 kadın ve 2 erkek işçi aynı işi birlikte kaç günde bitirir?
A) 50 B) 30 C) 45 D) 40 E) 20

A) 20 B) 30 C) 40 D) 45 E) 50

Şıklar sıralanınca doğru yanıt B şıkkında çakışan 30’dur. Cevap anahtarında da doğru yanıt B şıkkı olarak veriliyor.

ÖSYM İDDİALARI YALANLADI
ÖSYM'den yapılan soru kitapçığı açıklamasında, ''Bu soru kitapçığı sınava giren hiç bir adaya verilmemiştir'' denildi.        

ÖSYM'nin internet sayfasında konuyla ilgili yer alan açıklamada şunlar kaydedildi:        

''Basında 'YGS'de Gizli Şifre' başlığı ile yer alan kitapçık, ÖSYM'nin sınav sonrasında basına vermek ve internet sitesinden duyurmak üzere hazırlanmış, ana soru kitapçığından türetilmiş, tek bir soru kitapçığıdır. Bu soru kitapçığının herhangi bir adaya verilmesi söz konusu olmadığından, doğru cevabın bulunduğu yer değiştirilmeden sadece yanlış cevap seçeneklerinin yerleri değiştirilmiştir. Bu soru kitapçığı sınava giren hiç bir adaya verilmemiştir.        

ÖSYM, Şubat 2011'den itibaren gerçekleştirdiği tüm sınavlarda 'adaya özgü soru kitapçığı' hazırlayarak pek çok haksızlığın önüne geçmiştir. Adaya Özgü Soru Kitapçığı uygulamasında tüm adaylar için hazırlanmış olan toplam soru, ana konu alanları ile sınırlı kalmak üzere, her bir aday için rastgele seçilmiş farklı sıraya konulmaktadır. Buna ilave olarak her sorunun doğru cevabı da her bir adayın soru kitapçığında yine rastgele biçimde bir şıka atanmaktadır. Madde analizine imkan tanımak üzere yanlış seçeneklerin de yerleri değiştirilmektedir. Bu sayede her bir adayın soru kitapçığı 'tek bir tane' olarak basılmaktadır. Bugüne kadar yapılan üç sınavda da bu gerçekleştirilmiştir.''

ÖSYM BAŞKANI KONUŞACAK
ÖSYM Başkanı Prof. Dr. Ali Demir, iddialarla ilgili olarak yarın saat 11.00'da açıklama yapacak.
      
''BASINIMIZIN DAHA HASSAS DAVRANMASI BEKLENİR''

Açıklamada, 27 Mart 2011 günü yapılan (2011-YGS) Yükseköğretime Geçiş Sınavında da 'adaya özgü soru kitapçığı' basıldığı ve aday sayısı kadar soru kitapçığı dağıtıldığı vurgulanarak, şu görüşlere yer verildi:        

''Sınav sonrasında, soru kitapçıkları ve cevap kağıtları güvenli biçimde toplanmış ve Merkezimizde cevap kağıtların görüntülenmesi ve okunması işlemleri sürdürülmektedir. Önümüzdeki günlerde her bir adaya, kendisine verilen soru kitapçığı ve kendi cevap kağıdının görüntüsüne internet üzerinden erişim imkanı verileceğinden, tüm adaylarda bu ya da buna benzer bir soru kitapçığının kullanılmadığı görülecektir.  

Daha önceki duyurularda da belirtildiği gibi, kamuoyunu derinden etkileyecek bu ve benzeri konularda basınımızın daha hassas davranması beklenir. Bu gibi durumlarda kamuoyu ÖSYM'nin internet sitesinden duyurduğu bilgilere itibar etmelidir.''

ABBAS GÜÇLÜ: "BU ŞİFRELEME TESADÜF DEĞİL"
"Ortada bir sorun olduğu kesin. ÖSYM'nin inandırıcı bir açıklama yapması gerek" diyen Milliyet gazetesi yazarı Abbas Güçlü, şifre iddialarına ilişkin şu değerlendirmede bulundu:

"ÖSYM'nin bu açıklaması inandırıcı değil. Seçeneklerin yeri değişse dahi bu şifre uygulandığı zaman değişen birşey olmuyor. Formül geçerli olduğu sürece yine aynı sonuca ulaşılır. Bundan sonra ne olacak, kimse fikir sahibi değil. 1 milyon 700 bin kitapçık üzerinde aynı formülü uyguladığınız sürece seçenekleri değiştirseniz dahi cevaplara ulaşabilirsiniz. Bu sadece basına dağıtılan bir kitapçık değil; ÖSYM'nin internet sitesinde de aynı kitapçık var. Bu şifreleme tesadüf değil! ÖSYM, bu şifreleme işleminin neden yapıldığını açıklasın."

AVUKAT AYLA VARAN: "ŞİFRELEME TESADÜF DEĞİL"
YGS'de şifre iddiasını gündeme getiren Avukat Ayla Varan, NTV'ye konuştu. Yaran, şunları söyledi:

"Halk arasındaki söylentilerden yola çıktık ve ÖSYM'nin internet sayfasındaki kitapçığını inceleyerek bir kaç deneme yaptık. Sonucu görünce şifrelemenin tesadüf olamayacağını gördük. Daha sonra dershanelerle de görüştüm, "Acaba yanılıyor muyum" diye...  Çünkü gözlerime inanamadım.

Ben sadece matematik testine baktım. Dershanede yapılan araştırmalarda diğer sorularda da buna benzer durum yaşandığını söylediler.

Özellikle matematikte bundan kuşku duydum ama bu durumdan kuşku duyarken de bir kurumu yıpratma düşüncesinde değilim."

KILIÇDAROĞLU: "GİZLİ KAPAKLI FORMÜLLERLE BİRİLERİ YİNE AVANTAJ SAĞLADI"
CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu ise yaşanan bu şifreleme olayı ile ilgili hükümete yüklendi:

"Gizli kapaklı formüllerle birileri yine avantaj sağladı. Çocuklarımızın hakkı yendi. İşte ustalık dönemi bu. Yine birisi demiş ki, efendim biz demiş çıraklık dönemiydi, sonra kalfalık, şimdi de ustalık dönemi. Sevsinler senin ustalık dönemini. Bugün açın gazeteleri, manşetlerini görün. YGS sınavı. Çocuklarımız sınava girdi. Öyle bir formül üretiyorlar ki belli kişiler bilecek, soruları dağıtmaya gerek yok. Diyeceksiniz ki, en düşükten en yükseğe göre yapın, şunu işaretlediniz mi, daha doğrusu en düşüğü en yükseği işaretlediniz mi doğru çıkacak. Kafanızı yormaya da gerek yok. Bunların ustalık dönemi bu. Ben merak ediyorum siyasi iktidar bu YGS sınavlarıyla ilgili nasıl bir tepki verecek. Daha ses çıkmadı, bilmiyoruz. O sınava giren benim, sizin bizim çocuklarımız. Biz çocuklarımızı niye dersaneye görderdik? Boğazlarımızdan kestik çocuklarımız okusun diye. Ne oldu?"
 

Güncelleme Tarihi: 02 Nisan 2011, 00:00
YORUM EKLE
YORUMLAR
MERT
MERT - 10 yıl Önce

Test tekniğine göre seçenekler küçükten büyüğe göre vilmeliydi. Seçeneklerde harf kullanılacaksa alfabetik sıra uygulanır. Farklı seçenekler aynı sayıda olmalıdır. Bu her test hazırlayıcısı tarafından bilimesi gereken bir kuraldır.

DEĞERLİ SEÇMEN
DEĞERLİ SEÇMEN - 10 yıl Önce

AZMETTİREN!+METEKSAN BİLGİ İŞLEM ÇALIŞANI+AV.AYLA VARAN+CHP ARTVİN MİLLETVEKİLİ ADAYI ESKİ İL BAŞKANI AHMET VARAN İLİŞKİLERİ YAKINDA ÇÖZÜLÜNCE YORUMU SEÇMEN YAPACAK.

SIRADAKİ HABER