BAKAN ŞİMŞEK'TEN MEMUR MAAŞ ZAMMI İLE İLGİLİ ŞOK SÖZLER ?

Memmura yapılan zam enflasyon artışı ile birlikte yüzed 240'a çıkıyor.

BAKAN ŞİMŞEK'TEN MEMUR MAAŞ ZAMMI İLE İLGİLİ ŞOK SÖZLER ?

BAKAN ŞİMŞEK'TEN MEMUR MAAŞ ZAMMI İLE İLGİLİ ŞOK SÖZLER ?

Maliye Bakanı Mehmet Şimşek, 2002-2011 arasında ortalama memur maaş artışının yüzde 228 olduğunu, son verilen artışlar ve enflasyon farkı da katıldığında bunun yüzde 240'lar civarına ulaştığını bildirdi.

Maliye Bakanı Mehmet Şimşek, memur maaşlarına ilişkin, ''Resim son derece açık ve net. Bütçede 75 milyonun hakkı, hukuku var. Sadece memur ve işçinin değil. Bütçenin üçte biri memura gidiyor. İmkanlarımızın çok ötesine taştı. Onun için de oturup şimdi bütçeyle ilgili ne tür tedbirler alacağız, ona bakacağız'' diye konuştu.
 
Maliye Bakanı Mehmet Şimşek, THY çalışanlarının eylemine ilişkin, ''Dün olan yasa dışı eylem, kabul edilebilir bir eylem değildir. Sonuçta THY, ülkemizin çok başarılı, son yıllarda Türkiye'nin yüz akı olan, büyük performans gösteren bir şirketi'' dedi.
 
MEMUR ZAMMI BÜTÇEYİ ÇOK AŞTI

Maliye Bakanı Şimşek, “Bütçenin üçte biri memura gidiyor. Zam oranı imkânlarımızın çok ötesine taştı. Harcamalar artınca ya borçlanacağız ya da yeni vergilerle finanse edeceğiz” dedi

Memur ve hükümet arasındaki toplu sözleşmede 2012 yılı için 3+3 zam oranıyla başlayan görüşme maratonunun Hakem Kurulu kararıyla 4+4’le sonuçlanması hükümetin bütçe planlarını bozdu. Toplamda 2 puanlık artış sonrası yeni vergilerin gelmesi gündemde. Türkiye bütçesinin yüzde 30’unu memur ve işçilere harcadıklarını belirten Maliye Bakanı Mehmet Şimşek, “Bütçenin üçte biri memura gidiyor. İmkânlarımızın çok ötesine taştı. Onun için şimdi bütçeyle ilgili ne tür tedbirler alacağız, ona bakacağız. Mali disiplini korumamız lazım. Harcamalar arttığı zaman bunu ya borçlanma ile finanse edeceğiz ya da yeni vergilerle finanse edeceğiz. Bunun başka bir yolu yok” dedi.

 Stratejik Yatırım Konferansı’nda soruları yanıtlayan Şimşek, şunları söyledi: “Tepkileri çok anlamsız buluyorum. 2002’den bu yana ortalama bir memur maaş artışı enflasyonun kat kat üzerinde, yüzde 228 olmuştur. Son verilen artışlar ve enflasyon farkını da katarsanız yüzde 240’lar civarına ulaştı. Enflasyon bu dönemde yüzde 135’ler civarında... Dolayısıyla resim son derece açık ve net. Kamu hizmetlerini memurumuz ve işçimizin eliyle yapıyoruz. Hizmetlerinden dolayı da Allah razı olsun. Ama sonuçta bütçede herkesin hakkı var.”

“Vergilendirmeyle ilgili yeni düzenlemeler var mı?” sorusu üzerine Şimşek, “Uzun vadeli dengeleri koruyacaksak oturup, bakmamız lazım. Vergiyi tabana yayarak, vergi oranlarını artırmadan, yeni vergiler getirmeden memleketin kamu finansman dengelerini belli bir dengede götürmeye çalışıyoruz. Harcamaları yaparken tabii ki hassasız” dedi.

 

 

Güncelleme Tarihi: 30 Mayıs 2012, 00:00
YORUM EKLE
YORUMLAR
ERSAN
ERSAN - 10 yıl Önce

SÖZ KONUSU OLAN VEKİLLER OLSA İDİ ACABA % KAÇ ZAM OLURDU UYATMAZLAR

ihsan
ihsan - 10 yıl Önce

bu bakanı nasıl maliyenin başına getirdiler anlamadım. 2002-2011 arasında artışın %228 olduğunu söylüyor, son zamla %240 a çıktığını söylüyor. 228+4+4= 236 eder. nasıl oluyor da 4 puan artış oluyor. demekki o 228 puanlık artış da böyle yapıldı. benim enflasyonum son 2 senede % 50 iken bana %10, %8 yutturmacası yapanlara hakkımı helal etmiyorum

SIRADAKİ HABER