BANKANIZDAN ARIYORUM İŞİ TEZĞAH

Kısa adı ÇETKODER olan Çevre Ve Tüketici Haklarını Koruma Derneği Genel Başkanı iktisatçı Mustafa Göktaş, Tüm vatandaşlara seslenerek “aman dikkat edin, çağın ve teknolojinin gelişmesi ile yeni dolandırıcı tipleri ortaya çıktı, mağdur olursunuz” uyarısı yaptı.

BANKANIZDAN ARIYORUM İŞİ TEZĞAH
 
TELEFON BANKACILIĞI DOLANDIRICILARI TÜREDİ
 
Çevre Ve Tüketici Haklarını Koruma Derneği (ÇETKODER) Genel Başkanı Mustafa Göktaş “ Değerli insanlar içimizde kaç kişi kredi kartı mağduru değil yada kredi kullanmamış olsun?! Eminim ülkemizde bu işten muzdarip bir çoğunluk var. Çünkü biz çatımıza bu hususla ilgili gelen şikâyetleri ve talepleri biliyoruz. Bu günkü uyarım biraz belki size güldürecek yâda düşündürecektir. Lütfen anlatacaklarıma dikkat ediniz” dedi.
 
BANKANIZDAN ARIYORUM İŞİ TEZĞAH
 
Çevre Ve Tüketici Haklarını Koruma Derneği (ÇETKODER) Genel Başkanı Mustafa Göktaş,”Son zamanlarda özellikle cep telefonu olan herkese mesaj geliyor. Yada bir bakıyorsunuz sizi bir 850’li yada şehirler arası kodlu (Özellikle 312 – 212- 216 şehirler arası kodlu olan) bir numaradan arıyorlar. Gayri ihtiyari açıyorsunuz. Daha size kendisini tanıtmadan, kim olduğunu söylemeden, lafa acilen başlıyor. ‘Bankanızdan arıyorum. Bakın dikkat edin, hızla bunu söyleyince farkına varamıyorsunuz. Banka-nız-dan arıyorum diyor. Filanca bankadan, Şu bankadan, bu bankadan arıyorum, ben, filan bile demiyor. Hemen lafa giriyor. Bankanızdan arıyorum diyor.  Herkesin mutlaka çalıştığı bir banka var. Aklınıza o anda gelmesi mümkün değil. Siz sanıyorsunuz ki, o çalıştığınız bankadan size telefon geldi. Dertlisiniz ya. Sıkıntılısınız ya. İşin farkına varmanız mümkün değil. Size telefon açan karşıdaki güzel sesli hatunu dinliyorsunuz. Devam ediyor. ‘Kullanmış olduğunuz kredilerinizden kesilen masraflar için, ödemiş olduğunuz kredi kartı yıllık aidat paralarını iade ediyoruz. Eğer sizde geri istiyorsanız, 1 tuşuna basın’ yada başka bir tezgah. Ardından dolandırmanın dümenine başlıyorlar. Vatandaşlar dikkat etsinler. Hiçbir banka bu güne kadar Tüketiciyi (müşterisini) arayıp sizden şu kadar dosya masrafı kesmişiz, kredi kartı aidatı almışız gelinde size geri verelim demedi. Demez de. Günümüzde bunun bir örneği daha yok.  İlla siz yazışma yapacaksınız, tüketici hakem heyetlerden karar alacaksınız, daha olmadı tüketici mahkemesinden karar alacaksınız ve öyle gidip alacaksınız. Lütfen uyanık olun. Telefon ile gelen mesajlara ve size bu şekilde aktarım yapanlara kanmayın. Kimse sizin borcunuzu üstlenmez. Kimse sizin yerinize o borcu ödemez. Bunlar halis muhlis dolandırıcı tipleri. Siz acılı, sıkıntılı, dertli, sorunlu olunca sağlıklı düşünemiyorsunuz. Onlarda o halinizden istifade ediyorlar. Dolandırmanın yeni taktikleri ortaya çıktı, Bu tuzaklara düşmeyin” dedi.
 
DEVLETE İNANIN, TÜKETİCİ HAKEM HEYETLERE BAŞVURUN
 
Çevre Ve Tüketici Haklarını Koruma Derneği (ÇETKODER) Genel Başkanı Mustafa Göktaş,”ÇETKODER çatısına bu şekilde dolandırılmış ve aldatılmış en az 20 vaka geldi. Kimisi mesajla kandırılmış. Kimisi bankanızdan arıyorum tezgâhı ile düşürülmüş. Kimse size bu tür bir kolaylığı Allah rızası, vatan millet aşkı için yapmaz. Bu tür olaylarda (kredi kartı yıllık aidatı meselesi, kredi kullanımdaki masrafların geri iadesi meselesi yâda başkaca ticari işlerdeki haksızlıklar) sıkıntınızı, sorunlarınızı, telefonda, bilgisayar ortamında kimselere aktarmayın paylaşmayın. En yakında Devletimizin Tüketici hakem heyetine koşun. İllerde il müdürlüklerinde ilçelerde kaymakamlıklarda dır. Birde bizim gibi hiçbir maddi beklenti içinde olmayan Sivil toplum örgütleri (STK) Tüketici dernek ve kuruluşlarına başvurun. Buralarda sizden para pul istenmez. İsteyen olursa onları da şikâyet edin. Onlarda art niyetlidir. Bu işler kamu yararı, toplum yararı düşünülerek gönüllülük esası ile yapılan işlerdir. Eğer sizin başvurularınız da sizden para isteniyor ise oradan derhal uzaklaşın” dedi.
Güncelleme Tarihi: 27 Aralık 2014, 00:00
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER