BAŞBAKAN'DAN PARK ÇIKIŞI

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan: 'Türkiye'de oynanan oyun salt içeriden değil. İçeride bu işin figüranları var. İçerideki aktörler, aynen dışarıdan kurgulanarak bu oyunun içinde bilerek, bilmeyerek rol almıştır. Bütün samimiyetimle söylüyorum. Güçlü bir Türkiye'yi dünyada hazmedemiyorlar. Kabullenemiyorlar... '

BAŞBAKAN'DAN PARK ÇIKIŞI
Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, İstanbul Büyükşehir Belediyesi tarafından Haliç Kongre Merkezi'nde düzenlenen iftarda konuştu. Somali'deki saldırıya ilişkin konuşan Başbakan Erdoğan, "Somali'de görevi başında şehit olan Sinan Yılmaz'a Rabbim'den rahmet diliyorum. Ailesine, milletimize baş sağlığı ve sabırlar diliyorum. Saldırıda yaralanan 4 kardeşimize Somali Mogadişu'da gerekli müdahaleler yapıldı. Ankara'da tedavileri yapılıyor. 3 yaralımızın durumu iyi. Bir tanesi de ameliyata alındı. Çok şükür onun da hayati tehlikesi bulunmuyor. Somali'deki saldırıdan dolayı taziye ve dayanışma mesajlarına şükranlarımı sunuyorum" dedi.
 
 
 
"ULUDERE'DE HAYATINI KAYBEDENLER CANIMIZDAN KOPAN PARÇALARDIR"
Uludere olayına değinen ve yaşamını yitiren vatandaşların aileleriyle yakın bir zamanda buluştuğunu hatırlatan Başbakan Erdoğan şöyle konuştu : 28 Aralık 2011'de Uludere'de hayatını kaybeden 34 kardeşimizin aileri ile bir araya geldik. Onlarla dertleştik. O gün de söyledim. Bugün de söylüyorum. Orada hayatını kaybedenler candır. Allah'ın yaradılmışların en şereflisi olarak yarattığı insanlardır. Onlar bizim canımızdan kopan parçalardır. Ama unutmayın Hantepe'de askeri karakola baskın yapılarak orada ölenler de bizim yavrumuzdur, şehidimizdir. Gediktepe'deki karakola yapılan baskında ölenler de bizim şehidimizdir. Birisinde 18, birisinde 20. Bingöl'de 33 kişinin aynı araçta ne yazık ki baskına uğrayarak şehit edilmeleri de bizim için faciaydı. Bunları değerlendirerek bir tarafı yukarıya, öbür tarafı aşağıya olmaz her tarafa adil yaklaşacağız. Hepsi için de aynı ızdırabı duyacağız. Her şeyden önce onlar bu ülkenin, Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlarıydılar. Biz hepsine insan nazarı ile baktık. En az aileleri kadar üzüldük, gözyaşı döktük. Biz cenazeler üzerinden siyaset yapan bir anlayışa sahip değiliz. Her ölüm bütün ayrıntıları ile araştırılıp, soruşturulur. Bağımsız yargı bunların hesabını mutlaka sorar."
 
"GÜÇLÜ BİR TÜRKİYE'Yİ KABULLENEMİYORLAR"
Suriye'deki olaylara da değinen Başbakan Erdoğan,"Şu anda ülkemizde 400 bin sığınmacı var. Onlar bizim kardeşlerimiz, akrabalık bağlarımız var. Ramazan ayında bile oradaki zalim, diktatör rejim ölüm kusmaya devam ediyor. Aynı şekilde Irak'ta her ay ortalama bin kişi ölüyor. Orada yine süreç aynı. Mısır'da da acı tablo. Bütün bunlar, acaba içeriden kaynaklanan bir gelişme mi? Yoksa bütün buraları parçala, böl, yönet mantığı ile dışarıdan kurgulanan bir oyun mu? Evet içeriden ve dışarıdan organize bir oyun ile baş başayız. Aynı durum ile Türkiye karşı karşıya. Türkiye'de oynanan oyun da budur. Türkiye'de oynanan oyun salt içeriden değil. İçeride bu işin figüranları var. İçerideki aktöreler, aynen dışarıdan kurgulanarak bu oyunun içinde bilerek, bilmeyerek rol almıştır. Bütün samimiyetimle söylüyorum. Güçlü bir Türkiye'yi dünyada hazmedemiyorlar, kabullenemiyorlar" şeklinde konuştu.
 
Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, İstanbul Büyükşehir Belediyesinin İstanbul'a 'Central Park' büyüklüğünde yeni bir park kazandırma projesine değinerek. " Niye Central Park? İstanbul'a Central Park yakışmaz. İstanbul'a bir şehir parkı yakışır. İlla birilerini taklit etmenize gerek yok. Birileri bizi taklit etsin, mesele budur" dedi.
 
"DÜNYANIN İLK 10'U ARASINA GİRMİŞ BİR TÜRKİYE"
Başbakan Erdoğan sözlerini şöyle sürdürdü: 2015 çok farklı bir süreç, 2023'e hazırlıklarımızın çok ciddi yürümesi lazım. Cumhuriyet'in 100. Yıl dönümü kutlamalarında dünyanın ilk 10'u arasına girmiş bir Türkiye inşa etmek istiyoruz. Hep beraber yapacağız. İnşallah 2023'e kadar 720 kilometreye İstanbul'da metro olarak ulaşmış olacağız. Projeler bunu gösteriyor. Türkiye genelinde 2 milyar 800 milyon ağaç diktik. Bunun 2 milyarı fidandır. 800 milyonu, üç yaş ve üzeri ağaçtır. Bunları yeşile olan sevdamızdan yapıyoruz. Bunları yapmaya devam edeceğiz. Her şeyden önce muhtaç olduğumuz şey, aramızdaki birliğimiz, beraberliğimiz, dayanışmamızdır...
Güncelleme Tarihi: 29 Temmuz 2013, 00:00
YORUM EKLE
YORUMLAR
faruk
faruk - 9 yıl Önce

sayın başbakan yine hata yapmış uluderede ölen kaçakçılarla şehitleri aynı kefeye koymuş.yaıkki bir başbakan bunları söyleyebiliyor.şehitlerimize Allahtan rahmet diliyorum, onlar kaçakçılarla aynı kefeye konulamazlar.

SIRADAKİ HABER