BASILMAMIŞ KİTAPLA SAVAŞIYORLAR

Ergenekon Savcısı Zekeriya Öz'ün talimatıyla İthaki Yayınevi'ne bugün ikinci defa baskın yapıldı. Cemaat, çıkmamış kitapla savaşıyor. Savcılık, kitaba "el koyma" kararı aldı.

BASILMAMIŞ KİTAPLA SAVAŞIYORLAR

17:06
Avukat Fikret İlkiz'in NTV'deki odasında da arama yapılıyor. Diğer avukatlara da konuya ilişkin tebligat yapılmış, yani başka avukatların büroları da aranacak.

***

16:57
İthaki Yayınevi'nde yapılan arama tamamlandı. Yayınevinin bulunduğu Kadıköy Bahariye Dr. İhsan Ünlüer Ersoy Apartmanı’na öğle saatlerinde gelen Organize Suçlarla Mücadele Şube Müdürlüğü ekipleri, tutuklanan gazeteci Ahmet Şık tarafından yazıldığı belirtilen "İmamın Ordusu" adlı kitabın dijital kaydının bulunduğu harddiski alarak, aramayı tamamladı.

İthaki Yayınevi Editörü Ahmet Öz, aramaya ilişkin şunları söyledi: "Savcılık kararıyla dün gece arama yapılmıştı. Bugün İstanbul 12. ağır Ceza Mahkemesinin kararıyla geldiler. Dün gece söz konusu kitabın dijital ortamdaki kaydı polislerce silinmişti. Bugün de bilgisayarın harddiskine el koydular. Kitabın dijital kopyasını bulundurmak yasak, mesele bu. Harddiskin içerisinde başka çevirilerimizde vardı. İşimiz fiili olarak durmuş durumda. Harddiski geri vereceklerini söylediler."

***

16:52
Bir son dakika gelişmesi değil, bir kayıt düşme: Eski Yeni Şafak, yeni Takvim yazarı Fikri Akyüz, dün İthaki Yayınevi'ne yapılan ilk basının ardından Twitter hesabında "ithaki yayınlarına baskın yapılmış. ithaki, ittihat ve terakki'nin kısaltılmışı mı acaba?! merak ettim." yazmıştı.

Akyüz aynı zamanda AKP'den milletvekili aday adayı.

İthaki baskını ve toplama kararı, Ahmet Şık'ın tutuklanmasının yazdığı kitapla, yani gazetecilik faaliyetiyle ilgili olduğunu da kanıtlamış bulunuyor.

***

16:30
Polisin kitabın kopyasını almak ve bilgisayarlardan yok etmek üzere gittiği Radikal gazetesinden Ertuğrul Mavioğlu NTV yayınında olayı şöyle anlattı: "Bana daha önce Ahmet taslağını vermişti kitabı okuyayım diye. Şöyle bir bakmıştım ama bir fikir oluşmamıştı. Polis gönderilen dosyanın kopyasını alıp siliyor. Dosyanın da aslının silinmesini istiyor."

***

Son operasyonda gözaltına alınıp tutuklanan gazeteci Ahmet Şık'ın Emniyet içerisindeki Gülen cemaati örgütlenmesini ele aldığı kitabı "İmamın Ordusu"nun basılmasını engellemek için Ergenekon Savcısı Zekeriya Öz ekibi harekete geçti. İthaki Yayınevi'ne dünkü baskınların ardından bugün ikinci baskın yapıldı.

Yayınevinin Kadıköy'deki yerine bugun ikinci kez gelen polis arama yapıyor.

İthaki Yayınevi editörü Ahmet Öz aramayı doğrulayarak "İmamın Ordusu adlı kitap taslağı benim bilgisayarımda olduğu için polis bilgisayarımın hard diskine el koyacağını söyledi" dedi.

Zekeriya Öz'ün emriyle İthaki Yayınevi'ne dün akşam baskın yapan polis, yedi saatlik aramanın ardından, kitabın bir kopyasını almış ve bilgisayarda bulunan elektronik dökümanı imha etmişti.

Kitaba el koyma kararı
İstanbul Emniyet Müdürlüğü polisleri, Ahmet Şık'ın eşinden ve avukatlarından gazetecinin yazmakta olduğu ve adının da "İmamın Ordusu" olduğu iddia edilen kitabına ait tüm belge ve dökümanların savcılığa teslim edilmesini istedi.

"Terör örgütüne yardım ve yataklık"
Ahmet Şık’ın eşi Yonca Şık’a Ahmet Şık’ın henüz yayınlanmamış kitabıyla ilgili toplatma ve el koyma kararını tebliğ etti. İstanbul 12. Ağır Ceza Mahkemesi’nin kararına göre kitabın tüm elektronik ve basılı kopyalarına el konulacak. Bu kopyaları bulundurduğundan şüphelenilen yer yerde arama yapılabilecek ve kitaplara el konulacak. Savcı Zekeriya Öz’ün talimatına göre kitabın herhangi bir kopyasını bulunduranlar da terör örgütüne yardım suçunun oluşturacağının bildirilmesine karar verildi.

Ertuğrul Mavioğlu'na da sorgu
Polis, öğleden sonra Radikal gazetesine giderek Ertuğrul Mavioğlu'na da kitabı sordu. Polis, daha önce Ahmet Şık'la birlikte "Kırk Katır Kırk Satır" kitabını yazmış olan Mavioğlu'ndan kitabın kopyasını isteyecek.Güncelleme Tarihi: 24 Mart 2011, 00:00
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER