'Başkan itiraf etti Yeni Şafak kabullenemiyor

AKP medyası, iktidarı zora düşüren ÖSYM’yi savunmak için akıl dışı haberlere imza atıyor. ‘Seçime kadar sınav tezgâhı’ manşetiyle çıkan Yeni Şafak gazetesine göre sınavda yaşananların hepsi AKP’yi zor durumda bırakmak isteyenlerin işi hatta ÖSYM içindeki güçlerden medyaya herkes suçlu, AKP masum

'Başkan itiraf etti Yeni Şafak kabullenemiyor
Yeni Şafak gazetesinin manşeti ÖSYM’de ardı ardına yapılan hatalara ilişkin AKP manipülasyonun daniskası niteliğinde. “Seçime kadar sınav tezgâhı” başlığıyla manşetten girilen haber Fazlı Şahan imzası taşıyor. Şahan’ın haberine göre “Seçim süreciyle paralel yürüyen lise ve üniversite sınavları, 'derin muhalefet'in aracı haline geldi.”Gazetenin yayımladığı haberin iddiasına göre sınavlardaki hata ve sorunlar muhalefet tarafından kullanılıyor. Gazete kurumun başında AKP tarafından atanmış bir isim olmasa neredeyse sınavlarda AKP’yi zor duruma düşürmek için ‘derin güçlerin’ hata yaptırdığını iddia edecek. Haberde bu görüş şu sözlerle ifade ediliyor “ALES'te bazı soru kitapçıklarında sorunlar çıkması, halkın en hassas olduğu konulardan biri olan sınavlar üzerinden propagandanın süreceğinin işareti oldu.

Başkan itiraf etti Yeni Şafak kabullenemiyor
Gazete haberinde güncel gelişmeleri görmezden gelerek ÖSYM Başkanı Ali Demir tarafından bile ‘sehven’ denilerek de olsa kabul edilen şifreyi ‘iddia’ olarak tanımlıyor. Gazetenin haberinde bu durum şu ifadelerle anlatılıyor: “KPSS'deki kopya skandalının tekrarlanmaması için her adaya ayrı soru kitapçığı hazırlayan ÖSYM, bu sefer de cevap anahtarlarına ilişkin şifreleme iddialarına maruz kaldı. Sınav sisteminde adaletsizlik olmadığı konusunda kamuoyunu ikna etmeye çalışan ÖSYM tarihte görülmemiş bir uygulama ile her aday için kişiye özel hazırlanan kitapçıkları internet sitesinden yayınladı.”

Gazetenin haberinden bazı akıl almaz iddialarsa şöyle:
- YGS'deki şifre vakasından sonra dün yapılan ALES sınavında da kitapçık sorunu çıktı. 'Sınav krizleri' kampanyasına, ÖSYM içinden de katkı sağlandığı kuşkusu yayılıyor.

- “İşçi Partisi ve bazı sivil toplum kuruluşları ile muhalefet partileri YGS'deki şifre skandalı ile ortaya çıkan süreci sınav sistemini protesto sürecinden çıkararak AK Parti'ye karşı propaganda malzemesi haline dönüştürüyor.”

- “2010 yılında yapılan Kamu Personeli Seçme Sınavı (KPSS)'de yaşanan kopya skanladının ardından yıpranan kurumun başına gelen ÖSYM Başkanı Ali Demir, kendisi dışında herhangi bir kadro değişikliğine gitmediği için istediği değişiklikleri de hayata geçiremedi. Yaşanan sorunlarda eski kadronun yenilenmemesinin de etkisi olduğu değerlendirmeleri yapılıyor.”

Ama haber AKP tarafından atanan Ali Demir’i de korumayı ihmal etmiyor:
- TBMM Eğitim Komisyonu Başkanı ve eski YÖK Başkanı Mehmet Sağlam, ÖSYM'de yeni bir yönetimin söz konusu olduğunu ve bu yeni yönetimin yeni bir sınav yapmaya çalıştığını kaydederek, "Eski kadronun yeni yönetime yardımcı olmadığı görülüyor" dedi.

Gazete haberinde sınavdaki hataların sorumluluğundan hükümeti ve ÖSYM'yi sıyırma çabasına yandaş isimleri de ortak etti. Haberde yer alan görüşler AKP yanlısı sendikaların yöneticilerine onaylatılarak şifre ve eksik kitapçık sorununa karşı itiraz edenlerin doğal tepkisini ve yaptıkları eylemler yersiz ilan edildi.
Güncelleme Tarihi: 26 Nisan 2011, 00:00
YORUM EKLE
YORUMLAR
Feansi
Feansi - 10 yıl Önce

Komplo kelimesine o kadar çok alıştık ki şu sıralar, kelimenin tam manasını da üstelik bilmeyiz, kafamıza kuş pislese komplo diyoruz. Pes...

Saygın
Saygın - 10 yıl Önce

Ben komplo olayına inanıyorum. Başkanın önüne sunulan soru kitapçığı herşeyiyle tamdır. Ancak içeride çalışanlar bunu kesinlikle suistimal edip yanlış soru kitapçıklarını piyasaya sürmüştür. Bu kadar büyük bir camianın hatasının faturasının da kim olursa olsun bir tek başkana çıkarılması insafsızlıktır. Başkanında en kısa sürede hata veya suçluları ortaya çıkarması gerekmetedir.

SIRADAKİ HABER