Başsavcılıktan YGS açıklaması

Cumhuriyet Başsavcısı İbrahim Ethem Kuriş ve Başsavcı vekili Şadan Sakınan YGS'deki şifre iddilarıyla ilgili gazetecilere hem sözlü hem de yazılı açıklama yaptı. Başsavcılık açıklamasında "Sürpriz sonuçlar olabilir" dedi.

Başsavcılıktan YGS açıklaması

Açıklamayı soruşturmayı yürüten Cumhuriyet Başsavcısı İbrahim Ethem Kuriş ve Başsavcı vekili Şadan Sakınan yaptı.

Sözlü açıklamada şu ifadeler yer aldı: 

Soruşturmanın son aşamasına yaklaştık. Sürpriz sonuçlar olabilir. Ama bunu o zaman öğreneceksiniz.

Çocukları rahatlatmak için bu açıklamayı yapma gereği duyduk 

Tüm adayların cevap anahtarları tek tek inceleniyor.   

Soruşturmanın sonuna gelindi

ALES'teki sınav kitapçığı hatası idari bir konudur

YAZILI AÇIKLAMADA İSE ŞU İFADELER YER ALDI:

CUMHURİYET Başsavcılığımız tarafından yürütülmekte olan 2011 YGS sınavına ilişkin soruşturmayla ilgili olarak yazılı ve görsel basın ile kamuoyunda son günlerde yer alan yorum ve açıklamalar dikkate alınarak aşağıda belirtilen hususların açıklanmasında fayda görülmüştür.

CUMHURİYET Başsavcılığımız 2011 yılı YGS sınavına ilişkin başlattığı soruşturmada ayrıntılı geniş kapsamlı bir inceleme ile soruşturmanın en kısa sürede bitirilmesini amaçlamaktadır.

Soruşturmanın ilk aşamasında olayın öğrenilmesinne itibaren CUMHURİYET Başsavcılığımız tarafından verilen talimat doğrultusunda 81 ilde sınava giren adaylara ilişkin soru kitapçıklarından sondaj usulü ile seçilen yeterli sayıda soru kitapçıklarının reesen seçilen uzman bilirkişi marifeti ile incelemeleri tamamlanmıştır.

Soruşturma kapsamında, ÖSYM’nin TAB bölümünde ve soru kitapçıklarının basıldığı matbaada inceleme yapılmış;

Adaya özgü soru kitapçığı ve cevap anahtarlarıyla ilgili kullanılan programda ve kaynak kodlarında bilirkişiler aracılığı ile kapalı dönem tabir edilen (tüm dinyadan izole) dışarıya çıkmanın yasak olduğu ve sınav sonuna kadar görevlilerin dışarı ile irtibatının bulunmadığı dönemde matbaa içerisinde kalınarak incelemeler sürdürülmüş, matbaada yapılan incelemenin son aşamasına CUMHURİYET Başsavcılığımız tarafından nezaret edilmiştir.

ÖSYM’de 2011 yılı YGS sınavına giren 1,7 milyon adaya ilişkin tüm cevap anahtarlarının bulunduğu veri tabanı aday bazlı olarak tek tek incelemeye başlanmış, bu incelemenin son aşamasına gelinmiştir.

Ayrıca, sınav sonuçlarına göre tam puan yapanların listesi tespit edilerek bu adaylara ait veri tabanları ile birlikte bu adayların soru kitapçıkları da tek tek incelenmeye başlanmış olup, incelemenin son aşamasına gelinmiştir.

Soruşturma kapsamında bir kısım görevlilerin ifadelerine ve bilgilerine başvurulmuş olup gerek duyulduğunda diğer görevlilerin de gerek duyulduğunda diğer görevlilerin de ifadelerine başvurulabilecektir.

Yazılı, görsel basında ve kamuoyunda;

Sınavın iptaline, soruşturmanın içeriğine dönük çıkan haberlerle ve yapılan yorumların Cumhuriyet Başsavcılığımız tarafından yürütülen soruşturma ile bir ilgisi bulunmamaktadır.

Cumhuriyet Başsavcılığımız tarafından soruşturma kapsamında yapılan incelemeler tamamlandığında sürecin hassasiyeti de dikkate alınarak en kısa zamanda detaylı ve kapsamlı olarak soruşturmanın sonucu kamuoyuna açıklanacaktır.
Güncelleme Tarihi: 26 Nisan 2011, 00:00
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER