BBC: Bin 400 PKK'lı öldürüldü

Kuzey Irak'ta şiddetli çatışmalar yaşanıyor. PKK'ya vurulan darbenin büyük olduğu belirtiliyor. BBC muhabirinin geçtiği habere göre 1400 PKK'lı öldürüldü.

BBC: Bin 400 PKK'lı öldürüldü

İngiliz BBC'nin Iraktaki özel temsilcisinin haberine göre Kuzey Irak'ta 1400 PKK militanıın öldürüldüğü söylendi.

K. Irak'taki Bamerni ve Kanimasi'de konuşlu iki Türk üssü genişletilecek. Bamerni'de helikopterler konuşlandırılacak. Kanimasi'ye ise bordo bereli komando takviyesi yapılacak.

1400 PKK'LI ÖLDÜRÜLDÜ

BBC'nin Iraktaki özel temsilcisinin haberine göre Türkiye'nin Hava Harekatı ve Bordo Bereli Özel Timi tarafından Kuzey Irak'ta PKK'nın Kandil ve Hakurk kamplarına yönelik yapılan sınır ötesi operasyonda 1400 PKK militanı öldürüldüğü söylendi.

AK Parti hükümetinin terör ile mücadelede kararlı olduğunu söyleyen BBC muhabiri Thorpe bu operasyolar ile PKK terörünün biteceğini söyledi. Edinilen bilgi bölgesel kürt yönetiminin resmi yazılı yayın kuruluşları tarafından da kabul edildi.

KONUYLA İLGİLİ AÇIKLAMA YAPILMADI

Ancak haber BBC'nin Türkçe servisi ve resmi sitesinde görülmüyor. Bahsi edilen muhabirin BBC'de görev yaptığı doğru ama, Türkiye'deki irili ufaklı tüm internet sitelerinde yer alan habere rağmen henüz bir doğrulama ya da yalanlama gelmemesi kafaları karıştırıyor.

Kuzey Irak'a yönelik karar harekatının ayrıntıları belli oluyor. Sabah gazetesinde Özgür Cebe imzalı haberde çarpıcı detaylar yer aldı.

İKİ ÜS AKTİF HALE GETİRİLİYOR

Devam eden operasyonların yanı sıra Kuzey Irak'ta konuşlu iki Türk birliğinin görev kapsamının genişletilebileceği değerlendiriliyor. Taarruz helikopterleri Kobra'ların olası sınır sızmalarında daha çabuk devreye girmesi için Bamerni'deki Türk birliğinin modernleştirilmesi gündemde. Keşif ve gözetleme yapan birliğin hava üssüne dönüştürülerek Kobra ve personel taşıcıyı Sikorsky helikopterlerinin konuşlandırılması planlanıyor.

Akıncılar olarak bilinen, Kanimasi'de konuşlu birliğinin de daha aktif hale getirileceği öğrenildi. Sınırın 5 kilometre içinde kurulan birlik teröristlerin geçişlerini kontrol, keşif ve gözetleme için oluşturulmuştu. Yeni tank ve mühimmatların sevk edileceği birliğin operasyona çıkan Kanimasi'ye bordo berelilerden oluşan birkaç timin de takviye edilebileceği ifade edildi.

HEZİL ÇAYI ÜZERİNDEN GEÇTİLER

Türk Silahlı Kuvvetleri'nin 22 tabur 10 bin askerle Irak'ın Kuzeyindeki 5 ayrı bölgede başlattığı kara harekatı devam ederken, Silopi-Irak sınınının sıfır noktasındaki Siyahkaya karakolundan Kuzey Irak'a giden 20 tank ve 30 zırhlı aracın hedefi, PKK'nın Haftanin kampı. Dün sabah erken saatlerden itibaren bölgedeki sınır birliklerinden 20 paletli tank ile 30 adet Reo adı verilen zırhlı araç Siyahkaya karakoluna geldi. Bir yandan da Türkiye-Irak sınırının sıfır noktasındaki Hezil Çayı üzerine çelik asma köprüler kuruldu. Daha sonra olası mayınlı saldırılara karşı sinyal kesici araçlar eşliğinde önce tanklar tek sıra halinde Hezil çayı üzerinden Irak topraklarına girdi.

KOBRALAR ZAP'I BOMBALADI

Ardından Genelkurmay'a bağlı Özel Kuvvetlerden oluşan birlikleri taşıyan 30 adet Reo adı verilen zırhlı araçlar Kuzey Irak'a giriş yaptı. Tanklar, örgütün Türkiye'ye geçiş yolu olarak kullandığı Haftanin kampına yöneldi. Zırhlı birliklerden bazıları da Irak toprakları içinde yer alan Sinaht Vadisine girdi. Yine bu bölgeye yakın olan Kanimasi bölgesinde ise iletişimi sağlayan telefon şebekelerinin kesildiği bildirilirken, dün akşam saatlerinden itibaren Kobra helikopterler büyük Zap ve küçük Zap'ı yoğun biçimde bombaladı. Kuzey Irak'taki Kanimasi bölgesindeki Yekmal ve Tırvaniş köylerine yakın noktalarda yer alan PKK kampları ile Çukurca'nın karşısındaki Metina kampının karşısında yer alan Kırmızı Tepe bölgesi de F-16'lar tarafından yoğun bombardımana tutuldu. Operasyonların yoğunlaştığı bölgeler sivillere kapatılarak, seyyar peşmerge kontrol noktaları kuruldu.
Güncelleme Tarihi: 25 Ekim 2011, 00:00
YORUM EKLE
YORUMLAR
MUAMMER SEYFİ
MUAMMER SEYFİ - 11 yıl Önce

İNŞALLAH BÖYLEDİR KÖKLERİ KESİLSİN PKK LILARIN ALLAH CC BELELARINI VERSİN CANLARI CEHENNEME ŞEHİTLERE RAHMET AİLELERİ VE TÜRK MİLLETİNİ BAŞ SAĞLIĞI DİLİYOR SAYĞILAR SUNUYORUM

SIRADAKİ HABER