Bedelli Askerlik İçin Üç Seçenek

Önümüzdeki haftalarda Bakanlar Kurulu'na gelmesi beklenen bedelli askerlikle ilgili Milli Savunma Bakanlığı 3 farklı model üzerinde çalışıyor. Üç alternatifte yükümlülük yaş sınırları 26, 30 ya da 32 olarak belirtiliyor.

Bedelli Askerlik İçin Üç Seçenek

Milli Savunma Bakanlığı'nın başlattığı bedelli askerlik çalışmasının detaylarına SABAH ulaştı. Önümüzdeki haftalarda Bakanlar Kurulu'na gelmesi ve 2012 yılının başında çıkması beklenilen bedelli askerlikle ilgili 3 alternatif üzerinde duruluyor. Genelkurmay Başkanlığı'nın asker ihtiyacı dikkate alınarak yapılan çalışmada 3 yaş sınırı değerlendiriliyor. İşte Milli Savunma Bakanlığı'nın çalışma başlattığı o 3 modelin ayrıntıları: 

Birinci modelde askerlik sınırı 26 yaşa kadar çekilecek. Bu yaş sınırında olup askerliğini henüz yapmayan yükümlü sayısının 500 bini aşıyor. 

İkinci seçenekte 30 yaş sınırı üzerinde duruluyor. Bu durumda yükümlülerin sayısının yaklaşık 400 bin olacak. 

Üçüncü seçenek ise 32 yaş sınırı. Bu yaş sınırında olanları sayısı da 250 bin. Milli Savunma Bakanlığı'nın çalışması Genelkurmay Başkanlığı'nın görüşü alındıktan sonra TBMM'ye gönderilecek. Çalışma, TSK'nın asker açığı dikkate alınarak yapılıyor. Bu yıl içinde TSK'nın asker ihtiyacının yüzde 60'ını karşıladığı, yüzde 40 asker açığı olduğu belirtiliyor. 26-27- 28-29 yaş grubunda bedelli askerlik bekleyenlerin oranının oldukça yüksek olduğu, asker açığının büyüyeceği değerlendiriliyor. 

GELİR VAN'A

Bedelli askerlikten yararlanacak kişilerin ödeyeceği miktar da yaş aralığına göre değişecek. 30 yaşındaki yükümlülerden 10 bin, 40 yaş üstünden de 15 bin Euro alınması planlanıyor. Ödeme 4 taksit halinde yapılabilecek. Bedelli askerlikten yararlanmak isteyenlere kredi vermek üzere bankalar da harekete geçti. Bankaların 60 ay vade seçeneği üzerinde çalışma başlattığı bildirildi. 1111 sayılı askerlik kanununun 10. maddesi, bedelliye imkan tanıdığı için, yeni bir yasa gerekmiyor. Düzenleme Bakanlar Kurulu kararı ve yönetmelikle hayata geçirilebilecek. Gelirin büyük bir kısmı Van depremlerinin yaralarını sarmak için kullanılacak. 

GENÇ FUTBOLCU DA BEDELLİ ASKERLİK İSTEDİ

Milli Savunma Bakanı İsmet Yılmaz, dün Sivasspor kulüp tesislerini ziyaret ederek, kulüp başkanı Erdal Sarılar, teknik direktör Rıza Çalımbay, yöneticiler ve teknik heyet ile bir süre sohbet etti. Yılmaz, Sivassporlu futbolcularla yemekte bir araya geldi. Yemek sırasında bir kişinin futbolcuların bedelli askerlik istediğini söylemesi, futbolcular arasında esprilere neden oldu.

Güncelleme Tarihi: 14 Kasım 2011, 00:00
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER