Bir skandal da YÖK'te

AKP'nin kadrolaşma hamleleri sonuç veriyor. YGS'de yaşanan skandalların ardından Yüksek Öğretim Kurumu'nun (YÖK) da bir skandala imza atarak, kişiye özel denklik kararı aldığı ortaya çıktı.

Bir skandal da YÖK'te

Birgün gazetesinin haberine göre, YÖK'ün 02.06.2010 Yürütme Kurulu Kararları'nda yer alan bilgide, İstanbul Üniversitesi Ulaştırma ve Lojistik Yüksekokulu Hava Ulaştırma Bölümü mezunu Caner Kaplan'a "İşletme Lisans Programı" denkliği verildi ve söz konusu kararda ilgili kararın "Sadece adı geçen için geçerli olmasına karar verildi" ifadesi yer aldı.

Birgün gazetesinin YÖK'teki skandalı ortaya çıkaran haberi şöyle:

Kamu kurum ve kuruluşlarının açtığı başvuruda istenen "üniversitelerin en az dört yıl süre ile eğitim veren, siyasal bilgiler, hukuk, iktisat, işletme ve idari bilimleri fakülte veya yüksekokulları ile bunlara denkliği yetkili makamlarca kabul edilen yurt içi veya yurt dışındaki dört yıl süreli fakülte veya yüksekokullardan birini bitirmiş olmak" hükmüne uygun olmayan Caner Kaplan, YÖK'e mezun olduğu okulun istenilen fakülte veya yüksekokullara denk olup olmadığı konusunda dilekçe yazdı.

Dilekçeyi inceleyen YÖK ise kişiye özel karar aldı.

Program incelenmeden karar alınmış!
Kararın kişiye özel olmasıyla ilgili açıklama kısmı ise daha dikkat çekici. Buna göre YÖK, adı geçen okulun tüm programlarını incelemeden denklik kararı verdi.

YÖK Yürütme Kurulu'nun 2010.16.3260 sayılı kararında şu ifadelere yer verildi: "Yapılan inceleme neticesinde; 2547 sayılı Kanun'un 2880 sayılı Kanun'la değişik 43/b maddesi uyarınca, Üniversitelerarası Kurul Başkanlığı'nın görüşü dikkate alınarak, adıgeçenin İstanbul Üniversitesi Ulaştırma ve Lojistik Yüksekokulu Hava Ulaştırma Bölümü lisans programında görmüş olduğu öğrenimi sırasında 'İşletme Lisans Programı'na eşdeğer dersler alması nedeniyle görmüş olduğu öğrenimin 'İşletme' programına denk olduğuna; ancak adı geçen okulun tüm programları incelenemediğinden, Hava Ulaştırma Bölümü'nün İşletme Programı'na eşdeğer kabul edilmesine ilişkin kararın sadece adı geçen için geçerli olmasına karar verildi."

Başka başvurular hasıraltı...
Öte yandan konuyla ilgili başka başvuruların da yapıldığı ancak bu başvuruların hasıraltı edildiği iddia edildi. Ancak bu konuda henüz net bir bilgi bulunmuyor.

Kaboğlu: Karar eşitlik ilkesine aykırı
Görüşüne başvurduğumuz Marmara Üniversitesi Hukuk Fakültesi Anayasa Hukuku Ögretim Üyesi Prof. Dr. İbrahim Kaboğlu söz konusu kararın eşitlik ilkesine aykırı olduğunu kaydetti.

Ulaştırma ve Lojistik Yüksekokulu ile adı geçen öğretim programları arasında kişiye özel denklik kararının yasak dayanak açısından da problem teşkil ettiğini belirten Kaboğlu, "Karar eşitlik ilkesine aykırıdır. Özellikle, kamu hizmetlerine girişte eşitlik ilkesi, idare hukukunun temel ilkesidir" dedi.
Güncelleme Tarihi: 10 Nisan 2011, 00:00
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER