BRÜKSEL'DEN YEŞİL IŞIK GELDİ... YENİ PASAPORT ÜCRETLERİ NE OLACAK?

Türkiye’den Avrupa Birliği ülkelerine seyahatlerde vize muafiyeti uygulanması konusunda Brüksel’den olumlu haber geldi. Vize serbestisinin haziran sonunda gerçekleşmesi bekleniyor. Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, yeni pasaportların 1 Haziran'dan itibaren verileceğini belirtti.

BRÜKSEL'DEN YEŞİL IŞIK GELDİ... YENİ PASAPORT ÜCRETLERİ NE OLACAK?

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu ve AB Bakanı Volkan Bozkır basın toplantısında konuyla ilgili sorulara yanıt verdi. AB Bakanlığı'nda Avrupa Komisyon raporuna ilişkin düzenlenen basın toplantısında Bozkır, komisyonun teklifiyle ilgili şunları söyledi:

SÜREÇ HAZİRAN SONUNDA TAMAMLANIR
"Komisyonun vize konusundaki kararı açıklandı. Böylece yasal sürecin başlaması mümkün hale geldi. Haziran ayı sonuna kadar umarım bu süreç tamamlanacak. Vize serbestisi için gerekli olan 72 kriterin tamamını karşıladığımızı düşünüyoruz. Komisyon da bunu büyük ölçüde teyit ediyor".

ÜZERİMİZE DÜŞENİ YAPMAYA DEVAM EDECEĞİZ
Çavuşoğlu da Komisyon'un teklifiyle ilgili, "Bu kararın AB ile ilişkilerimizin diğer bölümleri için de açılmış yeni bir sayfa olduğunu düşünüyoruz. Türkiye olarak gelinen noktadan memnunuz. Bundan sonraki süreçte de samimi şekilde üzerimize düşeni yapmaya devam edeceğiz" dedi.

CÜZDAN BEDELİ VAR, HARÇ BEDELİ YOK
Dışişleri Bakanı Çavuşoğlu, vize serbestisinin gerçekleşmesinin ardından 1 Haziran'dan itibaren biyometrik pasaportları vatandaşlara vermeye başlayacaklarını söyledi. Bakan, pasaportlar için verilecek ücretlerin belirli olduğunu, bundan böyle cüzdan bedeli ödeneceğini, harç bedeli ödenmeyeceğini belirtti.

Güncelleme Tarihi: 04 Mayıs 2016, 00:00
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER