"BU İŞTE BİR YANLIŞLIK VAR AMA NEREDE ?"

Liselere yerleştirme sonuçları açıklandı ama kafalar karma karışık.

"BU İŞTE BİR YANLIŞLIK VAR AMA NEREDE ?"
Liselere yerleştirme sonuçları açıklandı ama kafalar karma karışık.  Sonuçlar neredeyse hiç kimsenin içine sinmedi. Peki bu durum nereden kaynaklanıyor, şikayetler neler ve MEB konuda ne diyor?
İsterseniz gelin iki sorunun cevabını biz verelim, üçüncü soru için de sözü size bırakalım?

 Puanlar yükseldi, çünkü sorular kolaydı. Aynı puanda aşırı yığılmalar oldu bu yüzden, yüksek puanlı öğrenciler bile ilk tercihlerine giremedi...

MEB ne diyor?

 Ortada bir yanlış ya da haksızlık olmadığı görüşünde. Nakillerle dengelerin değişeceğini ve taşların yerli yerine oturacağını söylüyor.
İmam hatiplere ya da başka okullara yönlendirme olmadığını, aksine, isteyenin istediği okula gidebileceği görüşünde. Herkese yetecek kadar kontenjanımız var diyorlar.
 Peki madayonun öteki yüzünde neler yaşanıyor?
İşte bu nokta da söz sizlerde?

Umudumuz nakillerde
 
Teog ile ilgili değerli katkılarınıza çok teşekkürler. Asıl maraton pek çok öğrenci ve veli için nakillerde başlayacak.
 Çevremden edindiğim izlenime göre  Dörtyüzdoksanbeş (kusura bakmayın dokuz tuşum çalışmıyor, yazı ile yazdım
 puanın altındaki çocuklar yüzdelik dilimlerinin altındaki 2. okullara yerleştiler.
 Keza kızımda % 0,46 'lık yüzdelik dilimde olmasına rağmen % 0,68'lik dilimdeki Beşiktaş Sakıp Sabancı Anadolu Lisesine yerleşti. En kötü ihtimalle % 0,54'lük okul olan Hüseyin Avni Sözen'e bekliyorduk. Şok geçirdik.  Bir yerde yanlış var, okulların yüzdelik diliminde mi bilemedik. Kendi kendimize sıralamasını hesaplasak bile
  Türkiye ve İstanbul sıralamasını da bilmediğimiz için doğal olarak yüzdelik dilime göre tercih yaptık. Yabancı özel okulların ön kayıt listelerine baktığımızda yerleştirme puanlarının yüzdelik dilimlerinin 4 haneli olmasına rağmen çok kişiyi eleyebildiğini gördük.   
Şimdi ise ümidimizi nakillere bağladık, ancak bazı tereddütlerimiz var.
Şöyleki;
 
 Nakil isteğinde bulunduğumuzda, yerleştiğimiz okuldan kaydımız silinecek mi? Çünkü kontenjan açıkları nakil taleplerinden
 sonra belli olacak gibi bir ibare var. Öğrenci nakil ile daha üst okullara yerleşemezse ilk yerleştiği okulda kaydı kalacak mı?
 
Nakil talebinde bulunurken bir üst okula mı yoksa kontenjanı en fazla okula mı istekte bulunmak daha akılcı olur?
 
 Çok teşekkür ederim

Sonu gelmeyen şikayetler

 -  Oğlumun yüzdelik dilimi 1.61, yerleştiği okul 2.3 dilimde. 10. tercihi, 477.9161 puanla geçmiş yıllardaki, bu puanlarla bile öğrenci almayan okullara yerleşemediyse, bu okullara kim nasıl yerleşti ya da nakil dönemlerinde kimleri nasıl yerleştirmeyi düşünüyorlar?

 -  Herkes mutsuz. Yüzdelik dilimleriyle yerleşen okullar arasındaki fark çok fazla. Boş kontenjanlardan nasıl haberimiz olacak? Nakil isteyeceğimiz okulların taban puanlarını nasıl öğrenebileceğiz?

 -  Türkiye geneli yüzde 16'lık dilimdeyim. Üsküdar'da oturuyorum fakat A grubunda yaptığım tercihlerin hiçbirine yerleşememişim.

 -  TEOG sonuçları, tam bir hüsran oldu. Puanlar aşırı yükselmiş. 489 puanla, hazırlığı olan bir okula giremedik. Özel okullara kayıt yaptıranlar sistemden düşmeden mi yerleştirmeler yapıldı?

  - TEOG yerleştirilmelerinde Türkiye geneli mi yoksa il geneli yüzdelik dilim mi esas alındı? Türkiye geneli: Yüzde 19, İl geneli: Yüzde 23'le ancak yüzde 28'lik bir okula yerleştik. Normal bir durum mu?
 Benzer soruların sayısı çığ gibi artıyor ve bu cevapların hepsini sizlerle paylaşacağız.

 - Oğlum 18 lik dilimde yuzdelik diliminden yuksek tercihlerde yapmamiza ragmen A grubu tercihlerine yerlestirilemedi
 B grubu tercihlerinde Atasehirde oturmamiza ve tercih listemizteki ilcelerden olmasina ragmen 100 km den uzakliktaki Edirne sinirina yakin
 Catalca kestanelik koyu cok programli anadolu lisesine yerlestirdi
 Bariz bir yanlis oldugu kesin magdur bir durumdayiz ne yapmaliyiz ?

 - Puanım 306 olup gitmek istediğim ve 3.sıraya yazdığım lise 281 Meb tarafından onaylanan ve 5.sıraya yazdığım lise ise 248 bu sistem de yanlışlık var tek bende değil bu herkes de olabilir bazılarına da kıyak geçilmiş Lütfen bu hatayı kontrol etmenizi

 - Teogda O kadar Çalışıp Emek Verdim Puanım 382 Bana Gelen Okulun Puanı 317 Bu Yapılan Haksızlık Değil mi ? Bunu Yapanlar Her Kimse Asla Hakkımı Helal Etmiyorumm. Arada Nerdeyse 70 Puan Var Benim Hakkımı Yediler Benim 9.Tercihim Geldi Ben Böyle Saçmalık Görmedimm  Benim Bütün Okuma Hevesim Gitti Hakkımı Sonuna Kadar Arayacağım.


 -  Bir okulda müdür yardımcısıyım. Kızım bu sene TEOG sınavına girdi. Puanı 348, yüzdelik dilimi 28'di. Tercih yapma konusunda bir rehber öğretmenden daha bilinçli ve bilgiliyim. Her sene öğrenci tercihlerini yapıyordum ve öğrenciler bulunduğu dilime oturup yerleşiyordu.
 Geçen yıl liseler kaldırıldı. Tepki çekmemek adına bir sürü Anadolu Lisesi kontenjanı açıldı. Bu bir göz boyamaydı. Bu sene bulunduğumuz ilde hiç Anadolu açılmazken 3 tane imam hatip açıldı. TEOG forumlarını okudum, okulumdaki 66 öğrencinin puanını, dilimini ve yerleştiği okulu inceledim.
 Örnek, 16'lık dilimle 28'lik dilime, 27'lik dilimle 39'luk dilime, 4,75'lik dilimle 88'lik dilime, 20'lik dilimle 33'lük dilime yerleşmiş öğrenciler.
 Ve benim kızım 32lik 33'lük dilimli iki okulu kazanamayıp kontenjanı artmış olmasına rağmen 64'lük dilimli bir okula yerleşti. Çocuk 2 gündür sinir krizi geçiriyor, biz de şok yaşıyoruz.
 Bir B grubu tercihleri denen bir tuzak var. Birçok öğrenci geçen yılı baz alarak puanına göre A listesini oluşturdu fakat sistem bunları B grubundaki imam hatiplere yerleştirdi. Yani tuzağa düşürdü.
 Her yıl sonuç kağıdında kazandığı okulu kaçıncı sırada yazdığı yazarken bu yıl neden yazmıyor? Araya diğer şaibeli sınavlar gibi birilerini mi yerleştirdiler?

egitimajansı.com
Güncelleme Tarihi: 23 Ağustos 2014, 00:00
YORUM EKLE
YORUMLAR
resul yıldırm
resul yıldırm - 9 yıl Önce

enes
enes - 9 yıl Önce

bende sizin gibi mağdurum . yüzdelik dilimim 11 yerleştiğim okulun yüzdelik dilimi 23.bu sistemi getirene haklımı helal etmiyorum.

berkem aytmen
berkem aytmen - 9 yıl Önce

356 puanım bulunuyor ancak ben 250 puanlık okula yerleşiyorum bu nasıl iş arkadaş üstelik son tercihim olan okula yerleştim .

SIRADAKİ HABER