BÜROKRTLARIN AYRIMCILIK KAVGASI

SGK'nın son Yüksek İstişare Kurulu toplantısına, ayrımcılık iddiları ve kurum Başkanı Fatih Acar'ın açıklaması damga vurdu.

BÜROKRTLARIN AYRIMCILIK KAVGASI

Ankara'yı sarsan bir diğer gelişme ise Kamu Müsteşarı Murat Özçelik'in Beşir Atalay'la ters düşüp istifa ettiği oldu.

SGK'nın son Yüksek İstişare Kurulu toplantısına, ayrımcılık iddiları ve kurum Başkanı Fatih Acar'ın açıklaması damga vurdu.

Kamu Sen'e bağlı Türk Büro Sen Başkanı Fahrettin Yokuş'un 'ayrımcılık yapıyorsunuz' iddiasını kabul eden Acar, olayın sorumlusunu görevden aldığını söyledi.

Akşam gazetesinin haberine göre, görevden alınan isim Salim Kahramanoğlu'nun sözlerine de yer verildi: "Yasal süreci başlattım... Ben, mezhepsel ya da başka türlü ayrımcılık yapmam."

Türk Büro Sen Başkanı Fahrettin Yokuş'un YİK toplantısındaki suçlamaları şöyleydi: "Liyakat ayaklar altına alındı. Burada bir İnsan Kaynakları Dairesi Başkanı vardı. İl müdürüm teklif ediyor, 'Ahmet'i Mehmet'i ata' diye. Önce sendikasına, siyasi görüşüne, mezhebine, alnının secdeye gelip gelmediğine bakıyorlar. Böyle bir kurum olur mu?"

Yokuş'un bu iddialarını, Çalışma Bakanı Faruk Çelik 26 Ekim 2011'de atadığı SGK Başkanı Fatih Acar yanıtladı. Ayrımcılıkla suçlanan İK Başkanı Salim Kahramanoğlu'nu görevden aldığını belirten Acar, "Atama yaparken 'sendika kökeni şudur' diye atama yaptığımı ispat edin, Kurum Başkanlığı'nı bırakıyorum. Yaptığım atamaların tümü il müdürlükleriyle görüşülerek, danışılarak yapılmıştır. İK Daire Başkanı'nı, böyle bir ayrımcılık yaptığı için görevinden aldım" dedi.

Acar, görevden aldığı Daire Başkanı'nın 'hangi ayrımcılıkları yaptığı' konusunda ise ayrıntı vermedi.

Bu sözleri üzerine salondan 'Hala devam ediyor' sesleri yükselince Acar, "Devam etmiyor. Ben atamaları objektif, adil kurallara göre yapıyorum" diye karşılık verdi.

KAHRAMANOĞLU: AYRIMCILIK YAPMAM

Ayrımcılık yapmakla suçlanan eski İK Daire Başkanı Salim Kahramanoğlu ise, "Devlet memuru olduğum için beyanat veremem ancak şu kadarını söyleyebilirim. Konuyla ilgili yasal süreci başlattım. Benim yetkimde olan düşük düzeyli atamalarda objektif kriterlerle hareket ettim. Daha üst düzey görevler içinse ben sadece teklifte bulunurum, onları atama yetkim yok. Kaldı ki ben, mezhepsel ya da başka türlü ayrımcılık yapmam" diye konuştu.

Şu anda kurumda 'uzman' olarak görev yapmaya devam eden Kahramanoğlu, Kurum'un eski Başkanı Emin Zararsız'la yeni Başkanı Fatih Acar'ın da ayrımcılık yaptığına inanmadığını sözlerine ekledi.

ATALAY İLE TERS DÜŞTÜ

Öte yandan Ankara'yı sarsan bir iddiada Kamu Müsteşarı Murat Özçelik'in Beşir Atalay'la ters düşüp istifa ettiği oldu. Yeniçağ gazetesinde yer alan iddiaya göre, Özçelik'in Başbakan Erdoğan'ın danışmanı Yalçın Akdoğan aracılığıyla istifasını sunduğu belirtildi. Murat Özçelik'in yerine ise Prof. İhsan Bal'ın geçeceği iddialar arasında. (Gazeteport)

Güncelleme Tarihi: 02 Mayıs 2012, 00:00
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER