ÇALIŞAN TEK KİŞİNİN YOKSULLUK SINIRI KAÇ PARA ?

Türkiye Kamu Çalışanları Sendikaları Konfederasyonu (Kamu-Sen), mart ayı asgari geçim endeksi sonuçlarına göre, çalışan tek kişinin yoksulluk sınırının bin 652 lira.

ÇALIŞAN TEK KİŞİNİN YOKSULLUK SINIRI  KAÇ PARA ?

 Türkiye Kamu-Sen araştırma geliştirme merkezi tarafından yapılan mart ayı
 asgari seçim endeksi sonuçları açıkladı. Buna göre, çalışan tek kişinin yoksulluk sınırı bin 652 lira, açlık  sınırı, bin 272 lira hesaplandı.
Açlık sınırı ise bir önceki aya göre yüzde 0,40, yoksulluk sınırı ise  yüzde 0,34 oranında artış gösterdi. 4 kişilik bir ailenin asgari geçim haddi ise bir önceki aya göre yüzde
 0,34 oranında artış göstererek 3 bin 341 liraya ulaştı. Türkiye'de 4 kişilik bir ailenin ortalama gıda ve barınma harcamaları  toplamı bin 302 lira olarak tahmin edilirken, ailenin aylık gıda harcaması  toplamı ise 787 lira belirlendi.Araştırma sonuçlarına göre, bir memurun, ortalama maaşının yüzde 75,5'ini  gıda ve barınma harcamalarına ayırmak zorunda kaldığı, diğer harcamalarını  karşılamak için ise maaşının yüzde 24,5'inin geriye kaldığı bildirildi.
        
KAMU-SEN GENEL BAŞKANI İSMAİL KONCUK-
        
 Kamu-Sen Genel Başkanı İsmail Koncuk, Mayıs'ta yapılması planlanan toplu  sözleşme görüşmelerinde alınacak kararların hayati önem arz ettiğini kaydetti. Ocak'tan bu yana yapılan zamlar karşısında vatandaşın zor duruma  düştüğünü ileri süren Koncuk, şunları kaydetti:
'' Bu zam yağmuru karşısında çaresiz kalan kamu çalışanlarının, hak  ettikleri yeni yıl maaş artışları tam 5 aydır yapılmamıştır. Bu tabloyu hükümetin  iyi görmesini ve toplu sözleşme masasına ciddi tekliflerle gelmesini ümit  ediyoruz.
Güncelleme Tarihi: 19 Nisan 2012, 00:00
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER