"CEVAP ANAHTARLARI DA KAMUOYUNA AÇIKLANMALI "

Türk Eğitim-Sen Genel Başkanı İsmail Koncuk, Kanal B’de yayınlanan Güncel programına katılarak, YGS’de yaşanan son gelişmeleri değerlendirdi.

"CEVAP ANAHTARLARI DA KAMUOYUNA AÇIKLANMALI "

ÖSYM Başkanı Ali Demir’in dünkü açıklamalarının kimseyi tatmin etmediğini ifade eden Koncuk, şunları söyledi: “ÖSYM Başkanı Ali Demir, ‘ÖSYM’ye güvenin’ diyor ama ÖSYM’ye güvenebilmek için ÖSYM’nin güven duyulacak hareketler yapması gerekir. Yakın bir zamanda KPSS hırsızlığı yaşadık. Aradan geçen 9 aya rağmen hala KPSS hırsızlığının arkasında kimlerin olduğu bulunamadı. YGS suistimalini KPSS’den ayrı düşünemeyiz. Bugün yaşananların ana nedeni de KPSS’de yaşanan hırsızlığın sorumlularının bulunamamış olmasıdır. ÖSYM merkezli bir kaçak nedeniyle KPSS’de hırsızlık yaşandı. Ali Demir, ‘ÖSYM üzerinden kimse bir şey elde etmeye çalışmasın’ diyor. Adam gibi sınav yapsaydınız bugün bu problemi tartışıyor olmazdık.”

 

Her adayın çözeceği kitapçığı ÖSYM’nin belirlemesini de eleştiren Koncuk, “ÖSYM 1 milyon 700 bin adayın hangi kitapçığı çözeceğine karar verdi. ÖSYM buna neden karar verdi? Bu yanlış bir uygulamadır. Sınavdan 4-5 gün önce sınavla ilgili birtakım şüpheler insanların kafasında oluşmuştu. Bu şüphelere neden olan da ÖSYM’nin kendisidir. Master kitapçıktan faydalanarak hazırlanmış ve hiçbir adaya verilmeyen soru kitapçığını basına verilmek üzere kendi sitenizde ilan ediyorsunuz. Bu da ilginç. ÖSYM Başkanı, dün şifreleme yöntemi bir ‘var’ dedi, bir ‘yok’ dedi. Şifreleme yönteminin varlığını ÖSYM Başkanından başka herkes görüyor. Ali Demir basın toplantısında şifreleme yöntemini izah edemedi. Dün bir yakınımla kitapçıktaki 7 soruyu inceledim. 7 sorudan 4’ünde benzer bir şifreleme yöntemi olduğunu gördüm ” diye konuştu.

 

ÖSYM Başkanı’nın 1 milyon 700 bin kitapçığın herkesin denetimine açılacağını söylemesinin önemli ancak yetersiz bir gelişme olduğunu kaydeden Koncuk, cevap anahtarlarının da kamuoyuna açıklanmasını istedi. ÖSYM’nin kapalı bir kutu olmaktan çıkması gerektiğini belirten Koncuk, “herkesin kafasındaki tüm sorulara cevap verecek bir mekanizma oluşturulmalı. ÖSYM Başkanı Ali Demir ‘bir heyet oluşturulsun, kitapçıkları incelesin’ diyebilirdi. Ancak bunu demedi. Sonra da ‘tarihin en güvenilir sınavını yaptık’ diyor. Bu da bir komedidir” dedi.

 

Herkesin kafasının karışık olduğunu vurgulayan Genel Başkan İsmail Koncuk, bunun nedeninin ÖSYM’nin hataları olduğunu söyledi. Koncuk, “Türkiye artık bunları kaldıramıyor. İnsanların devlete olan güveni sarsılıyor. Bu olay çocuklarımız üzerinde büyük travmaya neden oldu. Siz 17 yaşında birtakım insanların ayrıcalıklı olduğunu düşünüyorsanız, onlar da kendini sağlama alacakları bir düzen kuracaktır” dedi. Koncuk ayrıca “bazı dershanelerin bu şifreleme yöntemini bildiği ve sınavdan iki gün önce bunu öğrencilerine söylediği de aldığımız duyumlar arasında” dedi.

 
Güncelleme Tarihi: 05 Nisan 2011, 00:00
YORUM EKLE
YORUMLAR
veli boztepeli
veli boztepeli - 10 yıl Önce

Sayın Koncuk sizi kutlarım.Girişimleriniz ve açıklamalarınız çok anlamlı.Sizin gibi liderler olmasa bu adamlar meydanı boş bulacaklar.Dürüst insanların yürekli tepkileri çok önemli.Sizler toplumu aydınlatan insanlarsınız.Tebrik ederim.

SIRADAKİ HABER