CİZRE'DE ÖĞRETMEN OLMAK!

Cizre'de görev yapan bir öğretmenin ağzından yaşanan olaylar.

CİZRE'DE ÖĞRETMEN OLMAK!
MEB'in gönderdiği SMS ile Cizre ve Silopi'de 3 bin öğretmen ilçeleri terk etti. Öğretmenlerin ayrılmasından sonra ilçelerde sokağa çıkma yasağı ilan edildi. Şimdi giden öğretmenler suçlanıyor. İşte bir öğretmenin anlatımları ile Cizre'de öğretmen olmak!
 
Her fırsatta eğitimi boykot edenler... Cizre'deki Öğretmenler üzerinden polemik üretmeye hakkınız yok. Cizre'de görev yapan bir öğretmenin ağzından yaşanan olaylar...! Merhaba arkadaşlar. Cizrede görev yapan bir öğretmenim . Sizlere Cizre de yaşanılanları birinci ağızdan anlatacağım , belki o zaman bizleri daha iyi anlarsınız. Cizre öyle bir ilçedir ki 130 bin nüfusu vardır. Ancak ne tevafuksa hava karardıktan sonra sokakta kimseyi göremezsiniz. Cizre de akşam 4 ten sonra ziraatten para bile çekemezsiniz çünkü bankamatiği bile kilitleyip gidiyorlar. Cizre de bize her sabah ve akşam günaydın mesajı geliyor. Tabii bunlar silah ve çatışma sesleri. Cizre de ki öğretmenlerin pazartesi sendromu yoktur , bizlerin cuma sendromu vardır . Her cuma olaylar başlar , kaçabilen kaçar . Kaçamayan tatil gününü evinin güvenli bir yerinde sığınarak geçirir .

Şimdi gelelim öğretmenlere yüklenenlere . Öncelikle Haklarını yemeyelim Cizre de , çoğu Doğu şehrinde olduğu gibi öğretmene saygı sonsuz . Bu konu da sıkıntı yok . Ancak görüyoruz ki öğretmenler gittiği için herkes bize yükleniyor . Galiba sokağa çıkma yasağında orada bekleyip nöbet tutmamız isteniyor . Ayriyetten gören bakanda eğitime bu kadar önem veriyorlar sanır. Yok öğrenciler eğitimden mahrum kalacak falan filan . Peki soruyorum sizlere , Cizre de belli başlı okullar hariç ne kadar eğitim oluyor ki ? Kendileri eften püften sebeplerle sürekli okulları boykot ediyorlar . Örgüt ellerinde keleşlerle okula gelip, boşaltıyor . Sen arkasından donmuş bi şekilde bakakalıyorsun. Cizre de öğretmenler kaçırılıp , kendi karargahlarına götürülüp tehdit ediliyor , buradan gidin ; biz burada kendi okullarımızı açacağız diye . Medyaya bile yansımıyor bu olay . Bunlara rağmen öğretmenler yılmadı, dönmedi. Nusaybin diye meşhur bir cadde var . Olaylar orada başlar . Yukarda polis keser yolu , aşağıda örgüt . Sizin televizyonda gördüğünüz yüzleri maskeli , sırtında keleş olan adamlar varya . İşte biz onların yanından yürüyerek okula gidiyoruz çoğu kez. Höd deseniz bayılacak kadar korkuyoruz ama alıştık . Bize sıradan geliyor . Eskiden maçlarda yediğim biber gazını bile özlüyorum . Zira buradakiler çok acı. Okula çoğu kez yürüyerek gittiğimden biliyorum . Neden mi yürüyorum ? Çünkü boykot var . Cizre de öğretmenevine roket atıldı . Patlasa idi belki oradaki bütün öğretmen arkadaşımız ölecekti. Şans eseri Allahtan patlamadı. Düşünün odanızda yatıyorsunuz ve odanıza roket giriyor . Bu sahne filmlerde bile olmaz ama gerçek . O öğretmenlere izin bile verilmedi. Alt tarafı roket , patlamadı zaten dendi . Her neyse Cizre de çoğu okulda İstiklal marşı okunmaz. Neden mi ? Siz anladınız boşverin . Kısacası Cizre de bütün öğretmenlerin psikolojisi bozulmuştur . Dışarıdaki inşaat sesini çatışma sesi zanneder Cizredeki öğretmenler . Ya da insanların ellerinde market poşetlerini görünce , gene sokağa çıkma yasağı mı gelecek diye düşünür o cefakar öğretmenler . Ama yok Batı'da kahvesini yudumlayıp , eline telefonu alıp Cizredeki öğretmenleri hedef göstermeye devam etsinler . Bizler anlı açık bir şekilde geri döneceğiz ve görevimizi yerine yetireceğiz. Çocuklarımızı bizden koparamayacaksınız. Hadi selametle ...
kaynak: kamudanhaber
Güncelleme Tarihi: 16 Aralık 2015, 00:00
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER