ÇOCUKLARA SANAL TUZAĞA BÜYÜK OPERASYON. KİMLER GÖZALTINA ALINDI ?

Çocuklara sanal tuzağa büyük operasyon

ÇOCUKLARA SANAL TUZAĞA BÜYÜK OPERASYON. KİMLER GÖZALTINA ALINDI ?

İnternetteki sosyal paylaşım sitesinde sahte sanatçı profilleri oluşturarak kandırdıkları çocukları şantajla cinsel birlikteliğe zorlayan çeteye yönelik operasyonda 18 ilde 194 kişi gözaltına alındı. Polis çok sayıda bilgisayar ve CD'ye el koydu. Ankara’da sorgulanan şüpheliler arasında yönetmen, profesör, avukat ve öğretmenler de bulunuyor.Emniyet Genel Müdürlüğü Bilişim Suçlarıyla Mücadele Daire Başkanlığı’nca yürütülen 2 yıllık sanal takip sonucu önceki gün operasyon için düğmeye basıldı.

Ankara Cumhuriyet Savcısı Adem Can’ın talimatıyla harekete geçen ekipler, 18 ilde 300 adrese eş zamanlı baskın yaptı. Operasyonlarda 194 kişi gözaltına alınırken, bu adreslerde bulunan çok sayıda bilgisayara ve diske el konuldu. Şebekenin sosyal paylaşım sitesi Facebook üzerinden sahte sanatçı profilleri oluşturarak çocuklarla bağlantıya geçtiği bildirildi. Polis, sahte profiller hazırladı ve savcılığın izniyle gerçekleştirilen teknik takipte şebeke yöneticilerinin kız çocuklarından edindikleri çıplak fotoğraflarla şantaj yaptıklarını belirledi. Şantaj yoluyla çocukları cinsel birlikteliğe zorlayan şebekenin video kayıtlarıyla elde ettikleri pornografik görüntüleri pazarladıkları tespit edildi. Bu görüntülerle şantaj yoluyla çocukların fuhuşa zorlandığı da belirlendi.

Gözaltına alınan kişilerin arasında şebeke üyelerinin yanı sıra çocuklarla ilişkiye girmek üzere bağlantıya geçenler de bulunuyor. Ankara Emniyet Müdürlüğü’nde tutulan şüphelilerin arasında 5 kamu görevlisinin yanı sıra yönetmen, öğretmen ve avukat da bulunduğu iddia edildi. Şüphelilerin emniyetteki sorgulamaları devam ediyor. 

Güncelleme Tarihi: 03 Haziran 2012, 00:00
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER