ÇÖZÜM SÜRECİ ÖCALAN'IN VAADİYLE BAŞLAMIŞ...

Başbakan'ın Başdanışmanı Hatem Efe çözüm süreciyle ilgili çok konuşulacak bir itirafta bulundu:

ÇÖZÜM SÜRECİ ÖCALAN'IN VAADİYLE BAŞLAMIŞ...
Başbakanlık Başdanışmanı Hatem Ete, "Çözüm süreci silahsızlanma vaadiyle, bir nevi Öcalan'ın PKK'yı silahsızlandırabileceği vadiyle başlamış bir süreçtir. PKK'nın silah bırakmaya hazır olduğunu ifade etmesi ve bunu da özerk bir statü talebine bağlamamış olması dönüm noktasıdır" dedi.
 
Ortadoğu Araştırma Enstitüsü'nün (MERİ) Erbil'de düzenlediği "Türkiye, Kürtler ve Kürdistan Bölgesel Yönetimi" başlıklı panelin birinci oturumunda konuşan Ete, Çözüm Sürecinin Öcalan'ın vaadiyle başladığını söyledi.
 
"HDP'NİN DEKLERESİYLE SÜREÇ YEDİNE BAŞLADI"
 
HDP'nin ya da PKK'nın, Öcalan'ın özerk bir statü talebinde bulunmayacağını deklare etmesiyle Oslo'da kopan süreç yeniden başladı. Sürecin böyle bir teminatla başlamış olmaları önemliydi" şeklinde konuştu.
 
Hürriyet'in haberine göre; "Çözüm süreci silahsızlanma vaadiyle, bir nevi Öcalan'ın PKK'yı silahsızlandırabileceği vaadiyle başlamış bir süreçtir" diyen Ete, "PKK'nın silah bırakmaya hazır olduğunu ifade etmesi ve bu silah bırakışını da özerk bir statü talebine bağlamamış olması dönüm noktasıdır" ifadesini kullandı.
 
"ÖZERKLİK ISRARI İLE BOZULDU"
 
Oslo sürecinin, PKK'nın "özerklik ısrarı" ve silah bırakmaya yanaşmaması nedeniyle bozulduğunu hatırlatan Ete, şunları söyledi: "PKK'nın özerklik ısrarına devletin, olumlu cevap vermemesi dolayısıyla Oslo süreci tıkanmış ve bir yere varamamıştı. O nedenle bu tecrübeden de alınan derslerle çözüm süreci bir özerklik talebiyle başlamadı. Çözüm süreci, PKK'nın demokratik bir cumhuriyete, Türkiye'nin demokratikleşme alanında atacağı adımlarla bu sorunun çözülebileceğine angaje olmasıyla başladı."
 
Panele konuşmacı olarak katılan İstanbul Şehir Üniversitesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Mesut Yeğen de 90 yıllık Cumhuriyet tarihinde ilk kez bir hükümetin henüz silahlar bırakılmamışken "Kürt sorununu" çözme girişimde bulunduğunu söyledi.
Güncelleme Tarihi: 26 Ocak 2015, 00:00
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER