'Dekolteye tecavüz' aklandı

Selçuk Üniversitesi İlahiyat Fakültesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Orhan Çeker'in, "Dekolte giyen kadın tecavüzü göze alır" sözleriyle ilgili YÖK'ün incelemesi tamamlandı. Kuruma göre bu sözler, "akademik ifade özgürlüğü".

'Dekolteye tecavüz' aklandı

Prof. Dr. Çeker sözlerini, kamuoyunda "Hadım Yasası" olarak nitelendirilen tasarıyı değerlendirirken söylemişti.

Uzun süre tartışılan "dekolteye tecavüz" açıklamasıyla ilgili YÖK'ün başlattığı inceleme tamamlandı.

YÖK, açıklamayı 'akademik ifade özgürlüğü' olarak değerlendirdi, herhangi bir suç unsuru bulunmadığından Prof. Dr. Çeker hakkında soruşturma açılmasına gerek olmadığına karar verdi.

Prof. Dr. Çeker'in, inceleme sırasındaki ifadesinde, açıklamalarının sadece kendisini bağlayacağını söylediği kaydedildi.

Selçuk Üniversitesi Rektörü Süleyman Okudan, geçen ay, YÖK Başkanı Yusuf Ziya Özcan'ın talimatıyla Çeker hakkında inceleme başlattıklarını bildirmişti.

Çeker ne demişti?

Prof. Dr. Orhan Çeker, TBMM'ye sunulan ve kamuoyunda 'Hadım Yasası' olarak nitelendirilen "cinsel saldırı suçu ile çocuklara ve reşit olmayana tecavüzden yargılananların hadım edilmesini" öngören tasarıyı değerlendirirken şöyle demişti:

"Sorunun odağında kim var? Kadın var. Kardeşim sen dekolte giyinirsen bu tür çirkinliklerle karşılaşman sürpriz olmayacaktır. Tahrik ettikten sonra sonucundan şikayet etmen makul değildir. Bu konuda suçu işleyenleri savunduğum anlaşılmasın. Elbette işlenen suç son derece iğrençtir. Lakin bu suçun işlenmesinde dekolte ve tahrik edici kıyafetler giyinen kadının da etkisi küçümsenmeyecek kadar büyüktür. Bu konuda tabii ki erkek suçludur ama kadının da suçu gözardı edilirse meseleyi çözümde yanlış adım atmış oluruz. Bu olayda her iki taraf da suçludur. Öncelikle belirtmeliyim ki dinimizde böyle bir ceza yok. Bu siyasi otoritenin kararı ile uygulanan bir ceza yöntemidir."


 

Güncelleme Tarihi: 29 Mart 2011, 00:00
YORUM EKLE
YORUMLAR
Süleyman ÇAĞMAN
Süleyman ÇAĞMAN - 10 yıl Önce

Hocamın ne dediğini anlamayanlar, "Elbette işlenen suç son derece iğrençtir." sözünü hiç görmediler. Yukarıdaki sözlerden dekolte giyinene tecavüz edilsin çıkaranları kınıyorum

SIRADAKİ HABER