DOKTORLARA KIRMIZI ŞİDDET HATTI

'İster vekil olsun, kim doktora saldırırsa karşısında beni bulur' diyen Bakan Akdağ sağlık çalışanına şiddet anında yardım telefon hattı oluşturduklarını açıkladı

DOKTORLARA KIRMIZI ŞİDDET HATTI

 'İster vekil olsun, kim doktora saldırırsa karşısında beni bulur' diyen Bakan Akdağ sağlık çalışanına şiddet anında yardım telefon hattı oluşturduklarını açıkladı .

Sağlık Bakanı Recep Akdağ, ''Her kim olursa olsun, bu isterse Van'da maalesef dün karşılaştığımız örnekte olduğu gibi bir milletvekili olsun, bir sağlık çalışanına bir doktora karşı, sözlü ya da fiili herhangi bir saldırıda bulunursa bu ülkenin Sağlık Bakanı'nı, beni bizzat karşısında bulacak'' dedi. Bakan Akdağ, 'Sağlıkta Dönüşüm Kırklareli İl Değerlendirme Toplantısı'na katılmak için geldiği Kırklareli'nde Vali Mustafa Yaman'ı ziyaret etti. Akdağ, sağlık çalışanlarına yönelik gerçekleşen şiddet olayları hakkında açıklamada bulundu. İşte Bakan'ın doktorları rahatlacak açıklamaları:

- Sağlık çalışanlarının hakları ve hukuklarını koruyacağız. Magandalara asla müsamaha göstermeyeceğiz. Biz bu sevgi ortamını geliştirmeye mecburuz.

- İlk defa burada açıklıyorum. Arkadaşlarımızla üzerinde iki yıl çalıştığımız, fakat son olaylar üzerine biraz daha yoğunlaştığımız genelgelerimiz, yönetmeliklerimiz var. Bu çerçevede yeni bir uygulamayı şöyle başlatacağız. Bir özel telefon hattı, özel bir internet web hattı oluşturuyoruz. - Bu sadece doktorlar ve sağlık çalışanlarına yönelik. Onların herhangi bir şiddetle karşılaşmaları durumunda ulaşabilecekleri bir hat olacak. Bütün sağlık yöneticilerimize, ister özel hastanelerde olsun ister devlet hastaneleri ve üniversite hastaneler olsun karşılaşılan her türlü saldırıyı sözel ya da fiili, psikolojik ya da doğrudan kaba kuvvet şeklinde olsun, her türlü saldırıyı bildirim zorunluluğu getireceğiz.


TEZKERE YAKINDA MECLİS'E GİDECEKTİR

Bakan Akdağ, BDP Van Milletvekili Özdal Üçer'in Van Bölge Eğitim ve Araştırma Hastanesinde tartıştığı Dr. Oğuz Eroğlu'na saldırı olayıyla ilgili de şöyle konuştu: 'Savcılık yakında muhtemelen tezkereyi Meclis'e gönderecektir. Milletvekillerin dokunulmazlığı, aslında milletin iradesinin korunması anlamına gelmektedir. Fiili bir saldırı, dokunulmazlığın arkasında saklandığında işin tadı kaçar. Bakalım savcılığın tutumu ne olacak, Meclis'in önüne ne gelecek?'( Aksam)
Güncelleme Tarihi: 22 Nisan 2012, 00:00
YORUM EKLE
YORUMLAR
mediha
mediha - 11 yıl Önce

acaba,işe yarayac mı ? çalışanların şikayetleri dikkate alınacakmı ?

SIRADAKİ HABER