E-DEVLET ŞİFRESİ GİRİŞİ NASIL YAPILIR ?

Bürokrasinin en kısa yolu Türkiye'nin online adresi turkiye.gov.tr yani e devlet üzerinden birçok işleminizi kolaylıkla yapabilirsiniz.

E-DEVLET ŞİFRESİ GİRİŞİ NASIL YAPILIR ?
E-devlet şifresiz giriş olmuyor. Bu sebeple en yakın PTT şubesine giderek 2 TL hizmet bedeli karşılığında  şifrenizi alabilirsiniz. Böylelikle e-devlet sitesi olan turkiye.gov.tr adresine girerek askerlik yeri sorgulama,adli sicil belgesi, pasaport işlemleri vb. birçok işlemi yapıp takip edebilirsiniz. 

BU SİSTEM İLE YAPILACAK İŞLEMLER 
E Devlet girişi ile yapabileceğimiz işlemlerin başında; SGK hizmet dökümü, SSK prim sorgulama , Bimer başvuru sorgulama, E-Bildirge, İşe giriş tarihi sorgulama ve işten ayrılış bildirgesi işlemleri, şifre işlemleri, adli sicil kaydı yani sabıka kaydı sorgulama işlemleri, Üniversite kaydı sorgulama ve UYAP vatandaş girişi işlemlerini kolay ve kısa yoldan oturduğunuz yerden kolaylıkla gerçekleştirebilirsiniz.Madem  bu kadar kullanışlı ve pratik, neden yollara düşerek zaman ve enerji kaybedelim haydi tüm işlemler e-devlet üzerinden gerçekleştirelim. 

E DEVLET GİRİŞİ İÇİN TIKLAYINIZ! 

Yukarıda bahsetmiş olduğum tüm işlemleri online olarak kısa sürede gerçekleştirmeniz için kullanacağınız site adresi https://www.turkiye.gov.tr/ web adresidir. Öncelikle tüm işlemleriniz için giriş yapacağınız adresi iyice bilmeniz gerekmektedir. Ardından sisteme kendi adınıza özel olarak giriş yapabilmeniz için e devlet şifresi ile girmelisiniz. Şifreyi girdikten sonra kimliğinizi doğrulayarak dilediğiniz işlemi dakikalar içerisinde sorunsuzca yapmanın keyfini hissedebilirsiniz. Eğer  sisteme giriş yapabilmek için daha önce alınmış olan bir  şifreniz yok ise öncelikle E devlet Şifresi Almanız gerekmektedir. Şifresalma konusunda bilgi sahibi değilseniz.Biz sizi bu konuda bilgilendirebiliriz. İlk yapmanız gereken T.C. Kimlik Kartınız ile herhangi bir PTT Şubesine giderek 2 TL karşılığında E Devlet Şifresi Alma işleminizi gerçekleştirmiş olabilirsiniz. Şifrenizi aldıktan hemen sonra sisteme giriş yaparak kesintisiz bir şekilde işlemlerinizi yürütebilirsiniz. 

BİMER BAŞVURU SONUCU SORGULAMA 
Bimer Başvuru Sonucu Sorgulama işlemi Bimer tarafından sizlere dönüş yapmadan da çeşitli yollarla takip edilebilir. www. turkiye.gov.tr web adresi üzerinden e- devlet şifreniz ve T.C. Kimlik numaranız ile Bimer başvurunuzun durum ve aşamasını kolayca öğrenebilirsiniz. Dilerseniz http://www.bimer.gov.tr adresi üzerinden başvuru sırasında sizlere verilmiş olan Başvuru Sayı Numarasını ve T.C. Kimlik Numaranızı kullanarak Bimer Başvuru Sorgulama İşleminizi kolayca yapabilirsiniz. Tercih sizin ister Bimer tarafından dönüş yapılmasını ister e-devlet üzerinden sorgulamayı, isterseniz de Bimer web sayfası aracılığıyla Bimer başvurucu sonucunu takip edebilirsiniz. 

E DEVLET ŞİFREMİ UNUTTUM 
Devlet kapısı sistemi üzerinden tüm işlemleriniz yürütebilmenin kolaylığına vardıysanız. Bu sitemden asla vaz geçmeyeceğiniz anlamına gelmektedir. Çünkü onlarca işleminizi kamu kurumuna gitmeden internet üzerinden herhangi bir anda; yolda, evde, otobüste veya iş yerinizde tüm işlemlerinizi gerçekleştirebilirsiniz. Fakat aradan günler hatta aylar geçti ve Şifremi Unuttum diyorsanız. Sakın panik yapmayın. Çünkü unuttuğunuz şifrenizi tekrar almanın yolu bulunmaktadır. İlk yaptığınız şekilde size yakın bir PTT Şubesine T.C. Kimliğiniz ile giderek yeni bir şifre alabilirsiniz her aldığınız yeni bir şifre ile unutmuş olduğunuz eski e devlet şifreniz geçersizdir. 
Giriş bölümünde belirtmiş olduğumuz tüm sorgulama işlemleri ve daha sayamadığımız bir çok devlet kurumu işlemlerini sorgulamalar bölümünden yapabilirsiniz. Sosyal güvenlik sorgulamaları bu tür işlemlerin arasından en fazla kullanılanlar arasındadır. Bu sistem üzerinden sorgulama yapmak için tc kimlik numarası ve size özel belirlemiş olduğunuz şifreden başka hiç bir şeye ihtiyacınız yoktur. Size özel sayfa aracılığı ile devletin tüm resmi kurum ve kuruluşlarına ulaşmanız kolay ve basittir. Günlük hayatta en çok kullanılan sistemler arasında yer almaktadır.
Güncelleme Tarihi: 02 Mart 2015, 00:00
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER