Egemenlik Kayıtsız Şartsız Milletindir

Ülkemizde demokratik sürecin başlangıcı, millet iradesinin hâkim olması, bundan 91 yıl önce TBMM’nin açılmasıyla başladı. Milletimiz, iradesinin yönetime yansımasını ilk olarak 23 Nisan 1920’de yaşadı.

Egemenlik Kayıtsız Şartsız Milletindir
Gazi Mustafa Kemal, milli iradenin ilk temsil edileceği TBMM’nin açılışını çocuklarımıza bayram olarak hediye ederken, millet egemenliğinin küçük yaşlardan itibaren üzerine düşülmesi gereken önemli bir konu olduğuna dikkat çekiyordu. Ancak, zaman içinde uygulanan eğitim sistemi, çocukların özgür ruhlu birey olarak yetişmesine engel teşkil etmiş ve kendi tercihlerini yansıtmalarını sağlayacak özgüvenden yoksun bırakmıştır. Çocukların ve gençlerin özgürlükçü, kendi tercihlerini ortaya koymalarını teşvik edecek ve bunu ortaya çıkaracak eğitim sistemine acilen geçilmelidir. Özgür bireylerin hâkim olduğu sistem ve ülkelerde darbe korkusunun yaşanmayacağı, egemenliğe kast edileceği endişesi taşınmayacağı da aşikârdır.
 
Eğitim-Bir-Sen olarak, daha mutlu, daha huzurlu ve daha özgür insanların yaşadığı, bölgesinde lider ve dünyada söz sahibi bir Türkiye idealine sahibiz. Bu ideali gerçeğe dönüştürmek için, öncelikle ve mutlaka yeni bir Anayasa yazmalıyız. 12 Eylül referandumuyla başlayan ileri demokrasi yolculuğumuzu, yeni Anayasayla tamamlamalıyız. Yeni Anayasa’da, kamu görevlilerine grev hakkı vererek sendikal haklardaki eksikliği gidermeli, siyaset hakkı vererek demokrasimize kalite kazandırmalıyız.
 
Bu duygu ve düşüncelerle, 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı’nı kutluyor, millet hâkimiyetinin hiç bitmeyeceği yarınlar diliyoruz.


Güncelleme Tarihi: 23 Nisan 2011, 00:00
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER