Eğitim hakkına sahip çıkanlar Ankara'daydı

Halkevleri Eğitim Hakkı Meclisleri’nin çağrısıyla bir araya gelen binlerce öğrenci, öğretmen ve veli eğitim hakkına sahip çıkmak için Ankara’daydı

Eğitim hakkına sahip çıkanlar Ankara'daydı
AKP’nin eğitimi her alanda gericileştirmesine ve piyasalaştırmasına, öğretmenlere güvencesiz çalışmayı dayatmasına, öğrenciler ve velileri mağdur etmesine, YGS’de yaşanan şifre skandalına ve AKP’lilerin rezaleti sahiplenen açıklamalarına karşı binler “Eğitim haktır, AKP sahtekardır” dedi.

Ülkenin dört bir yanından eğitim hakkını savunmak için Ankara’ya gelen Halkevleri Eğitim Hakkı Meclisleri ve Öğrenci Kolektifleri saat 12.00’da Gazi Mustafa Kemal Bulvarı üzerindeki Maltepe nokta durağında buluştu. 2 binden fazla kişi, “Eğitim haktır satılamaz”, “YGS’nin şifresi cemaatin cebinde”, “Kopyanız, şifreniz, işte eğitim sisteminiz” sloganlarıyla Kızılay Meydanı’ndaki YKM’nin önüne doğru yürüyüşe geçti. Halkevleri Eğitim Hakkı Meclisleri taleplerinin yer aldığı “Parasız eğitim, bilimsel eğitim, öğretmene güvence, okulda parasız beslenme, okulda parasız ulaşım” pankartı taşırken, üniversiteliler de “Üniversiteniz paralı, sınavınız şifreli. Çüşşş!” yazılı pankartla yürüdü.


Polis binlerce liselinin buluşmasını engelledi
YGS skandalı sonrası kitlesel ve militan eylemlere imza atan Liseli Genç Umut ise saat 12.00’da Sıhhiye metrosu çıkışında buluştu. Yaklaşık 500 liseli sloganlarla arkadaşlarını beklerken, Sakarya Caddesi üzerinden buluşma noktasına gelmeye çalışan 1500 liselinin önü çevik kuvvet tarafından kesildi. Abdi İpekçi parkında panzerler ve çevik kuvvet tarafından çember içerisine alınan grubun, karşı kaldırımda bekleyen Liseli Genç Umut ile buluşmasına ve eğitim hakkı mitingine katılmasına izin verilmedi. Pek çok liseli örgütü ile lise ve dershane öğrencilerinin yer aldığı grup, bunun üzerine eyleme katılamayarak bir basın açıklaması yapmak üzere Sakarya Meydanı’na doğru yürüyüşe geçti.

500’den fazla liselinin oluşturduğu Liseli Genç Umut korteji de Necatibey Caddesi’ni trafiğe kapatarak miting alanına yürüdü. “Cemaat şahane, şifre bahane”, “Gün gelecek, devran dönecek, ÖSYM gençliğe hesap verecek”, “AKP’den hesabı gençlik soracak”, “Müşteri değil öğrenciyiz”, “YGS, LGS, hepsi işkence” sloganlarıyla yapılan yürüyüş yol boyunca halktan alkış alırken, liselilerin miting alanına girdiği esnada da büyük coşku yaşandı.

’Güvenceli öğretmenlik hakkımızı alacağız’
YKM önünde bir araya gelen binlerce kişiye ilk seslenen Bursa Eğitim Hakkı Meclisi’nden öğretmen Betül Öztürk Korkut oldu. AKP’nin eğitim alanındaki dönüşüm politikaları sonucunda sözleşmeli, ücretli ve güvencesiz öğretmenliğin dayatıldığını belirten Korkut, liselerde ve dershanelerde tüm öğretmenlerin çok zor koşullarda çalışmak zorunda bırakıldığını ifade etti. Korkut, öğretmenlerin Eğitim Hakkı Meclisleri bünyesinde öğrenciler ve veliler ile yan yana gelerek güvenceli iş mücadelesi yürüteceğini söyledi.

’Çalışıyoruz ama öğünmüyoruz, güvenmiyoruz’
Korkut’un ardından Öğrenci Kolektifleri adına Ozan Gündoğdu söz aldı. Milli Eğitim Bakanlığı ve meclisin hemen yanında olduklarını belirten Gündoğdu, “O mecliste ceylan derisi koltuklarda kavga edilir, kanun hükmünde kararnameler çıkartılır, üniversitelilerin, liselilerin ve velilerin hakları gasp edilir” dedi. Güvenpark’taki anıtta ‘Öğün, çalış, güven’ yazıldığını hatırlatan Gündoğdu “Neyle öğüneceğiz, neye güveneceğiz. Çalışıyoruz ama güvenmiyoruz, öğünmüyoruz” diye konuştu. Şifre skandalına, İmamın Ordusu’na, atanamayan öğretmenlere de değinen Gündoğdu, öğretmenlerinin güvenceli çalışması, eğitimin parasız olması, eğitim hakkının alınması için mücadele edeceklerini vurguladı.

’Veliler sonunda kadar mücadele edecek’
Veliler adına ilk sözü Ankara Eğitim Hakkı Meclisi’nden Sultan Çıracı aldı. Zorunlu din dersi eğitimine karşı İl Milli Eğitim Müdürlüğü’ne dilekçe verdiğini söyleyen Çıracı, kendisine ‘din dersi zorunludur’ yanıtının verildiğini söyledi. Zorunlu din dersinden türbanın ilk öğretime kadar sokulmasına, cemaat örgütlenmelerinden kreşlerde Arapça’nın verilmesine kadar pek çok konuda AKP’nin gerici ve faşist yüzünü gördüklerini dile getiren Çıracı, veliler olarak çocukları ile birlikte sonuna kadar mücadele edeceklerini söyledi.

Bir başka söz alan veli Okmeydanı Halkevi Eğitim Hakkı Meclisi adına Mehmet Demirtaş’tı. Bir Genç Umut’çu babası olmaktan gurur duyduğunu söyleyen Demirtaş parasız, bilimsel, anadilde eğitim mücadelesinin Halkevleri’ndeki Eğitim Hakkı Atölyeleri’nde yürütüldüğünü belirtti. “Sağılacak inek, yolunacak kaz, müşteri değiliz; halkız!” diyen Demirtaş, herkesi halkın hakları mücadelesine davet etti.

’Yerle bir eder saltanatınızı isyanımız’
Emeği hiçe sayılan, geleceğiyle oynanan liseliler adına ise Senem Büyüktanır konuştu. Kayıttan ulaşıma, beslenmeden kitaba eğitim her alanında paralılaştırma ve piyasalaştırma ile karşılaştıklarını belirten Büyüktanır, öğretmenlerinin güvencesizliğe mahkum edildiğini, biyoloji dersinde evrim teorisini anlattığı için sürüldüğünü de hatırlattı. YGS’de kopyanın ve kadın-erkek öğrencilerin farklı okullara verilmesinin AKP’liler tarafından sahiplenildiğini de dile getiren Büyüktanır, “Öyle büyük ki öfkemiz ve haklılığımız, yerle bir eder sizin saltanatınızı isyanımız” dedi.

’Halkın eğitim hakkı var! Halkın eğitim hakkı meclisleri var!’
Mitingde son sözü Halkevleri Genel Başkanı İlknur Birol aldı. Binler olup Ankara’ya aktıklarını söyleyen Birol, “Biz halkız! Ne sayılmakla tükeniriz, ne yok saymanızla görünmez oluruz!” dedi. AKP’nin halkı 24 saat boyunca her an sömürdüğünü belirten Birol, “Başımızı önümüze eğmemizi istiyorsunuz, cevabımız isyandır! Kul gibi yaşamamızı istiyorsunuz, cevabımız ‘yurttaşım ben’ diyen sestir. Sürekli çalışın diyorsunuz, yanıtımız güvencedir. Yanıtlarımızın toplamı eşit ve kendi ellerimizle kuracağımız sistemdir” dedi.

Eşit, parasız, sınavsız, bilimsel, anadilde eğitim, okulda beslenme ve ulaşım hakkı, öğretmenlere güvence taleplerini dile getiren Birol, “Onları koltuklarından indirene kadar, o kurallar değiştirilene kadar veliler, öğrenciler, öğretmenler kol kola kendi meclislerimizde, kendi yolumuzda yürüyoruz. Halkın eğitim hakkı var! Halkın eğitim hakkı meclisleri var!” sözleriyle konuşmasını noktaladı.


Güncelleme Tarihi: 10 Nisan 2011, 00:00
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER