EMEKLİ VATANDAŞTAN BAKAN AVCI'YA TEPKİ

Bakan Avcı, partisinin Bilecik İl Kongresi'nde, bugün görev yapan her iki öğretmenden birinin AKP iktidarları döneminde atandığını söyledi.

EMEKLİ VATANDAŞTAN BAKAN AVCI'YA TEPKİ
Avcı kürsüde konuşurken salonda bulunan bir emekli ise, "Sayın Bakan, emekliye verdiğin 24 lira 80 kuruşun hesabını ver" diye bağırdı.
 
AKP Bilecik İl Kongresi Şeyh Edebali Kültür ve Kongre Merkezi'nde yapıldı. Kongreye Milli Eğitim Bakanı Nabi Avcı, AKP Grup Başkan Vekili Naci Bostancı, Bilecik Belediye Başkanı AK Partili Selim Yağcı ile çok sayıda kişi katıldı.
 
Milli Eğitim Bakanı Nabi Avcı, eski Türkiye'de katsayı diye bir şeyin olduğunu bunun da meslek liselerini budadığını söyledi. Avcı, "Bu katsayı kime yönelikti? Özellikle İmam Hatip okullarına ve bütün meslek okullarına yönelikti. Bu uygulama yüzünden Türkiye'de meslek liseleri budandı. Sırf bu uygulamalarla budanan meslek liselerimiz nedeni ile sektör bugün bile yetişmiş eleman sıkıntısı çekiyor" dedi.
 
"İKİ ÖĞRETMENDEN BİRİ BU DÖNEMDE ATANDI"
 
Bakan Nabi Avcı, bugün görev yapan her iki öğretmenden birin Ak parti iktidarları döneminde atandığını söyledi. Avcı şöyle dedi:
 
"Bu 13 sene zarfında atana öğretmenlerin sayısı bütün Cumhuriyet tarihinde atanan öğretmenlerin sayısı kadardır. Bugün görev yapan iki öğretmenden birisi bu dönemde atandı. Bu atamaların hiçbiriyle de ilgili en küçük bir şaibe imasında bile bulunulamadı. 1 milyon 300 bin öğrenciyi okullara taşıyoruz. Bunun için 104 bin araç kullanıyoruz. Bugüne kadar yüz binlerce tablet okullarımıza dağıttık. 675 bin bilgisayar alımı için ihaleyi sonuçlandırmak üzereyiz. Önümüzdeki aylarda da onları dokuzuncu sınıf öğrencilerimize dağıtacağız."
 
"1 EYLÜL 2015'E KADAR DERSHANELER ÖZEL OKULA DÖNÜŞECEK"
 
Milli Eğitim ile ilgili çok yoğun bir dezenformasyon kampanyası başlatıldığını öne süren Avcı, "Belli bir kesimden özellikle sistematik şekilde yürütülen bir dezenformasyon. En küçük bir olumsuzluğun abartılarak 'Milli Eğitim çöktü', 'şöyle oldu', 'böyle oldu' propagandası için malzeme olarak kullanıldığını görüyorsunuz. Bununda arkasında birilerinin tekeline çomak sokmuş olmamız yatıyor. 1 Eylül 2015 tarihinden itibaren dershane adı altında faaliyet gösteremeyecek kurumlar, ne yapacaklar? Sağladığımız teşviklerle gerek arsa, gerek vergi kolaylığı, gerek kredi kolaylıkları ile 1 Eylül 2015 kadar özel okula, özel eğitim kurumlarına dönüşecekler" dedi.
 
"EMEĞİN ÜZERİNE OTURUP REKLAMINIZI YAPMAYACAKSINIZ"
 
Dershanelerin kapanmasıyla öğrencilerin reklam malzemesi olarak kullanılmayacağını söyleyen bakan Avcı şöyle devam etti:
"İster ana okul, ister ilkokul, ister ortaokul, ister lise, ister bir meslek kuruluşu, ister bir yabancı dil ama başarılı çocukları okullardan seçip onları özel sınıflara alıp zaten sınavda nasıl puan alacağı belli olan çocukları bir de ayrıca özel sınıflarda eğitmiş gibi yaptıktan sonra üzerlerine tişörtler giydirip sanki bütün başarı bu kurumlarınmış gibi reklam malzemesi olarak kullanamayacaksınız. Yani okullarımızda verilen eğitimi, o eğitimi veren öğretmenlerimizin emeğini inkar edemeyeceksiniz, görmezlikten gelemeyeceksiniz, o emeğin üzerine oturup reklamınızı yapamayacaksınız."
 
EMEKLİNİN TEPKİSİ
 
Milli Eğitim Bakanı Nabi Avcı kürsüde konuşma yaptığı sırada salonda bulanan Yaşar Özdemir adlı işçi emeklisi sahneye doğru yürüyerek bakan Avcı'ya doğru "Sayın Bakan, emekliye verdiğiniz 24 lira 80 kuruşun hesabını verin önce. Biz bu parayı harcayamıyoruz. Lütfen bunu da biraz gündeme alın" diye bağırdı.
 
Bakan Avcı da "Olur, onu da konuşuruz. Hepsini konuşuruz. Emeklinin geçmişte Türkiye'de ne çektiğini, ne yaşadığını, bugün nerede olduğumuzu da konuşuruz" dedi.
 
Yaşar Özdemir daha sonra sahnenin yanından ayrılıp arka sıraya doğru yürüdü. Bir süre arkada ayakta bekleyen Özdemir'in yanına sivil polisler gelip kimlik kontrolü yaptı. Özdemir daha sonra kendisi salondan dışarı çıktı. Özdemir, dışarıda gazetecilere "Benim gücüme giden konu, kendilerine bin 530 lira zam yapıp, emekliye 24 lira 80 kuruşu reva gören devlet yetkilileri. Vatandaş olarak ben sadece tepkimi dile getirdim" diye konuştu.
Güncelleme Tarihi: 02 Şubat 2015, 00:00
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER