ESNAFIN BORÇLARI YENİDEN YAPILANDIRILIYOR

60 bin esnaf ve sanatkar ile bunların 120 bin kefilinin 490 milyon TL’yi bulan ana para borçlarının yeniden yapılandırılacak. 215 milyon TL gecikme cezası borcu silinecek. Kredi borcu 2011 yılından önce kooperatif takibine intikal eden ortakların, 15 Nisan 2011 tarihine kadar başvurmaları halinde yeniden yapılandırmadan faydalanabilecek.

ESNAFIN BORÇLARI YENİDEN YAPILANDIRILIYOR
Sanayi ve Ticaret Bakanı Nihat Ergün, 60 bin esnaf ve sanatkar ile bunların 120 bin kefilinin 490 milyon TL’yi bulan ana para borçlarının yeniden yapılandırıldığını açıkladı. Bakan Ergün, 215 milyon TL gecikme cezası borcunun da silinmesine imkan sağlanacağını söyledi.

Sanayi ve Ticaret Bakanı Nihat Ergün, Bakanlıkta “Esnaf ve sanatkarlar kredi kefalet kooperatiflerine olan borçlarının yeniden yapılandırılmasına” ilişkin bir basın toplantısı düzenledi. Esnafa borç ödeme kolaylığı getiren paketin detaylarını açıklayan Bakan Ergün, kredi borcu 2011 yılından önce kooperatif takibine intikal eden ortakların, 15 Nisan 2011 tarihine kadar başvurmaları halinde yeniden yapılandırmadan faydalanabileceğini belirtti. Bakan Ergün bu çerçevede kredi borcu ana para tutarının 3’te birini peşin, kalanını ise peşin ödemeden sonraki iki ay içerisinde iki taksitle ödeyecek ortaklardan gecikme faizi alınmayacağını bildirdi.
Sanayi ve Ticaret bakanı Nihat Ergün, kredi ve kefalet kooperatifleri ortaklarına ve kooperatif takibindeki borçların yeniden yapılandırılmasında 3 seçenek sunulduğunu açıkladı. Buna göre
kredi borcu ana para tutarının 3’te birini peşin, kalanını ise peşin ödemeden sonraki iki ay içerisinde iki taksitle ödeyecek ortaklardan gecikme faizi alınmayacak. Borcun yılsonuna kadar taksitlendirilmesi talep edilirse, borcun takibe intikal ettiği tarihten, başvurunun yapıldığı tarihe kadar yıllık yüzde 5 gecikme faizi uygulanacak. Ve tespit edilen toplam borç yıl sonuna kadar faizsiz olarak taksitlendirilecek. Borcun 24 aya kadar taksitlendirilmesi halinde borcun takibe intikal ettiği tarihten, başvurunun yapıldığı tarihe kadar yıllık yüzde 12 gecikme faizi uygulanacak. Tespit edilen toplam borç, 24 aya kadar faizsiz olarak taksitlendirilecek. Bakan Ergün böylece 60 bin esnaf ve sanatkar ile bunların 120 bin kefillerinin 490 milyon TL’yi bulan ana para borçlarının yeniden yapılandırılmasına, 215 milyon TL gecikme cezası borcunun da silinmesine imkan sağlanacağını söyledi.


Güncelleme Tarihi: 22 Mart 2011, 00:00
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER