ETİ MADEN İŞLETMELERİ KAÇ PERSONEL ALACAK ?

Eti Maden İşletmeleri'ne 2500 personel alınacak

ETİ MADEN İŞLETMELERİ KAÇ PERSONEL ALACAK ?

Eti Maden İşletmeleri Yönetim Kurulu Başkanı ve Genel Müdürü Orhan Yılmaz, bu günkü dünya tüketimi miktarlarına göre, Türkiye'de 1000 yıl yetecek kadar bor madeni bulunduğunu bildirdi.

Kütahya’nın Emet ilçesindeki bor işletmelerinde incelemelerde bulunan Yılmaz, burada yaptığı açıklamada, kamuoyunda son günlerde bor madenlerinin özelleştirileceğine ilişkin söylentiler yayıldığını anımsattı.
 
”Bor madenlerimizin özelleştirilmesi diye şey yoktur” diyen Yılmaz, borun kimya, ilaç, çimento, asfalt, seramik, savunma, cam, inşaat, boya başta olmak üzere 400’ü aşkın sanayi dalında kullanıldığını anlattı.
 
Yılmaz, bor madenini ”sanayinin olmazsa olmazı” diye niteleyerek, dünyada en fazla bor rezervine sahip ülkenin Türkiye olduğunu ifade etti.
 
2 BİN 500 KİŞİ DAHA İSTİHDAM EDİLECEK
 
Türkiye’nin yaklaşık 4 milyar ton rezerve sahip olduğunu dile getiren Yılmaz, şöyle konuştu: ”Emet’teki tesislerimizde bor madenini kimyasala dönüştürüyoruz. Bu günkü dünya tüketimi miktarlarına göre, Türkiye’de 1000 yıl yetecek kadar bor madenimiz var. Türkiye ve Eti Maden İşletmeleri olarak dünyada bor konusunda söz sahibi ülkeyiz. Bor, stratejik bir maden. Her geçen yıl bor ve kimyasal üretimlerimizde önemli artışlar olmaktadır. Özelleştirme verimsizliktir. Bunun aksine bor ile ilgili yeni yatırımlarımız ve projelerimiz var. 2023 yılına kadar bunları uygulayacağız. Türkiye’deki tüm bor tesislerimize 2 bin 500 eleman alacağız.” Yılmaz, Emet’te iki olan borik asit fabrikası sayısını 3’e çıkarmak için hazırladıkları projeyle ilgili çalışmalarının sürdüğünü de sözlerine ekledi.
 
TÜRKİYE'DE 54 YILDIR BOR CEVHERİ ÇIKARILIYOR
 
Emet’te bor madeninin varlığı, 1956 yılında Maden Tetkik ve Arama (MTA) Genel Müdürlüğü adına Alman jeolog Dr. Gawlik’in çalışmalarıyla tespit edildi. Buradaki bor sahaları, 1958’de o dönem adı Etibank olan devlet kuruluşuna devredildi.
 
Bor uzun yıllar çıkarıldıktan sonra sadece kırma tesislerinde parçalanmış olarak iç ve dış piyasaya satıldı. Eti Maden İşletmeleri Genel Müdürlüğü, 2000’li yılların başında Emet’te dünyanın en modern borik asit fabrikasının yapımına başladı. 2004’te tamamlanan tesis, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan tarafından açılmıştı.
 
Bu fabrika, yıllık 100 bin borik asit üretim kapasitesine sahip olmasına rağmen iç ve dış piyasadan taleplerin atması üzerine üretim kısa sürede 120 bin tona ulaştı. Bu fabrikanın yanında inşa edilen ikinci ünitenin yaklaşık iki yıl önce hizmete alınmasıyla borik asit üretimi yıllık 250 bin tona ulaştı.
 
Eti Maden İşletmeleri Genel Müdürlüğü, iki ünitenin yeterli gelmemesinden dolayı 3’üncü ünite için proje hazırladı. Bu ünitenin 2014’te hizmete alınması ve 3 ünitede yılda toplam 500 bin ton borik asit üretilmesi planlanıyor.
 
Emet’te, borik asit elde edilmesinde kullanılan sülfürik asidin de üretilmesi için tesis inşa edilmesi hedefleniyor.

Güncelleme Tarihi: 02 Haziran 2012, 00:00
YORUM EKLE
YORUMLAR
AHMET MELETLİ
AHMET MELETLİ - 10 yıl Önce

DERHAL SATILMALI KİTLERDEN ARINDIRILMALI DEVLET İŞLETMECİ OLMAMALI YAZIK OLUYOR BEYLER SİYASİ ARPALIKLARA SON

ahmet meletli
ahmet meletli - 6 yıl Önce

eti madende memurum adıma başkaları tarafın dan yorum yazılıp ahmet meletli yazan kendi adını yaz yada ünvanını adımı kullalan hesabını verir

SIRADAKİ HABER