Etiler'de liseliler ve öğretmenler "okuluma dokunma" dedi

Etiler’de bulunan Etiler Otelcilik ve Turizm Meslek Lisesi, Etiler lisesi, ve Levent Kız Meslek Lisesi’nin TOKİ’ye satılması Okuluma Dokunma İnsiyatifi'nin düzenlediği bir eylemle protesto edildi.

Etiler'de liseliler ve öğretmenler "okuluma dokunma" dedi

Etiler Lisesi önünde buluşan veliler, öğretmenler, ve yüzlerce liseli Etiler Otelcilik ve Turizm Meslek Lisesi’ne doğru bir yürüyüş gerçekleştirdi. Yürüyüşün sonunda Eğitim-Sen 3 Nolu Şube Başkanı Nebat Bukret basın açıklamasını yapmak üzere söz aldı.

Açıklamada "AKP iktidarının seçimlerde önümüzdeki dört yıl için değil, 2023’e kadar temsiliyet istediğini; sadece bu günümüzü ve yarınımızı değil, çocuklarımızın da geleceğini karartmak istediğini" belirten Bukret, AKP’nin bugüne kadar yaptıklarının bundan sonra yapacaklarının göstergesi olacağını söyledi.

AKP’nin herşeyi kâr üzerinden değerlendirdiğini ve bu yüzden Etiler’de bulunan Etiler Otelcilik ve Turizm Meslek Lisesi, Etiler Lisesi, ve Levent Kız Meslek Lisesi’nin TOKİ’ye satıldığını belirten Bukret, daha önce satışı inkar edilen bu okulların satışının sonunda yetkili makamlar tarafından doğrulandığını söyledi.

Bu okulların satılmasıyla “çok hayırlı bir iş” yaptıklarını söyleyen İstanbul Milli Eğitim Müdürü’ne açıklamada bazı sorular yöneltildi: “Okulların satılması nasıl hayırlı bir iş olabilir?”, “Bu satılan arsalar için “sadece İstanbul’un değil, Türkiye’nin en değerli arsaları” açıklaması yapmak utanç verici değil midir?”, “...bu değerli arsalar üzerinde okullardan daha değerli neler yapacaksınız?”, “... bu okulumuzu kapatmakla bölge dışında başka okullara gidemeyecek gençlerin geleceğini çalmış olmuyor musunuz?” Siyasi iktidarın bu sorulara kulağını tıkadığını söyleyen Bukret, her fırsatta AKP’nin kendi yandaşlarını kayırdığını, palazlandırdığını ve bunu yaparken de “her yol mübahtır” anlayışıyla hareket ettiğini belirtti.

Konuşmasının devamında YGS’deki şifre skandalını hatırlatan Bukret, ÖSYM’yi ele geçeiren, şifreleri kendi yandaşlarına dağıttığı düşünülen AKP’li kadroların suçüstü yakalandığını ve bu kadroların okulları yandaş TOKİ’ye satan kadrolarla aynı kadrolar olduğunu söyledi.

Bukret kamuya ait okullar başta olmak üzere bütün kamusal alanların kar ve rant anlayışyla satışına ve tasfiyesine karşı sonuna kadar mücadele edeceklerini ve çocukların geleceğinin karartılmasına izin vermeyeceklerini belirterek açıklamasını bitirdi.

Eylemlerine “Okullar halkındır satılamaz!”, “AKP elini liselerden çek!”, ”Cemaat elini okullardan çek!” “ Sermaye elini liselerden çek!”, “Tayyip Amerikaya Fethullahın yanına!” solganlarıyla bir süre daha devam eden liseliler bügünkü eylemlerinin bir başlangıç olduğunu; bundan sonrada mücadelelerine daha güçlü bir şekilde devam edeceklerini belirterek eylemlerini bitirdiler. 

Güncelleme Tarihi: 20 Nisan 2011, 00:00
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER