Etiler'e rezidans yakışır!

TOKİ, İstanbul Etiler'deki 3 devlet okulunu satın aldı. Liseliler okullarını terk etmek ve MEB'in söylediği başka okullara gitmek zorunda kalacak.

Etiler'e rezidans yakışır!

Toplu Konut İdaresi (TOKİ), İstanbul Etiler'de Milli Eğitim Bakanlığı'na ait üç okulu satın aldı. Etiler Lisesi, Etiler Kız Meslek Lisesi ve Etiler Otelcilik Meslek Lisesi artık TOKİ'nin.

Plaza ve lüks konut alanı
3 okulun da bulunduğu yer İstanbul'un en değerli bölgelerinin başında gelen bir alanda bulunuyor. Bölge plazalar ve lüks konutlar ile doldurulmuş durumda. Büyük holding ve bankarın genel merkez binaları bu bölgede bulunuyor. Bu okulların TOKİ tarafından yıkılarak yerlerine yeni plazalar ya da lüks konutlar yapılması bekleniyor.

TOKİ karşılığında ne verecek?
TOKİ'nin bu 3 okulun arazisi karşılığında MEB'e 120 okul inşa edeceği belirtildi. Ancak bu okulların hangi bölgelere yapılacağı ve bu okullarda okuyan liselilerin hangi okullara gönderileceği konusunda bilgi verilmedi.

Okullar satış listesinde
2003 ve 2008 yıllarında AKP tarafından yapılan iki yasa değişikliği ile devlet okullarının satışının önü açılmıştı. 2009 yılında dönemin İstanbul Valisi Muammer Güler, "rantı yüksek, artık ticari alan olarak değerlendirilebilecek, büyük katma değer yaratabilecek" okulların satılacağını açıklamıştı.

Kamuoyunda oluşan tepkilerin üzerine AKP okulların satışı konusunda geri adım atmış ve satış listesinde yer alan birçok okulu listeden çıkarmak zorunda kalmıştı.

Ancak özellikle Beşiktaş, Beyoğlu ve Eminönü'nde bulunan bazı okullar listeden çıkartılmamıştı.

Öğrenciler, veliler ve öğretmenler tepkili
Özellikle Etiler'deki bu üç lisenin satılmasını engellemek için öğrenci, veli ve öğretmenler uzun bir süredir mücadele ediyorlardı. Okuluma Dokunma İnisiyatifi ismi ile örgütlenen öğrenci, veli ve öğretmenler 2 gün önce Etiler Turizm Otelcilik Meslek Lisesi önünde bir eylem gerçekleştirmişti.


 

Güncelleme Tarihi: 22 Nisan 2011, 00:00
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER