Eylemci Liseliler Fişleniyor Mu?

İstanbul'da yaklaşık 5 bin liselinin katıldığı YGS eyleminden 1 gün önce İl Milli Eğitim Müdürlüğü Özel Kalem Müdürlüğü'nün akşam saatlerinde 39 ilçe milli eğitim müdürünü iç yazışma sistemi olan “kurum.net”, telefon ve faks zinciriyle uyararak, eyleme katılan bütün öğrencilerin sayı olarak belirlenmesini istediği ortaya çıktı

Eylemci Liseliler Fişleniyor Mu?
 İlçe müdürleri, bu talep üzerine okullardan öğrencilerin isim ve sayısını liste yaparak göndermesini istedi.Öğrenciler, bu çalışma karşısında tedirgin olurken, eyleme pankart açarak katılan Alman Lisesi öğrencilerinin de isim listesinin çıkarıldığı öğrenildi.
 
İstanbul'da bazı ilçelerde YGS(Yükseköğretime Giriş Sınavı) eylemlerine katılan lise son sınıf öğrencilerinin Galatasaray Lisesi önünde eylem yapılan cuma günü okula devamsızlık durumlarının yakın takibe alındığı ortaya çıktı.Öğrencilerin okullara kilitlenerek eyleme katılımlarının engellenmek istediği İstanbul'da, bütün İlçe Milli Eğitim Müdürleri'nin cep telefonlarına mesaj gönderme ve iç yazışma yapılarak, 'öğrenci eylemi nedeniyle tedbir alınması ve sayı olarak öğrenci tespiti yapılması için' talimat verildiği öğrenildi.
 
"Tespit edin" yazısı özel kalemden
İstanbul İl Müdürü Dr.Muammer Yıldız imzalı olduğu öğrenilen 510/4465 sayılı yazı, “Önemli" başlığıyla, "Alınan duyumlara göre; ortaöğretim öğrencilerinin YGS'nı izinsiz protesto ve eylem yapacakları, bu nedenle gerekli tüm tedbirlerin alınması, olaganüstü durumlarda müdürlüğümüz ve emniyeti bilgilendirmenizi rica ederim” denilerek 39 ilçe müdürüne 14/05/2011 tarihinde mesai saati sonunda 15/05/2011 tarihi ile gönderildi. Özel kalem müdürlüğü ilçe müdürlerini ayrıca telefonla da arayarak, eyleme katılan öğrencilerin sayı olarak tespitini ve müdürlük makamına bilgi verilmesini de istediği kaydedildi.
 
İsim isim bildirilmesi istendi!
İstanbul MEM Özel Kalem Müdürlüğü'nden gelen bu yazı ve telefon talimatı üzerine harekete geçen 39 ilçe müdürü sorumlu oldukları tüm liselerin müdürlerini uyardı. Eylemin yapıldığı cuma günü okula gelmeyenlerle ilgili tespit çalışması yapıldı. Teaspit çalışması sırasında hangi öğrencinin hangi nedenle gelmediği de saptanmaya çalışıldı. Hastalık ve benzeri nedenlerle okula gelmeyenler liste dışına çıkarıldı. Sonra da il müdürlüğüne sayı olarak kaç kişinin o gün okula gelmediği bildirildi.Bazı ilçeler ise hem sayı hem de isim olarak öğrenci tespiti yapılması talimatı verdi. İsim ve sayı olarak listelerin İlçe MEM'ne bildirildiği öğrenildi. Okullar o gün okula gelmeyen bütün öğrencilerin listesini çalışmayı yaparken zaten çıkarmak zorunda kaldı.
 
İl müdürü reddediyor
 
ilçe müdürleri kabul ediyor
Öğrencilerin, isim-sayı olarak tespitini yapan İlçe Milli Eğitim Müdürlükleri hangi okuldan hangi öğrencinin okula gelmediğiyle ilgili verileri toplaması öğrenci ve velileri tedirgin etti.Talimat üzerine eylem günü lise son sınıflarla ilgili kentteki tüm liselerde çalışma yapıldığı ve 39 ilçe müdürlüğünün elde edilen verilerle ilgili MEM Özel Kalem Müdürlüğü'nü bilgilendirdiği kaydedildi. İstanbul İl MEM Dr. Muammer Yıldız, iddiaları reddederken, ilçe ve okul müdürleri eyleme katılan öğrencilerle ilgili tespit çalışması yaptıklarını kabul etti.
 
"ÖĞRENCİLERİN TESPİTİ İÇİN TALİMAT VERMEDİM"
İstanbul İl Milli Eğitim Müdürü Dr. Muammer Yıldız iddiaları sert bir dille reddederek, "Öğrenci derse girmemiştir o kadar basit. Eylemci öğrenci diye birşey sözkonusu bile olamaz. Öğrenciler sadece yok yazılacak. Disiplin cezası verilmeyecek. Bu konudaki bakış açımız değişmedi. Böyle bir tespit yapılması gibi bir durum da yok. Benim bu yönde verilmiş bir talimatım yok. Bana net olarak isim bildirilsin,derhal yasal işlem yapayım"dedi.
 
LİSELERİN TAMAMINDA ÇALIŞMA YAPILDI
 
İstanbul İl Milli Eğitim Müdürlüğü Özel Kalem Müdürlüğü'nün perşembe akşamı telefon ve faks zinciriyle, eylem nedeniyle tedbir almaları ve katılan öğrencilerin sayı olarak belirlenmesi talebinde bulunduğu eğitimciler tarafından da doğrulandı. Özellikle de eylemin yapıldığı cuma günü okulla gelmeyen lise son sınıf öğrencilerin tespit edilmesi için talimat verildiği bildirildi. İlçe müdürlükleri ilden alınan bu talimat üzerine okullarda çalışma yaptırdıklarını ve eylemin yapıldığı cuma günü okula gelmeyen lise son sınıf öğrencilerinin tamamı testip ettiklerini dildi. Öğrencilerin okula gelmeme nedenleri saptandı. Müdürler, hastalık ve benzeri nedenlerle okula gelmediği tespit edilenleri liste dışı tutuklarını, diğerlerini ise İl Milli Eğitim Müdürlüğü Özel Kalem Müdürlüğü'ne bildirdiklerini kaydetti.
 
"SAYIYI İSTEDİLER, BİZDE SAPTADIK"
Adının açıklanmasını istemeyen bir ilçe milli eğitim müdürü, "İstanbul İl Milli Eğitim Müdürlüğü Özel Kalem'den perşembe günü akşam üzeri aradılar. Bütün ilçeler arandı. Ayrıca bir de yazı gönderildi, eylemle ilgili. Eylem olduğu hatırlatılıp, şifai olarak okula devam etmeyen lise son sınıf öğrencilerinin sayısının tespiti edilmesi istendi. Bu talimat yazılı değil şifai olarak verildi. Öğrencilerin isim listesi istenmedi. Sayı olarak soruldu. Okul müdürlerini aradım. Göze çarpan bir devamsızlık var mı? bakın' dedim. Onlar da baktı. Gelmeyen çocukların bazıları imam hatip liseli, bazıları meslek liseliydi. Geriye eylemle ilgisi olduğunu düşündüğümüz birkaç çocuk kaldı. Onlara da birşey yapılmadı. Ama zaten son sınıflar üniversite sınavı nedeniyle düzenli okula gelmiyorlar"diye konuştu.
 
"MİLLİ EĞİTİM İSİM İSTEDİ, BİZ GİZLEDİK"
Özel bir okulun yöneticisi ise, "İlçelerden Kurum.net yani iç yazışma sistemimiz üzerinden devamsızlık yapan öğrencilerin isimlerinin ilçe milli eğitim müdürlüğü'ne bildirilmesi istendi. Devamsızlık yapan öğrencileri zaten çocukların başına birşey gelmesin diye biz takip ediyoruz. Özellikle cuma günü okula gelmeyen öğrencilerin isimleriyle birlikte bildirilmesi istendi. Çok şaşırdık ve korktuk. Öğrencilerin zaten 20 güne kadar devamsızlık hakkı var. Öğrencilere birşey olmaz disiplin açısından ama isim listelerinin istenmesi rahatsız edici bir durum. Okul olarak mecburen vermek zorundayız. Ama biz öğrencilerimizin adını vermemek için hasta olduklarını bildirdik" dedi.    Güncelleme Tarihi: 20 Nisan 2011, 00:00
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER